EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Aussig - Synagoge (Ústí nad Labem - synagoga)

Beschreibung: rabín Dr.Johan (Zangwill) Stössler
Tento rodák z Malého Ořechova u Bzence získal vzdělání v izraelitském učitelském ústavu a na univerzitě ve Vídni, pak působil jako rabín v Třebíči. U synagogy v Ústí n.L. zastával rabínský úřad od r.1921, jistě byl rabínem v místě ještě v r.1934. Byl autorem statě Geschichte der Juden in Aussig a.d.Elbe ve zdrojové publikaci H.Gold, Die Juden und Judengemeinde..etc., zde se označuje jako Rb.Dr.J.S., takže jeho křestní (resp.obřízkové*) jméno je nám dnes neznámé. Také jeho další osud není znám, v seznamech obětí holocaustu Yad Vashem není uveden.
*obřízka (brit mila) je provedena tzv.mohelem zpravidla 8 dní po narození chlapce (v synagoze, doma, v porodnici), přičemž je vyhlášeno i jeho jméno, u děvčátka je jméno prohlášeno v synagoze při nejbližším šábesu (sobotě) po jejím narození, žádný zákrok podobný obřízce se u holčiček neprovádí.
Pozn.: Díky knize H.Gold, Die Juden und Judengeschichte Mährens...etc., bylo v kapitole Třebíč zjištěno, že rabín Stössler působil ve Vídni od r.1904-06 jako pomocný kazatel, později v letech 1907-21 byl rabínem v Třebíči. Jeho jméno bylo Johann (v židovské verzi Zangwill).

Datum:

Autor: H.Gold, Die Juden und Judengemeinden Böhmens in Vergangheit und Gegenwart
Beigetragen: Pavel FrýdaEingegeben: 23.4.2008
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist