PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kostelní Bříza (Kirchenbirk) - Historie

Přispěl: Miroslav Landa

Je to malebná vesnička při severní hranici Slavkovského lesa v nadmořské výšce okolo 600 metrů. Původní rozloha Kostelní Břízy byla několikanásobně větší, než je tomu dnes. Rozkládala se na ploše 86 km2 a patřilo k ní 11 osad se třemi místními částmi, kterými byly: Arnoltov s místní částí Špígl, Bystřina, Krásná Lípa s místní částí Týmov a Zadní Domky, Ostrov, Rudolec, Studánka, Dolní Žitná, Smrkovec, Rovná, Podstrání a Vranov s hradem Plickenstein.
První zmínka o obci, zvané tehdy Pirk, je z roku 1370, v listině, kterou propůjčili leuchtenberští markrabí svá kynšperská léna kynžvartským rytířům.
V 15. století vlastnili Kostelní Břízu Štampachové ze Štampachu, kteří přestavěli zdejší malý kostelík a v roce 1615 přikoupili od Čejky z Olbramovic panství Reichenbašské (Bystřina).
V roce 1630 prodali toto panství Winklerům z Heimfelu a ti tu vládli až do roku 1682. Po nich vlastnili území Multzové z Waldau, Erdmann z Groppau a rytíř Jan Václav Turba. Ten ke svým statkům přikoupil v roce 1695 panství Arnoltovské, které od něj později vyženili páni ze Spieglu.
Za jeho vlády se obec rozvíjela. V roce 1767 zde nechal vystavět zámek a o tři roky později dokonce školu. Rytíř Turba zemřel v roce 1772 a je pochován v kryptě zdejšího kostela svatého Petra a Pavla.
Další majitelkou byla Marie Anna, svobodná paní ze Spieglu, rozená Rodovská z Hustířan, která skoupila i okolní vesnice.
Po ní panství vlastnil baron von Kopal a od roku 1846 Auerspergové.
Františka Auerspergová, která se ještě v roce 1870 uvádí jako patronka kostela, pocházela z rodu pánů z Henneberka. V této době měla Kostelní Bříza 350 obyvatel, byl zde menší panský pivovar s palírnou kořalky, chmelnice a myslivna. Zajímavým zařízením byl špitál pro chudé. Tři nejpotřebnější obecní chudáci v něm mohli bezplatně bydlet a navíc dostávali každý rok dříví na otop a každých pět let kabát.
Od roku 1895 byl patronem kostela a majitelem několika dvorů v kraji Bohuslav z Henneberka.
Posledním majitelem zámku a panství byl baron Viktor von Brandt, který vysídlil v roce 1946 do Rakouska. Jeho bratr Gottlieb, který měl za manželku Francouzku, byl za okupace vězněn v koncentračním táboře a po osvobození se nakrátko vrátil, aby posléze také vysídlil do Rakouska.
Před rokem 1945 zde žilo kolem 500 obyvatel. Pivo se vařilo v místním pivovaře, byly zde čtyři hostince, tři obchody, dva řezníci, dva pekaři, lékař, pošta a četnická stanice.
Přes obec vedla autobusová linka, kterou využívali k cestám do okolních lázní lázeňští hosté, hledající v Kostelní Bříze a okolí levnější ubytování.
Na vodních tocích stálo několik mlýnů. Největším z nich byl Dorschnerův mlýn na Bystřině, kde tehdejší majitel F. R. Neumann nechal kolem roku 1900 pod skalnatým kopcem prokopat tunel, dlouhý několik set metrů, aby získal větší spád vody, pro náhon svého mlýna a pily. Tunel se musel kopat vleže, místy je pouze 60 cm vysoký. Dnes je již zčásti zanesen a slouží coby přítok vody pro nevyužívané koupaliště „Na Bystřině“, které bylo vybudováno Místním národním výborem v roce 1957.
Převzato z -http://slavkovskyles.sweb.cz/pages/kostelnibriza.html

Vloženo: 3.11.2015Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 75 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist