EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
› GPS hinzufügen
Umgebung:
Loučovický mlýn 0.4km
Dvorečná 1.0km
Graben mlýn 1.5km
Kramolín 1.7km
Bolechy 1.7km
Hradový 1.7km
Steindlův hamr 1.8km
U Stangla 1.9km
Rottenberghäuser 2.2km
Dolní Přísahov 2.3km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Pavel Beran 11.7.2005] 
Lopatne  (Lopatné)

Kategorie: Obec   
Bezirk: Krummau
Die Ursache des Untergangs: Nicht spezifizieren -
Untergangsepoche: Nespecifikováno
Aktuelle Stand: Nespecifikováno

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  48.65000 14.26166 dle mapy - centroid místa Pavel Beran 1.1.2006  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Původní název vesnice  [Rudolf Zbín 30.8.2020]
Podle všeho nesla ves Lopatné původně název Napajedla či Napajedly. Tato ves je zmiňována již v roce 1408, kdy Petřík z Trojan prodává jednu kopu grošů ročních platů ze vsi Napajedla (v orig. staroč. "we wsy w Napayedlech") klášteru sv. Kláry v Českém Krumlově (viz archiv listin tohoto kláštera). V jiné listině z roku 1459, kdy prodává roční plat ve vsi Kramolín rytíř Vojtěch z Jílovic opatu Pavlovi, je jedním z poddaných, kterého se prodej týká, také ze vsi Napajedla (Míka nebo Kubča, bez interpunkce v textu listiny je obojí výklad možný) (viz archiv vyšebrodského kláštera). V urbáři kláštera Vyšší Brod z roku 1530 potom není uvedena ani ve... [weiter]

 Entwicklung der Bewohnerzahl und Häuser
Jahr191019211950[Datenquellen]
Einwohner666346
Häuser10108

 Zeitbilder und Ansichtskarten

 Gegenwärtige Bilder
Kein Datensatz

 Andere


Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Lopatné [Lucka 3.4.2008 18:42] | Reagieren
Osada se nachází přibližně 4 km východně od Lipna nad Vltavou. Je tu několik domů, v některých lidé bydlí trvale. Z původní zástavby zachována škola, nyní ve velice špatném stavu. Podél stezky vedoucí do Loučovic jsou postaveny chalupy, některé z nich jsou původní.
Lopatne [František Schusser 9.12.2008 22:51] | Reagieren
LOPATNÉ Osada byla na Kyselovském potoce, nedaleko Kyselova. Je zajímavé, že osada neměla nikdy německý název a jméno osady je dle hamru, který zde vyráběl lopaty zřejmě již na počátku 15. století. Od svého vzniku až do zániku bylo Lopatné součástí rychty a později obce Bolechy. Hamr byl později přeměněn na mlýn. V roce 1840 měla osada Lopatné devět domů a 58 obyvatel. V roce 1860 přibyl desátý dům a tento stav se až do odsunu Němců nezměnil. Stav obyvatel kolísal od 632 do 66 obyvatel. Z Lopatné bylo v roce 1946 odsunuto 46 Němců. V domě čp. 1, kde se říkalo „Goschpern Haus“, se až do roku 1950 mlelo. Posledním německým mlynářem zde byl Leopold Hofer, který měl se svou ženou Theresií sedm dětí. Lopatné bylo sice dosídleno, ale po výstavbě nových bytů Státních statků na Kyselově a ve Vyšším Brodě, se všichni obyvatelé vystěhovali a osada zanikla.
Re: Lopatne [Rudolf Zbín 30.8.2020 22:25] | Reagieren
Podle starých katastrálních map (stabilní katastr z počátku 19. století) původní ves Lopatné vůbec nebyla na potoce. Na tom bylo místo s názvem Kienmuehle (Loučovický mlýn). Podél potoka se domy rozrostly a daly vzniknout novodobé podobě vesnice až od poloviny 19. století. Loučovický mlýn byl poté součástí osady Lopatné, spadající pod obec Bolechy. Je tedy otázkou, jak to bylo ve skutečnosti se vznikem názvu vesnice. Lopatné a Loučovický mlýn vždy byly vedeny jako samostatná místa. Je však možné, že v Lopatném (dříve pravděpodobně Napajedla) bydleli lidé, kteří v mlýně pracovali.
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 83 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist