EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Pograth (Podhrad) - Tvrz Podhrad

Beigetragen: Miroslav Landa

Panské sídlo v Podhradu bylo založeno jeho držiteli zřejmě již ve 14. století. První zmínka o tvrzi pocházející z roku 1474. Tvrz stála vedle mlýnského náhonu, zásobujícího vodou sousední mlýn, který současně napájel také vodní příkop kolem sídla.
Věž tvrze zprvu sloužila jako hlavní obytná a obranná stavba a její opevnění doplňoval vodní příkop.
Zřejmě až v 15. století, snad za Junckerů, došlo k její přestavbě. Jeho vnitřní vybavení není známé.
Jen podle umístění arkýře v patře v něm můžeme předpokládat reprezentativní prostory majitelů. Před palácem a věží bylo malé nádvoří, obehnané hradební zdí. Někdy během 17. století, snad kolem roku 1663, došlo k úpravě a přestavbě staré tvrze. Starý most, zřejmě padací, nahradil nový kamenný most s kuželkami, vedle něho před bývalým příkopem pak stála menší obdélná stavba, podle vysokého komína - viditelného na starších vyobrazeních tvrze - zřejmě kuchyně.
Za Opitzů došlo během šedesátých a sedmdesátých let k podstatné přestavbě celého objektu. Přestavba byla započata roku 1863. Stará gotická tvrz, do té doby v podstatě dochovaná, byla radikální přestavbou změněna v nové sídlo v duchu pseudogotiky. Obdobně upraven byl rovněž mladší gotický palác, který byl spojen novým křídlem se vstupní halou s mladším obytným stavením. Střechy a stěny stavby ozdobilo množství pseudogotických štítků, cimbuří a jiných výtvarných prvků, nad vstupem se tyčila nová věž. V těsné blízkosti Opitzové založili rozsáhlý park.
V této podobě zůstal zámek stát až do konce padesátých let našeho století. Tehdy byl v souvislosti s výstavbou vodní nádrže Jesenice zcela zbytečně zbořen. Do dnešního dne se z panského sídla v Podhradu tak dochovalo pouze několik historických vyobrazení a fotografií. V místech, kde stávalo, zůstal pouze zbytek bývalého vodního příkopu a část zarostlého zdiva pozdně gotického paláce.
Převzato z knihy Hrady, zámky a tvrze, Jiří Úlovec, 1998

Eingegeben: 8.9.2007Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 93 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist