PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Mariánské Lázně-synagoga (Marienbad-Synagoge) - Vražda Theodora Lessinga (1872-1933), v ML 1927-1933

Přispěl: Miroslav Landa

V Třebízského ulici se nachází vila Edelweiss (Protěž). Je to předposlední dům vlevo ve směru na Lunapark. Roku 1933 zde byl zastřelen hannoverský profesor Theodor Lessing. Vrah a jeho komplic tehdy utekli do Německa, kde byli oslavováni jako hrdinové. Pachatelé vraždy dostali V Německu falešná jména a byli zařazeni do oddílu SA. Případ se pak začal vyšetřovat až po roce 1945. Jako pachatelé byli zjištěni Rudolf Eckert a Rudolf Zischka. Po válce byl dopaden Eckert a odsouzen na 13 let žaláře, které si odseděl, Zischka měl být za války zabit někde na východní frontě.
V srpnu 1958 byla odhalena na domě pamětní deska profesora Lessinga. Profesor je pohřben na zdejším židovském hřbitově a uvádí se, že to byla první oběť nacismu v ČSR. Případ byl zfilmován v roce 1973 a natočen byl na motivy knihy Romana Cílka "Výstřely ve vile Edelweiss" a film se jmenoval "Výstřely v Mariánských Lázních".
Zdroj: www.hamelika.cz


Vloženo: 31.10.2009Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 35 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist