EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
ČKD Praha (ČKD Praha)

Beschreibung: O kompresorech 5 - vývěvy a dmychadla
VÝVĚVA

Vývěva je v podstatě plynové čerpadlo - na stejném principu funguje vysavač - tedy zařízení, které odčerpává vzduch či jiné plyny z uzavřeného prostoru (nádoby - případně místnosti), a vytváří tak částečné vakuum.
Pro dosažení potřebného podtlaku se používají rotační vývěvy - nejčastěji vodokružní.
V tělese vývěvy je výstředně uložen rotor, který vytváří prstenec z vody - kterou se vývěva částečně naplní a průběžně připouští. Právě asymetrycké uložení způsobuje - že v rozšíření prostoru se vytváří komůrky či kapsy z podtlakem - čímž se nasává vzduch - či plyn. Právě do širší části vývěvy - kde se počítá se vznikem podtlakových kapes směřuje nasávací otvor - naopak z užší části vychází otvor výstupní.


DMYCHADLO

Dmychadlo je zařízení, které lze použít obousměrně - jako kompresor - nebo naopak - jako vývěvu. U přeplňovaných spalovacích motorů se používá turbodmychadlo - tedy vlastně druh turbokompresoru s kompresním poměrem do 2. (což je je poměr tlaků na výstupu z dmychadla a na vstupu do něj). V průmyslu se uplatňují zejména dmychadla s bočním kanálem a Rootsova dmychadla - což jsou vlastně rotační písty ve tvaru osmičky - vůči sobě v pravém úhlu - takže vytváří určité kapsy z podtlakem - jež nasávají z příslušného ventilu vzduch či plyn - který pak souběžně s rotací pístů směřuje na opačnou stranu k výstupnímu ventilu. Periodicky se ovšem mění směr rotace kapes podle záběru příslušného pístu.

Datum:

Autor: JT (koláž)
Beigetragen: Jan TomášekEingegeben: 11.10.2020
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist