PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Komentář/Upřesnění: Štítary (Schildern)

Komentář/Upřesnění:
Doplnění údajů o obci Štítary
[vloženo: Miroslav Landa 8.5.2007 20:13]

Ze vsi zbývá již jen několik domů podél silnice do zaniklé vsi Újezd. Do roku 1975 to byla samostatná obec, pak byla připojena k Aši a od roku 1990 začleněna do obce Krásná. Dřívější obec tvořily 4 vsi: Ängerlein, Horní Ves, Dolní Ves a Štítarský kopec.
V roce 1342 se ve Štítarech uvádí "Štítarský les" a 5 zemědělských dvorů. Štítary z počátku plnily strážní hraniční funkci, tím, že vždy jeden obyvatel stával na hlídce. Štítarští muži pak vykonávali strážní službu na Štítarském vrchu.
V roce 1782 zmiňoval Dr.Löber, vrchní farář a školní inspektor v Aši, v revizní zprávě 36 žáků ve Štítarech. V roce 1870 byla postavena nová budova školy pro lidovou jednotřídku. Posledním učitelem byl od roku 1941 až do odsunu Němců v r. 1946 Josef Bauer.
Roku 1885 proběhla výstavba železniční zastávky na trati z Aše do Hranic.
1910 byla na Štítarském katastru postavena druhá vodní elektrárna v Ašském okrese a roku
1920 byla přivedena do Dolní a Horní vsi elektřina ze Selbu. 1929 připojení Ängerleinu a Štítarského kopce na elektrickou síť. Roku 1916 byla postavena obecní silnice z Ängerleinu do Štítar a v roce 1922 okresní silnice z Aše přes Krásnou a Ängerlein do Újezdu. Tím získaly Štítary kvalitní silniční spojení s Aší.
Panský rybník ve Štítarech, využívaný jako koupaliště a hostinec "U Dubu" byly oblíbenými výletními cíly pro Krásenské a Ašské občany.
Dne 20.4.1945 dosáhly americké tanky Hofovské ulice u Nových domků. Tři blízké dvory při krátké přestřelce shořely, čímž 2.sv.válka ve Štítarech skončila. Krátce před vyhnáním bylo ve Štítarech napočítáno 52 domů a 244 obyvatel. Většina obyvatel pracovala v zemědělství, ale také tu byli zedníci, tesaři, ševci, truhláři a tkalci. Několik Sudetských Němců a občanů Štítar muselo v roce 1946 svůj domov opustit. Opuštěné budovy byly vyrabovány a na počátku 50. let zbořeny.
Přepis z www.asch-boehmen.de

 Vaše reakce
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 95 do následujícího políčka:

   
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist