PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Pardubice-synagoga (Pardubitz-Synagoge) - Stručně k historii židů v Pardubicícch a zdejší synagogy

Přispěl: Pavel Frýda

První písemná zmínka o přítomnosti Židů v Pardubicích se vztahuje k r.1507, kdy je ve městě zmiňován Žid jménem Kapřík, který měl mít dům v dnešní Arnoštově ulici, podruh David a další nejmenovaný Žid. Před r.1518 se zde usadil další Žid Abraham se ženou Dúbrou. Vztahy mezi křesťanskou majoritou a Židy nebyly vždy ideální, lépe se zde dařilo Židům za královské správy, nežli za předchozí vlády Perštejnů. Zdrojová publikace obsáhle referuje o sporech místních s Židy, ale přesnější počet zde usedlých Židů neznáme. K r.1645 se v Pardubicích uvádí jmenovitě 7 Židů (zřejmě se jednalo o hlavy celých rodin). V r.1662 byli Židé z města vypovězeni, vše se odehrávalo na tehdejší poměry rychle - 5.1.1662 císař Leopold I. stvrdil dekret pardubických privilegií s článkem o právu netrpět Židy, 9.1.1662 byli Židé předvoláni na radnici a 11.1.1662 museli město opustit. Vypovězení židovští obyvatelé se usazovali na venkově v okolí Pardubic, zejména v Brozanech a Dašicích. Zákaz pobytu Židů v Pardubicích zřejmě neplatil absolutně až do obvyklého r.1849, neboť v r.1747 se ve městě uvádí židovský nájemce vinopalny Daniel Vesský a v r.1801 zde již žily 2 rodiny se 17 členy. Až ústavou z r.1849 byli Židé občansky zrovnoprávněni a ve volbě místa pobytu i v nabývání majetku jim již nebylo bráněno. Různé protižidovské předpisy a nařízení pak byly rušeny až do r.1859, ale v praxi již nebyly uplatňovány. Jako ve všech velkých městech i v Pardubicích počet židovských obyvatel pak stoupal, zatímco na venkově a v malých městech židovské náboženské obce zanikaly. V r.1851 ve městě žilo již 5 židovských rodin, v r.1880 pak 378 židovských obyvatel, v r.1912 to bylo 557 osob židovské víry (to bylo zřejmě nejvíce) a poslední statistický údaj z r.1930 uvádí 518 (2% obyvatelstva) občanů hlásících se k judaizmu. Konec pardubické židovské náboženské obce nastal za německé okupace, kdy z oblasti působení pardubické židovské náboženské obce bylo ve vyhlazovacích táborech povražděno 546 osob židovského původu. Zahynuly celé rodiny-Adlerova, Freundova, Goldreichova, Gottliebova, Grotteova, Kačerova, Müllerova, Ostreicherova, Pollakova, Popperova, Raucherova, Steinerova, Smolkova, Klaubafova, Friedmanova, Holubova, Traubova, Federerova, Pickova, Kafkova, Zwikerova, Turnovského a mnoho dalších jednotlivců..... Po r.1945 byla sice pardubická židovská náboženská obec obnovena, později byla změněna na synagogální sbor, ale po r.1980 zcela zanikla.
Výstavná synagoga pardubické židovské obce byla postavena v neorománském stylu podle návrhu architekta Františka Schmoranze ze Slatiňan z let 1866-7. Stavbu však realizoval až syn F.Schmoranz ml. společně s Janem Machytkou v letech 1878-80 nákladem 28 tisíc tehdejších zlatých. Opravena a rozšířena byla v r.1904 o sousední obecní dům židovské náboženské obce s bytem rabína, jeho úřadovnou a dalšími prostorami. Synagoga stávala na rohu dnešních tříd 17.listopadu a Palackého. Její místo je částečně zastavěno Domem služeb čp.237. Budova ještě po r.1945 sloužila jako městská galerie, ale v letech 1958-59 byla zbořena. Od 6.12.1992 je na Domě služeb umístěna pamětní deska upomínající jak synagogu, tak pardubické oběti holocaustu.
V Pardubicích existoval starý a dosud je dochovalý nový židovský hřbitov. Starý hřbitov byl založen již v 1624, byl několikrát rozšiřován v letech 1762, 1806 a 1837, pohřbívalo se zde do r.1882. Býval poblíž dnešní ulice Na Bukovině, lokalitě se dodnes říká Židov. Byl zcela zlikvidován v roce 1939, 65 starobylých stél bylo přeneseno na nový hřbitov, nejstarší z těchto stél je datována k r.1739. Nový židovský hřbitov se nachází v ulici U židovského hřbitova, byl založen v r.1883 na ploše 2899 m2, pohřbívá se zde dodnes. Je zde k vidění více než 400 náhrobků a památník 546 obětem holocaustu z Pardubic i skromná deska věnovaná obětem z okolních židovských náboženských obcí. Hřbitov je uzamykán a jeho návštěvu je třeba dohodnout.

Zdroje: J.Sakař, Dějiny Židů v Pardubicích
B.Rozkošná-P.Jakubec, Židovské památky Čech
J.Fiedler, Židovské památky Čech a Moravy
web.stránky Yad Vashem
Vloženo: 30.9.2008Komentáře a upřesňující informace


Arnoštova ulice? [Ivanela 24.6.2010 09:13] | Reagovat
Jsem Pardubák a nikdy jsem neslyšela, že by tady byla nebo je Arnoštova ulice. Ulice Arnošta z Pardubic to jo, ale to dost velký rozdíl, ne?
Re: Arnoštova ulice? [Pavel Frýda 24.6.2010 21:50] | Reagovat
Údaj jsem převzal z článku prof.J.Sakaře, Dějiny Židů v Pardubicích, str.165 v knize Hugo Gold, Die Juden und Judengemeinden Böhmens in Vergangheit und Gegenwart (vyšla v r.1932), kde se píše:"Hned při obnově Pardubic, r.1507, ohněm spálených, znamenají se také v místním obchodě a řemesle také Židé. Z těch asi nejstarších byl Žid Kapřík, maje grunt v dnešní ulici Arnoštově již po r.1507...".
Měl jsem se asi vyjádřit přesněji, slovo "dnešní" patřilo k začátku 30tých let. I když jsem v Pardubicích několikrát byl, tak nejsem z Pardubic a nevím, zdali dříve se nějaká ulice jmenovala Arnoštova, pravděpodobně se jedná o dnešní ulici Arnošta z Pardubic. Nicméně jsem rád, že moje články jsou čteny a navíc pozorně, což potěší. Díky.
Re: Re: Arnoštova ulice? [Štěpán Bartoš 16.9.2020 09:18] | Reagovat
Arnoštova ulice je dnešní ulice Sv. Anežky České, tedy uvnitř někdejších hradeb.
prohlídka židovského hřbitova [Ilja Filip 29.1.2011 22:37] | Reagovat
Velice rád bych se podíval na židovský hřbitov v Pardubicích, Prosím o laskavé sdělení, kdy by to bylo možné nebo kdy je hřbitov otevřený. Děkuji. Ilja Filip
Re: prohlídka židovského hřbitova [Pavel Frýda 1.2.2011 08:25] | Reagovat
Asi vám příteli ve věci moc nepomohu, hřbitov je skutečně uzamčený a o nějakém pravidelném otevírání tam nebylo zmínky. Myslím, že tam bylo nějaké telefonní číslo a pro domluvený hromadný zájezd by otevřeli, kdo ale nebylo uvedeno, v Pardubicích židovská obec nepůsobí. Já mám do Pardubic daleko a když už v místě jsem tak mě od bádání nic nezastaví a zeď jsem prostě přelezl (šlo to celkem snadno), ačkoliv se to samozřejmě nemá, že.....Kolemjdoucí na mě nevolali policii zřejmě protože viděli na mém temeni tradiční jarmulku.
židovský hřbitov [Ilja Filip 1.2.2011 16:05] | Reagovat
Děkuji za odpověď, ale přes zeď nepolezu. Podívám se na rozpis kdy je hřbitov otevřený. Prý tam skutečně je. Já jsem tam už jednou byl a protože mám velice kladný vztah k Izraeli, chci se tam podívat znovu. A už také proto, že tam leží celá rodina majitelů pardubického lihovaru kde jsem 25 let pracoval, a mohu Vám říci, že to byla ta nejšťastnější léta mého života, protože jsem za komunismu byl politicky nespolehlivý a byl jsem i zavřený a odsloužil jsem si 27 měsíců v PTP. A děkuji Vám za odpověď.
Re: židovský hřbitov [Zuzana 13.6.2011 11:01] | Reagovat
Dobrý den, správu hřbitova má na starosti pan Kraus, je velmi ochotný a na hřbitov mne pustil po předchozí telefonické domluvě i samotnou bez větší skupiny, takže v tomto ohledu by neměl být problém.
Zidovske gheto [Jiri Nozicka 5.11.2012 20:32] | Reagovat
Dobry den,

snazim se ziskat informace kde asi bylo zidovske gheto - i kdyz vim ze v Pardubicich nebylo tak oddelene od ostatniho sveta jako v jinych mestech. Nicmene se domnivam ze ze to tech par domecku na historickych mapach ktere jsou vychodne od stareho zidovskeho hrbitova, tedy trochu jinde nez kde se dnes rika Na zidove. Muzete mi prosim mou domenku umisteni potvrdit ci vyvratit?
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 60 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist