PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Hazlov (Haslau) - Vývoj

Přispěl: Miroslav Landa

Hrad v Hazlově působil jako správní středisko v tehdejší autonomii Ašska, které se stalo autonomním mikroregionem chráněným českými panovníky. Hrad strážil důležitou obchodní cestu z Chebska přes Ašsko do středního Německa. Později byl hrad přebudován na tvrz a v 17 století byla tvrz přebudována na barokní zámek.
Hazlov drželi na počátku 13. století ministeriálové s predikátem z Hazlova. Roku 1224 se zmiňuje Friedrich z Hazlova, za nějž byl nejspíš v místě založen hrad, který jeho nástupci udrželi až do počátku 15. století. Po nich se od roku 1401 střídaly chebské měšťanské rody Jurů, Landwürstů, Maléříků až do poloviny 16. století. Po nich následovali v celkem rychlých odstupech další rody, až jej roku výměnou získali Moserové, kteří Hazlov drželi až do počátku 19. století. Za nich se zanedbané hospodářství podařilo obnovit. Poté se opět vystřídalo několik majitelů, v letech 1853-1945 pak Helmfeldové.
Z nejstaršího románského hradu známe pouze čtverhrannou věž, která je dnes součástí kostela. Někdy ve 14. století byl na okraji srázu založen velký obdélný palác a snad i patrové stavení na jihu. V 2. polovině 15. století byl starší gotický palác prodloužen k jihu a jeho severní průčelí obohatil arkýř s dodnes dochovanými konzolami. jižní stavení bylo přestavěno a přibyla u něj polygonální schodišťová věž. Po r. 1628 byl hrad přestavěn na zámek. Na jihu přibyla dvoupatrová budova. Během renesance a baroka byl celý areál podstatně rozšířen, mezi lety 1687-88 byla mezi románskou věž a západní gotický palác postavena nová kostelní loď.
Po celých sedm století své existence sloužil Hazlov svým majitelům jako sídlo, takže bylo sídlo udržováno v dobrém stavu. Od 60tých let zámecké budovy nikdo neudržuje.

Vloženo: 13.4.2013Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 79 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist