PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Horní Slavkov (Schlagenwald) - Stará renesanční radnice

Přispěl: Miroslav Landa

V r. 1521 byl na něm k radním účelům zakoupen od Michala Waldta měšťanský dům, který pak byl pro nové využití přestavěn. V letech 1583-86 došlo k další renesanční přestavbě budovy, kdy vlašský stavitel Matyáš Merklin vyzdil radniční atiku a mohutný boční štít. Atika byla nasazena na obloučkové hlavní římse a členěna pilastry, nesoucími střídavě tympanony a obdélné nástavce, rovněž ukončené tympanony. Obdobně byl členěn i boční štít, který však bylo patro vyšší - rovněž všechna jeho patra ukončovaly tympanony. Ve středu střechy s hřebenem rovnoběžným s hlavním průčelím byla věžička s lucernou a cibulovitou bání. Ač byl vnější vzhled radnice tvarově určen z velké části úpravou z osmdesátých let 16. století, její dispozice vznikla v rané renesanci a byla v zásadě shodná s dispozicí radnice sokolovské, stejně jako měly obě budovy stejné kompoziční řešení. I v Horním Slavkově byl dolní mázhauz situován přibližně ve středu přízemí, ale jeho pruské klenby vznikly později. Schodiště odtud vedlo do dvoutraktového prvního patra s trakty rovnoběžnými s hlavním průčelím.
Z horního mázhauzu se vstupovalo do velké obecní síně, na niž navazovala síň radní s třemi okny do náměstí. Oba tyto prostory v náměstním traktu byly plochostropé, další dvě místnosti ve dvorním traktu měly křížové klenby.
Z nich místnost při bočním průčelí byla přístupná pozdně gotickým portálem půlkruhově ukončeným a orámovaným protínajícími se pruty; ve cviklech však byly místo medailónů větévky. Této první etapě výstavby patřila rovněž gotizující okna v prvním patře, původně s kamennými kříži. Po požáru v r. 1977 byla radnice zbytečně zbořena.


Vloženo: 14.2.2013Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 21 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist