PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Nová Ves - kostel Nanebevzetí Panny Marie (Neudorf - Maria Himmelfahrt Kirche) - K historii kostela

Přispěl: Jan Kruliš, Praha

Kostel Nanebevzetí P. Marie byl postaven v r. 1834 V. Böhmem z Málkova na místě staršího zbořeného kostela z r. 1606 a kaple sv. Leopolda z r. 1752. Věž ke kostelu byla přistavěna v r. 1844. Kostel byl jednolodní s pravoúhle zakončeným presbytářem, se sakristií po severní straně a s hranolovou věží v západním průčelí. Presbytář, loď a sakristie byly plochostropé, v podvěží křížová klenba. Uvnitř byla kruchta na dvou dřevěných sloupech.
Kostel měl poměrně hodnotné zařízení, hlavní oltář byl z poloviny 18. století, portálový, se sochami sv. Josefa, Petra, Pavla a sv. Jana Evangelisty. Obraz Nanebevzetí P. Marie pocházel z doby kolem r. 1800. Boční oltář sv. Anny pocházel z doby kolem r. 1700 s později vloženými kruhovými medailónky a s obrazem od Weisse z r. 1884. Oltář sv. Linharta pocházel z 2. pol. 18. stol. stejně jako kazatelna.
Na triumfálním oblouku byl umístěn hodnotný krucifix od U. Creutze z doby kol. r. 1520. V kostele byly dále sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Anny Samétřetí v nikách lodi z poloviny 18. století. Krucifix v podkruchtí pocházel z 2. pol. 18. století, křtitelnice z doby kolem r. 1800.

Zdroj: E. Poche a kol.; Umělecké památky Čech K/O; svazek druhý. Vyd. nakladatelství Academia, Praha 1978

Vloženo: 2.4.2011Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 25 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist