PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Hotel Praha (Hotel Praha) - Historie

Přispěl: Fanda Podzimek

Bývalý hotel Praha se nachází v Praze-Dejvicích, čp. 2450, v Sušické ulici 20 na Hanspaulce. K objektu patří i rozsáhlá zahrada mezi ulicemi Sušická, Komornická, Na Vlčovce, Na viničních horách a Na Karlovce.
Architektonická soutěž na návrh hotelu byla vypsána v roce 1971 a zvítězil návrh čtveřice renomovaných architektů Jaroslava Paroubka, Arnošta Navrátila, Radka Černého a Jana Sedláčka. Výstavba byla zahájena v roce 1975. Cena byla 800 mil. Kčs. Projekt respektoval profil terénu - bývalé tzv. Petschkovy zahrady, pětipatrová budova plynule kopírovala vrstevnice terénu.
Hotelem Praha je zastavěna plocha 9 800 m2, v budově je 136 hotelových pokojů, konferenční sály, restaurace i bazén. Hotelové pokoje jsou velmi rozlehlé (prezidentské apartmá má rozlohu skoro 400 m2. Všechny pokoje jsou orientované na jih a mají výhled na Pražský hrad. Při stavbě hotelu byly použity v té době nejlepší dostupné technologie a materiály a vybavení hotelu bylo děláno významnými umělci - např. například lustry navrhl slavný sklářský výtvarník Stanislav Libenský, nábytek pochází mimo jiné od uznávaného interiérového designéra Zbyňka Hřivnáče. Keramické obklady celého komplexu navrhoval Štěpán Kotrba a realizovaly jej Poštorenské keramické závody.
Hotel byl otevřen v květnu 1981 a do listopadu 1989 sloužil jako špičkové ubytovací zařízení pro potřeby Komunistické strany Československa a československé vlády především k ubytování zahraničních vládních a stranických delegací.
V roce 1989 byl hotel zpřístupněn veřejnosti a stal se majetkem hlavního města Prahy, ve správě ho měla Praha 6 a byl provozován jako pětihvězdičkový hotel. V roce 2002 městská část Praha 6 hotel prodala za 501 milionů Kč společnosti Falcon Capital spojené s vymáháním ruského dluhu. V lednu roku 2013 byl komplex prodán kyperské společnosti Maraflex, kterou vlastní podnikatel František Savov.
Nový majitel ukončil provoz hotelu. „Pozemky, na nichž bývalý hotel stojí, si zaslouží nové využití. Máme zde zcela konkrétní představu o moderním rezidenčním bydlení,“ uvedl ředitel společnosti Maraflex Petr Novák. Maraflex dodal, že hotel byl za minulého režimu postaven tak velkoryse, že jeho provoz není ekonomicky udržitelný. Zda nový majitel hotelovou budovu zbourá nebo jen zrekonstruuje, není jisté. Ve hře jsou prý obě varianty.


Vloženo: 3.9.2013Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 67 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist