EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Chlum (Chlum) - Geschichte der Wüstung Chlum

Beigetragen: Petr Matoušek

Chlum wurde bereits 1293 als Feste des Hynek von Dauba erwähnt. Ein Hofgut, Überbleibsel dieser Ritterfestung, wurde unter den Landwirten aufgeteilt. An diese Häuser erinnern noch die Bezeichnungen „Im Schlosse“, „Aufn Schüttenboden“. 1560 wurde das Dorf aufgegeben und erst 230 Jahre später unter dem gleichen Namen wieder gegründet. 1921 lebten in 15 Häusern 52 Einwohner, davon 1 Tscheche. 9 Familien lebten von der Landwirtschaft, 2 waren Handwerker, 1 Gastwirt und 2 Arbeiterfamilien (Zählung 1931).
Übersetzung: Dieter Pohl

Eingegeben: 7.10.2005Kommentar und weitere Informationen


Otázky k sídlu Chlum u Jablonečku. [Jiří CVRK 16.9.2013 14:46] | Reagieren
Vážený pane, ač nevím, zda se mé dotazy dostanou až k Vám, přeto si dovoluji tázat:
1.Můžete zveřejnit pramen, který potvrzuje existenci Chlumu u Jablonečku již k roku 1293 ? Jestliže ano, proč k němu nečiníte příslušný odkaz ?
2.Znáte dokument z r.1225, jímž na Strakonicích žijící comittisa (hraběnka) Bolemila darovala jistý (dosud i přes veškerá pátrání a zkoumání renomovaných historiků vlastně neidentifikovaný Chlum - obávám se, že nejen J.V.Šimák, ale i mnozí další v tomto punktu trapně (!) bloudili i ještě bloudí - "domuí hospitalariae Cruciferorum" ?
3.Geograf Müller dokončil své mapování Čech roku 1717, mapa pak "oficiálně" spatřila světlo světa až po jeho smrti (1721) v r.1722. Chlum, o němž je tu řeč, je na ní zachycen, a chceme, nebo ne ! V tom případě je ale Vaše konstrukce operující s datem 1560 poněkud zavádějící, stejně tak, jako i lhůta 230ti let, jež měla uplynout od prvního zániku Chlumu k eho znovuobydlení. (Za jeho druhý zánik je třeba považovat jeho zničení v rámci "činnosti" vojsk ve VVP Ralsko, po r.1948.).
4. Byl někdy ve středověku zde zmiňovaný Chlum v majetku českodubských johanitů, nebo cisterckého kláštera Hradiště ? Existují o tom důvěryhodné historické pramenné doklady (např.písemné)?
5. Odpovítete mi, prosím, na mé otázky ?
Srdečně Vás zdravím !
Chlum [Dvořák 17.9.2013 07:48] | Reagieren
Vážený pane, zde tyto informace jsou z brožury, kterou jsme dali dohromady a kulturní zařízení v Bělé pod Bezdězem ji vydalo. Uvedený p. Matoušek text upravil pro potřeby tisku ale jinak nemá o zaniklých vesnicích žádné povědomí a ani tam nikdy nebyl.Dnes se trochu stydím za faktické chyby, které se díky neinformovanosti p. Matouška do textu dostaly. Pokud si vzpomenu, podívám se co vše o Chlumu mám nebo mohu zjistit. Hezký den Dvořák
Re: Chlum [Jiří CVRK 17.9.2013 12:26] | Reagieren
Vážený pane Dvořáku, jsem opravdu potěšen Vaší odpovědí. Trochu se zajímám o historii, v souvislosti s rodem pánů ze Strakonic jsem narazil na spor historiků o dar hraběnky Bolemily (r.1225 - viz.CDB II.), která darovala blíže lokálně neidentifikovaný statek či ves (obojí je v latině "villa") též blíže nelokalizovanému špitálu Johanitů-přezdívalo se jim Křížovníci. Význačný český badatel A.Sedláček se domníval, že oním Chlumem (Bolemilou darovaných osad bylo celkem 6) byla ves ležící v bývalém VVP Ralsko, v blízkosti zřejmě mnohem později založeného Jablonce (Jablonečku). O tento názor se strhl odborný spor mezi českými historiky-zvláště ostře se proti Sedláčkovi vymezil prof.J.V.Šimák, který celý dar Bolemilin "umístil" do krajiny v okolí západočeského Manětína. Při tom zatím zůstalo, by má Šimákův názor i dnes řadu odpůrců, kteří dar spojují s bývalou opevněnou komendou Johanitů v Českém Dubu. Komenda byla považována za ztracenou (zničili ji husité), ale v r.1992 odkryl její raně gotické pozůstatky v podzemních prostorách bývalého zámku v Dubu, předčasně zesnulý ředitel českodubského muzea dr.TomᚠEdel.
Své otázky jsem nepsal proto, abych snad někoho napadal. Protože ale ze zkušenosti vím, kolik nepřesností v interpretaci dějinných událostí, žel, existuje (a to i u hlav tituly "pomazaných"), chtěl jsem jen upozornit, že každé seriozní tvrzení z této oblasti vědění by mělo být podepřeno uvedením pramene (písemného, archeologického atd.), z něhož konkrétně svou informaci daný autor čerpal. V opačném případě pak často dochází ke zbytečným zmatkům - vezměte jen např. kolik sídel se jménem Chlum v Čechách máme...).
Děkuji Vám za Vaši rychlou reakci na můj e-maila přeju Vám i Vašim spolupracovníkům v záslužné práci mnoho úspěchů !
S přátelským pozdravem Jiří Cvrk, Mělník.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 18 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist