EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Proschwitz (Proseč) - Geschichte und Beschreibung von Proschwitz

Beigetragen: Petr Matoušek

Währen der Hussitenkriege und des 30jährigen Krieges wurde Proschwitz niedergebrannt, jedes Mal aber wieder aufgebaut. Genauso wie andere Dörfer in der Gegend, litt das Dorf an Wassernot. 1894 wurde deshalb die erste Wasserversorgungsleitung verlegt, über die das Wasser des Flusses Zábrdka herangepumpt wurde. Die Bewohner lebten von der Landwirtschaft, züchteten Vieh und bauten Gemüse an. Im Dorf befand sich eine Gastwirtschaft, Kaufladen, Schuster, Tischer und Metzger. Weitere Einwohner waren als Weber und Näher für die Stuhlfabrik Fischl in Niemes tätig. Andere wieder als Perleneinfädeler für Glasindustrie in Gablonz.

Im Dorf befand sich ebenfalls eine Kapelle und seit 1889 eine einklassige Schule, die 1908 von 50 Kindern besucht wurde. Nach dem1. Weltkrieg wurde die Schule wegen Schülermangel geschlossen. 1921 lebten im Ort 211 Einwohner, davon 173 Deutsche und 38 Tschechen. Das Dorf ist nach dem Ausbau der Militärzone ausgesiedelt worden.


Eingegeben: 8.3.2007Kommentar und weitere Informationen


K historii [Eduard Steun 28.11.2009 23:41] | Reagieren
Velice dobře zpracovaná historie,která čtenáři něco říká.Jen ta gramatika......Škoda!
Čerpací stanice Proseče [Jiří Chmelenský 27.9.2010 13:23] | Reagieren
Dodnes se dochovala v údolí Zábrdky, pod zaniklou obcí, obecní čerpací stanice. Dokonce včetně původního strojního zařízení, čerpadla poháněného vodním kolem. Typově se jedná o korečník na spodní vodu s dvojčinnými pumpami a tlakovým větrníkem. Celé soustrojí se dochovalo v mimořádně kompletním stavu.
Čerpadlo shodného typu lze dnes vidět v expozici úpravny vody Velký Rečkov, bylo přeneseno z obecní vodárny Strážiště. Jeho rekonstrukce není zdařilá, proto je dochované čerpadlo pod obcí Proseč unikátem.
Re: Čerpací stanice Proseče [Robert Kořínek 21.6.2011 19:54] | Reagieren
Dobrý den,
prosím Vás, nemůžete nám upřesnit, kde přesně se v údolí Zábrdky nachází stará prosečská vodárna? Zabýváme se historií vodárenství a rádi bychom toto místo navštívili. Děkujeme za odpověď, Robert Kořínek a Petra Fučíková
Re: Re: Čerpací stanice Proseče [Jiří Chmelenský 22.6.2011 21:49] | Reagieren
Dobrý den pane Kořínek, vodárna je nejlépe dostupná, jak uvedl kolega níže, v oblasti se nachází celá řada dochovaných a i doposud funkčních historických vodáren, sám jednu vlastním a spravuji. Pokud budete mít zájem, napište email a mohl bych vás seznámit s mým stavem poznání zdejšího vodohospodářství, jsem student historie a píši na toto téma magisterskou práci, publikoval jsem na toto téma a i přednášel. S pozdravem Jiří Chmelenský
Re: Re: Re: Čerpací stanice Proseče [Robert Kořínek 23.6.2011 07:14] | Reagieren
Moc díky za odpověď. Email je rob.kor@centrum.cz, určitě se ozvěte, moc se těšíme!
Valštejn [Kubla Karel 27.2.2012 11:37] | Reagieren
Mateli zájem vlastním fotografie interiéru kostela.
Re: Valštejn [Robert Kořínek 27.2.2012 11:41] | Reagieren
Dobrý den, zájem o fotografii interiéru kostela mám veliký. Email rob.kor@cetnrum.cz. Nejste náhodou z Valštejnu nebo nemáte tam chalupu? RK
Re: Valštejn [Jana Havlíková 11.2.2018 18:33] | Reagieren
Dobrý den, moc ráda bych se podívala na fota interiéru bývalé kaple v zaniklé obci Proseč. V depozitáři muzea v České Lípě je uložena dřevěná cca. 60 cm vysoká soška madony s dítětem, která by měla pocházet z kaple v Holičkách, avšak mohla by být i z Proseče... Bylo by skvělé zjistit, odkud vlastně je!
Předem děkuji a srdečně zdravím Jana Havlíková
Re: Valštejn [Jana Havlíková 19.2.2018 13:14] | Reagieren
Dobrý den, moc ráda bych se podívala na fota interiéru bývalé kaple v zaniklé obci Proseč. V depozitáři muzea v České Lípě je uložena dřevěná cca. 60 cm vysoká soška madony s dítětem, která by měla pocházet z kaple v Holičkách, avšak mohla by být i z Proseče... Bylo by skvělé zjistit, odkud vlastně je!
Předem děkuji a srdečně zdravím Jana Havlíková, email: jphavlik926@seznam.cz
Proseč [Dvořák 22.6.2011 04:09] | Reagieren
Je to mezi Zourovem a Pytlíkovským mlýnem. Vesnice Proseč je zaniklá ves v bývalém vojenském prostoru, ležící nahoře nad Zábrdkou. V ní je ještě vodárenská nádrž. K místu Vašeho zájmu se dostanete od Pinky , Těšnov a stále podél Zábrdky. Autem dojedete k úpravně vody pro Liberec ,Zourov, děle pak autem stěží ale zase jen k býv mlýnu Zourov. Pak po toku pěšky. Dobrá je mapa "Ralsko"
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 48 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist