PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
ČKD Praha (ČKD Praha)

Popis: kompresor a měření výkonu

Kompresor je vpodstatě stroj který umožňuje konat mechanickou práci prostřednictvím práce stlačených tekutin tekutin - přesněji plynů - rozváděných obvykle v uzavřeném okruhu - jehož náplň tvoří právě stlačený plyn. Kompresory vytváří přetlak - neboli zvyšují hustotu plynu.

S kompresory volně souvisí další stroje - jako jsou třeba ventilátory (které naopak vytváří podtlak - i když nikoli v uzavřeném okruhu) - nebo dmychadla a obecně se mezi kompresory však nepočítají.

Stroje, které zvyšují tlak kapalin, se nazývají čerpadla.

Kompresory, které vytvářejí v uzavřeném prostoru naopak podtlak (vakuum) a jejich práce jde proti tlaku vzduchu vakuové pumpy.

Podle způsobu zvyšování tlaku je dělíme na:
Objemové, kde zvýšení tlaku probíhá zmenšováním objemu pracovního prostoru, v němž je stlačovaný plyn uzavřen. Objemových kompresorů je více druhů - patrně nejvíce rozšířené jsou kompresory pístové a dále třeba kompresory rotační.

Rychlostní, kde se dosahuje zvýšení tlaku zrychlením proudícího plynu a po něm následující přeměnou kinetické energie v tlak. Typickým příkladem je turbokompresor.

Co se týče rozvodů stlačeného plynu - tak v menších provozech a dílnách - kde se užívá zpravidla kompresorů z bezolejovým mazáním v potrubí proudí čistý vzduch - zatímco u olejově mazaných kompresorů ve větších továrnách se olej dostává i do rozvodů a je obvykle potřeba použít odlučovače oleje.Datum:

Autor: JT (koláž)
Přispěl: Jan TomášekVloženo: 2.10.2020
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist