PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Libocký Důl (Leibitschgrund) - Továrna

Přispěl: Miroslav Landa

Bývalé obec, která měla kolem stovky domů. Stojí tu stará továrna původně textilka s názvem asi Abrie (Abrif) a ještě dvě slova. Továrnu postavil němec, který měl vedle svůj dům - zámeček, dnes je tam stará cedulka že to patří, nebo patřilo ZO SPO Habartov. Nedaleko od zámečku stará krásná dřevěná kaple. Továrna byla poháněná vodním náhonem a sama si vyráběla zdroj. Za socializmu továrnu vlastnila brněnská firma Unitex (od roku 2005 v konkurzu), která ji využívala jako velký sklad bavlny a zásobovali tak okolní textilky.

V roce 1861 byl u firmy Päsold postaven první okrouhlý francouzský stávek. Tato firma později zakoupila také závod v Libockém dole (Unitex).
Za zmínku stojí informace o firmě Päsold, ke které patřila ještě výborně prosperující přádelna bavlny v Libockém Dole s barevnou. Ta měla vynikající pověst díky vysoce kvalifikovanému odborníkovi-barvíři panu Ackermanovi.
Tehdejší ředitel přádelny a barevny pan Nebel i se svou paní Sylvií a dvěma dětmi zahynul při letecké katastrofě nad oceánem při letu do nového působiště firmy v Austrálii. Správou nad Libockým Dolem byl pověřen až do úplné likvidace soudruh Josef Walzel, předák z Náchoda, který dlouhá léta pracoval v Plesné jako vedoucí provozu bavlněné i vigoňové přádelny. Aby došlo k efektivnímu využití továrních objektů, byla v budově Braun po likvidaci skladu strojů zřízena provozovna národního podniku Eska v Chebu s výrobou některých součástek pro jízdní kola.
Zdroj: Web města Plesné

Vloženo: 9.9.2013Komentáře a upřesňující informace


Bydiště od r.1956-do r.1962 [Hana 29.6.2017 15:51] | Reagovat
Továrna byla Pasold a syn
Ředitel pan Nebel měl svoji vilku na začátku Lubů po pravé straně, kde údajně měl soukromé letadlo, kterým celá rodina odletěla a zřítili se do moře.
Co říkali pamětníci,tak továrna perfektně prosperovala. Byly tam ubytovny pro lidi,kteří tam pracovali.
Bydleli jsme v hlavní budově,kde bylo "polesí" pro celý revír.Místnosti byly perfektní - v přízemí intarzované stropy,samozřejmě parkety, nahoře v každé místnosti byl krb a parkety.Když jsme se přistěhovali, tak tam nebyla, elektrika.Tu tam zavedli asi v r. 1958. Odstěhovali jsme se v r 1962 a dům byl vpořádku
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 34 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist