PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Horní nádraží Praha - Libeň (Horní nádraží Praha - Libeň) - Dvě nádraží v Libni

Přispěl: Jan Tomášek

Oběma nádražním budovám předurčily železniční sudičky zařazení do kategorie zapomenutých tváří železniční Prahy. Původní nevelkou stavbu nahradila Společnost státní dráhy v roce 1899 dvoupatrovou budovou skutečně honosného provedení. Okrasa Libně nevydržela ani půl století, když ji těžký spojenecký letecký nálet na sklonku 2. světové války proměnil v trosky. To, co potom léta sloužilo jako PRAHA LIBEŇ HORNÍ NÁDRAŽÍ, bylo jen ubohým torzem. I to dosloužilo jako nádraží v roce 1978, kdy podnik Železniční stavitelství dokončil novou staniční budovu na Harfě, od roku 1985 pojmenovanou PRAHA LIBEŇ.

Poslední podobu druhého libeňského nádraží může spatřit každý, kdo nahlédne do areálu Metrostavu na Palmovce. Naposled posloužilo nádraží PRAHA LIBEŇ DOLNÍ NÁDRAŽÍ 1. července 1972, kdy došlo k ukončení osobní dopravy na trati z Vysočan na Těšnov. Pak už staniční budova asistovala jen nákladní dopravě, zachované tady až do června 1984. Tohle sympatické pražské nádraží prošlo ve své historii snad největším počtem přejmenování ze všech pražských stanic. Postavila jej Rakouská severozápadní dráha a pokřtila podle sebe: Libeň severozápadní dráha. Po postátnění společnosti dostalo libeňské nádraží jméno Stará Libeň, německy Alt Lieben. S tím vyžilo pouhopouhé čtyři roky. S rokem 1913 přichází název Libeň severozápadní nádraží. O deset roků později se asi pojem severozápadní nezdál moc patřičný a byl vystřídán tabulemi Libeň dolní nádraží. A toto, doplněno za protektorátu nezbytnou Prahou, vydrželo tomuto nádraží až do jeho konce.

(Pavel Schreier - zapomenutých tvářích železniční Prahy II.)


Vloženo: 19.10.2016Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 37 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist