PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Jelení (Hirschenstand) - Pamětník Zdeněk Kolář vzpomíná na léta 1962-64

Přispěl: Miroslav Landa

V roce 1962-64 jsem sloužil u PS na rotě Jelení. Když se přicházelo od Hamrů tak po pravé straně byla naše rota a nově dostavěný dvojdomek pro velitele. Vlevo šikmo nahoře ve stráni byl původní domek, ve kterém se v létě rekreovali esenbáci, zřejmě. Dále od roty po silnici směrem k hranici byl domek, který nebyl obydlen, ale asi 1962 si jej opravil k bydlení náš politruk. U cesty v cenru obce stával kostel už dost zničený požárem. Na zemi se povalovaly noty a všude strašný nepořádek. V létě když tam bylo dovezeno stádo krav k pasení, tak za nepřiznivého počasí bylo ustájeno v kostele. Nad kostelem byl zarostlý hřbitov a u silnice po levé straně stál zachovalý domek patřící lesní správě, která tam sezonně ubytovávala lesní dělníky. Výše po pravé straně bylo velké hospodářské stavení, velice zachovalé, patřící k naší rotě. Jeden péésák měl na starosti hospodářství. Staral o prasata a jejich krmení se zbytků z naší kuchyně o dovoz proviantu z Hamrů. Krom toho jsme měli dva koně k úpravě kontrolního orného pásu. V létě se dělalo seno a na půdě toho stavení se skladovalo. Byla tam i původní kovářská dílna. No a na konci po levé straně domek staré paní Barkantlové, jak jsme jí my vojáci říkali. Bylo to pracovitá němka, která tam žila jako jediná původní obyvatelka. Jeden čas její domek dokonce sledovali přes noc naše hlídky sedící u oken našeho hospodářství, zda tam někdo cizí nechodí. Nyní je z domku po paní Brkantlové hospoda.

V roce 1964 projížděl přes Jelení cyklistický Závod Míru juniorů. Před průjezdem závodu přijela ženijní rota a "uklízela" okolí! Kolem polorozbouraných samot vybagrovala buldozery jámu, kam pak opět buldozerem nahrnula ruiny staveb. Kolem kostela mezi stavbou a hřbitovem obdobně provedla buldozerem hluboký zářez tak, že že vzala i část hřbitova. Obnažily některé rakve a kosterní pozůstatky. Následně kostel odsřelily a zahrnuli do zářezu a zarovnali s terénem. Kolem silnice vedoucí přes drátěný zátaras se před závodem dráty zdemontovaly a kontrolní orný pás ze zamaskoval nakosenou trávou z okolních luk. Zapíchaly se do země malé jehličnany a z brigády přijely posily, které se rozmístily skrytě v oddrátovaném prostoru a průjezd ZM byl připraven. Každý si může sám posoudit co usilí, škod a znesvěcení předcházelo tomu, aby peleton ZM a jeho kompars vjeli z demokratického státu na území státu socialistického. To je postřeh vojína pohraniční roty, sloužícího 26 měsíců na Jelení.

Na pohraniční rotu Jelení na podzim roku 1963 přijel tehdy předseda nejvyššího sovětu SSSR Leonid Iljič Brežněv. Ne na návštěvu roty, ne jako politik, ale jako lovec. V okolí Jelení byla stáda vysoké zvěře a tak o lov na jeleny zde byl vždy velký zájem. Vzpomínám si jak jsem jako vojín PS Brežněvovi s jeho loveckým doprovodem, otvíral v údolí Bukového potoka průchod zátarasem. Prošel kolem mě v gumových holínkách, na nohách jakési "modráky", loveckou pušku přes rameno a nezapomenutelné srostlé husté obočí. V zákrutě lesa pak mizeli směrem k demarkáční čáře. Jak lov dopadl si již nevzpomínám ale myslím, že trofejní paroží si nějaké odvážel.Vloženo: 12.12.2014Komentáře a upřesňující informace


s.Breznev na Jeleni [Martin Litavsky 29.4.2015 21:36] | Reagovat
Pisete o Breznevovi na Jeleni.Ptam se na nazev "udoli Bukoveho potoka"
Dnes se jmenuje Slatinny potok.Je to z Vasi strany omyl, ci jak je to? Lit
Re: s.Breznev na Jeleni [HS Nové Hamry 5.5.2015 10:35] | Reagovat
údolí Bukového potoka je proti proudu Bukového potoka směr hraniční přechod "Korce" a Malé jeřábí jezero...před Jelením (směr od Nových Hamrů) odbočit doprava na Bučinskou cestu a cca. po 100 metrech (před strmým stoupáním Bučinské cesty) odbočit doleva proti proudu již zmíněného potoka :-)
Re: Re: s.Breznev na Jeleni [Zdeněk Kolář 10.6.2015 13:35] | Reagovat
autor příspěvku o Brežněvovi.Souhlasím s vysvětlením HS.Opradu to bylo toto hluboké údolí kolem Buk.potoka.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 49 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist