EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Bisterz (Bystrc - náměstí 28. dubna) - Bystrcký mlýn

Beigetragen: Jan Tomášek

Mlýn, spolu s panským dvorem, tvořil komplex budov a patřil Veverskému panství. Byl postavený někdy počátkem 15. století. V roce 1805 byl postavený nový dvůr v prostoru dnešní Přístavní ulice. Počátkem 19. století byla proti mlýnu postavena valcha na úpravu látek, jejíž provoz skončil v sedmdesátých letech téhož století a po roce 1945 byla zbouraná.

Voda na mlýnská kola byla přiváděna strouhou od splavu na řece. Od mlýna „Malá řeka“, jak se strouze říkalo, tekla v místech pod dnešním ragbyovým hřištěm a splynula s „Velkou řekou“. V místech dnešních kiosků u zastávky tramvaje překlenoval Malou řeku dřevěný most. Od r. 1933 byl pohon mlýna nahrazený elektřinou. Poslední majitel Václav Květoň skončil provoz mlýna v roce 1952. Při pozdější výstavbě bylo zbouráno několik domů a samotná budova mlýna, určená také k demolici, se shodou náhod zachovala.

zdroj: Bystrcké noviny - Radoslav Střecha


Eingegeben: 15.1.2016Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 51 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist