PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Předchozí  Další  
Aero, továrna letadel (Aero, továrna letadel)

Popis: žena z Aera
Žena z Aera 45

Říká se, že každý člověk je něčím vyjímečný - jen vědět čím. Potkat paní Vojtíkovou na ulici - asi by byla otypována jako obyčejná žena - spěchající domů s nákupem - pravděpodobně k rodině.

Paní Stanislavě se možná vyplnil její dětský sen a záliba v technice - zejména v motorech. V roce 1953 zdárně ukončila Letecké učiliště v Prostějově (slengový termín zní - "byla vyřazena" - což ovšem může být poněkud zavádějící) - a stala se letkyní - neboli pilotkou a dosáhla hodnosti major.

A protože padesátá léta byla ještě dobou vrtulovýh letadel - létala takřka výhradně na těchto strojích - třeba K-60, K-65, nebo K-75 známějším ovšem pod civilním označením Aero - 45.

Jak ostatně napovídá písmeno "Ká" ve zkratce v názvu - jedná se o letadla kurýrní - neboli spojovací.
Kolegové z větších letadel říkali kurýrním pilotům "papíraci" což ovšem neznamená, že pilotáž menších letounů by byla snažší než u velkých strojů - vybavených automatikou.

Po aktivním pilotním období, které zakončila kursem na proudový Delfín, leč poprvé v životě ji zaskočila nemoc - a přišla o šanci se stát jedinou pilotkou tohoto stroje takže i po aktivním období u letectva zůstala ovšem v pozemní službě a souběžně působila jako letecká instruktorka ve Svazarmu.


Datum:

Autor: JT (koláž na podkladě časopisu ABC)
Přispěl: Jan TomášekVloženo: 24.10.2020
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist