PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Nimrod (Nimrod) - Historie - zdroj Hamelika

Přispěl: Miroslav Landa

Roku 1905 nechala vdova Luise Utschigová postavit na mýtině ve Slavkovském lese výletní kavárnu. 28. dubna roku 1907 byla otevřena a záhy se stala oblíbeným cílem pro vycházky v přírodě. Jedním z prvních slavných hostů, který kavárnu během svého pobytu v Mariánských Lázních navštívil, byl anglický král Eduard VII. V červnu roku 1937 sem zavítal i se svou manželkou Hanou československý prezident Edvard Beneš a poobědvali tu.

Za druhé světové války se Nimrod proměnil v sanatorium pro raněné vojáky, o které pečovaly jeptišky. Po roce 1945 tu správcoval Jan Zavázal, který tu zažil první záhadu. Víno se tu proměňovalo na vodu! Hosté to prskali a plivali na zem a žádali vysvětlení. Správce vcelku brzy přišel celé záhadě na kloub. Zjistil, že s vínem „čaruje“ nikoli Ježíš, ale jeho jediný zaměstnanec – sudetský Němec a údajný antifašista, ve skutečnosti však vojenský zběh Otto Dietl. Jak se ukázalo, kradl nejen víno a rum, ale ředil i ostatní likéry. Veškerou škodu si pak musel řádně odpracovat.

Když se v roce 1947 konal v Mariánských lázních první a jediný mezinárodní filmový festival, uspořádali herci a zahraniční filmaři u Nimrodu dva táboráky. Při tom druhém jim Otto Dietl postavil tak velkou hranici, až hrozilo, že Nimrod lehne popelem. Rozjaření filmaři totiž začali do ohně házet lehátka, židle i stoly. Jeden z nich dokonce vhodil do šlehajících plamenů i láhev slivovice, čímž se oheň ještě víc rozšířil. „Hrozil jsem pořadateli Karlu Hašlerovi, že zavolám na jeho útraty hasiče, a tak na domluvu několika rozumných herců byl tábor pozdě v noci uhašen,“ uvedl ve svých vzpomínkách Jan Zavázal. Další táborák již filmařům k jejich velkému zklamání nepovolil.

Kolem roku 1955 se z Nimrodu stala dětská ozdravovna, pojmenovaná po sovětském maršálu Žukovovi. Pak areál přešel pod správu Dopravního podniku hlavního města Prahy, který jej využíval jako rekreační středisko pro své zaměstnance. Po revoluci se dostal Nimrod do soukromých rukou a ještě roku 2003 byl v provozu jako restaurace a penzion. Pak však přestala fungovat restaurace a postupem času i ubytování. V roce 2006 koupil objekt za směšnou cenu nynější vlastník Vlastimil R. a od té doby je budova neobydlená a totálně chátrá.
Okna jsou na mnoha místech vytlučená, na mnoha místech je probořené zdivo. Podlahy trouchnivějí a propadají se, prázdnými pokoji profukuje vítr. Do střechy zatéká, bortí se sklepy. Na čem si nestihl pochutnat zub času, do toho se s vervou pustili místní obyvatelé. Odnášeli odtud obložení, okenní rámy, cihly, nosné trámy, plechy a tašky ze střechy … Stavba, která stojí na kůlech zapuštěných do bažiny, se naklání a nebude dlouho trvat, a celá se sesune. Protože je však historickou památkou, majitel ji nemůže zbourat, a tak možná jen čeká, až sama spadne.Vloženo: 11.11.2010Komentáře a upřesňující informace


nimrod [Nikola Petrová 5.9.2018 18:28] | Reagovat
dobrý den chci se zeptat jak je to s tima paranormálnima jevama a tou paní co se nechává ůdajně vozi ?
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 23 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist