PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Tůně (Liebeneck) - Ves a tvrz (převzato: Hrady,zámky a tvrze na Chebsku, Jiří Úlovec)

Přispěl: Miroslav Landa

Ves vznikla ve 14. století, kdy patřila do majetku Prasberků. Během 15. století se v jejím držení vystřídala řada dalších majitelů. V letech 1462 a 1478 byla údajně zničena českým vojskem. V roce 1507 Liebeneck koupil chebský měšťan Linhart Neksch (Nekš) a měl ho v majetku až do druhé poloviny 16. století. Po té se na panství zase často střídaly majitelé, až ho roku 1629 koupil rod Frischeisenů z Eisenbergu udrželi tůňské zboží delší dobu. Později ho prodali Junckerům a ti ho v roce 1735 prodali městu Cheb. Ještě v roce 1909 býval v Tůních hostinec Georg Otts Gasthof.
Presberkové zde vysoko nad údolím poslavili první hrad, který později zanikl. V 15.století za Nekschů, vzniklo mladší panské sídlo přímo ve vsi. Byla to tvrz s věží obehnaná zdí. Toto mladší sídlo přežívalo ve vsi ještě v polovině 18. století. Roku 1757 se zde ještě uvádí šlechtický zámek. Teprve po tomto datu došlo k jeho demolici a úplnému odstranění. Na rozdíl od mladší tvrze se však až do naší doby dochovaly poměrně rozsáhlé zbytky staršího hradu. Najdeme zde pozůstatky hradního příkopu a plochu téměř okrouhlého půdorysu, na níž stál vlastní hrad. Hrad Liebeneck neušel po svém zániku pozornosti pozdějších majitelů. Nejprve byl zřejmě rozebrán na stavební materiál, posléze bylo na troskách hradních budov vystavěno městem Chebem několik hospodářských stavení. Po požáru roku 1845 však došlo k jejich stržení. Dnes je plocha hradu prázdná a jeho bývalou existenci zde prozrazuje už jen mohutný příkop.

Vloženo: 24.9.2007Komentáře a upřesňující informace


Pohlednice Cheb [Jaroslav Kejř 9.10.2007 15:25] | Reagovat
Majitel pohlednice Liebeneck Jaroslav Kejř, použito z aukční nabídky eBay.de (zůstal v pravém dolním rohu vodotisk)
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 24 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist