EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Kommentar/Präzisierung: Neuhaus (Žírnice)

Kommentar/Präzisierung:
Žírnice - Schirnitz
[vloženo: Mgr. Jaroslav Škaloud 26.10.2008 10:08]

Žírnice - Schirnitz


Vesnice ležela 2 km jihovýchodně od Okrouhlé. Záznam na mapě z roku 1714 "les zvaný Schirnitz a kdysi ves" je pomístním názvem pro les, který se rozprostíral mezi Lipovou a Okrouhlou. Toto pojmenování bylo později přeneseno na nové sídlo Neuhaus, které zde kolem roku 1780 vzniklo.
O původní staré vsi, která je zmiňována v roce 1615, existují pouze dohady. V roce 1797 je již samota s jedním selským statkem pojmenovaná jako ves Schirnitz a nadále se střídá s názvem Neuhaus. Po koupi lesa u Žírnice městem Cheb zde byla postavena městská myslivna a brzo byly postaveny i další budovy.
V roce 1850, kdy se Žírnice stává osadou obce Jesenice, zde bylo již 11 domů a žilo zde 70 osob. Městský lesní revír v Žírnici s 80ti hektary lesa byl pro Cheb důležitým zdrojem příjmů a tomu také odpovídalo postavení městského lesmistra. Žírnická myslivna se ovšem stala významnou i pro kulturní pamě Chebska. 26.12. 1861 se zde narodil spisovatel a novinář Hans Nikolaus Kraus (1861-1906). Jeho třídílný románový cyklus Domov je zařazován mezi nejlepší díly chebské regionální literatury. V roce 1902 se sousední ves Lipová stala samostatnou obcí a Žírnice s 59 obyvateli její osadou. V roce 1930 bylo v Žírnici 10 domů a žilo zde 49 obyvatel.
Po nuceném vysídlení německých obyvatel byly zdejší statky od roku 1950 obhospodařovány zemědělským družstvem v Lipové. V tomto roce žilo v Žírnici 33 obyvatel a stálo ještě 8 budov. Do roku 1961 ovšem klesl počet obyvatel vesnice na 14 a během dalších deseti let byla osada opuštěná. Když byla 1. července 1970 Žírnice úředně zrušena, zbyl z vesnice zvané též Neuhaus jediný opuštěný dům stojící uprostřed polí.

Zdroj: Krajské muzeum karlovarského kraje – Muzeum Cheb
http://www.muzeumcheb.cz/Projekt/Chebsko/Zirnic/01.html

 Ihre Reaktion
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 48 do následujícího políčka:

   
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist