PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Komentář/Upřesnění: Kostelní Bříza (Kirchenbirk)

Komentář/Upřesnění:
Kostelní Bříza (Kirchenbirk) - počet domů
[vloženo: Miloš Hlávka 14.2.2006 18:20]

Počet domů před rokem 1945 mi připadá poněkud nadsazený. Vypadá to, že byl použit Retrospektivní lexikon, který - a zde budu citovat z Kučových Měst a městeček v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - "má z pohledu historického studia dva nikoli nevýznamné nedostatky: samostatně uvádí data jen za ty části obce (k roku 1972), které měly statut osad, zatímco originální lexikony mají často členění podrobnější. Na těch územích, kde po roce 1945 nedošlo k zániku sídel, je přesto Retrospektivní lexikon v zásadě použitelný. Protože však uvádí počty za katastrální území podle stavu v roce 1972 (termín od roku 1928 - do té doby "katastrální obec"), dochází k zásadnímu zkreslení ve vysídlených oblastech, kde na dnešním katastru dříve existovalo několik samostatných vsí (osad či obcí), které zanikly. Příklad: ve Frymburku bylo roku 1921 ve skutečnosti 157 domů, podle Retrospektivního lexikonu však 584 (!), neboť započítává i zaniklé vsi na území dnešního katastru (ty jsou sice vyjmenovány v poznámce, odpočet však není možný)."

Potud citát. Pokud jde o Kostelní Břízu (před rokem 1945 měla pouze německé jméno Kirchenbirk), ta podle Kučových měst a městeček (roku 1880 byla uváděna jako městys) měla roku 1921 52 domy, roku 1930 jich bylo 55. Chytilův místopis uvádí 52 domů (ve shodě s panem Kučou) a 325 obyvatel, z toho 9 českých.

V roce 1991 uvádějí Kučova Města a městečka v Kostelní Bříze 21 dům a 50 obyvatel (zde uvedený stav k roku 1970 možná zahrnuje počet trvale obydlených domů).

 Vaše reakce
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 65 do následujícího políčka:

   
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist