PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
[Pavel Beran 1.4.2005] 
Popov  (Pfaffengrün)

Kategorie: Obec   
Okres: Karlovy Vary
Důvod zániku: Postupně vysídleno po 1945 -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.34055 12.91777 dle mapy - centroid místa Pavel Beran 1.1.2006  

 Historie a jiné články
Historie  [Dieter Pohl 25.5.2007]
Pfaffengrün gehörte zur Hauptmannschaft und Bezirk Joachimsthal, als Pfarrei war Schlackenwerth zuständig. In der Nähe gab es Erzvorkommen, die Bevölkerung lebte daneben von Spitzenarbeiten

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Rok18901921193019391950[zdroje údajů]
Počet obyvatel878188750
Počet domů1212  12

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


Popovsky spicak - Spitzberg [Marek Dibelka 29.10.2006 20:21] | Reagovat
v nadmorske vysce 752 m, tesne u zanikle osady Pfaffengrün - Popov. Hrotity cedicovy kuzel,s drevenym krizem na vrcholu, velmi daleko viditellny, podobny tvrzi strezici vchod do jachymovskeho udoli.
Popov - Pfaffengrün [Marek Dibelka 13.2.2007 21:42] | Reagovat
Zaniklou obec Popov (Pfaffengrün) u Jáchymova připomíná kromě roztroušených ruin i několik významných památných stromů. Primátů mají tyto stromy hned několik: Jasan ztepilý, byť jeden z největších v republice (obvod kmene = 655 cm v roce 1998), stále uniká pozornosti a "nevešel" se ani do seznamů chráněných stromů. Dvě ze tří lip na území bývalé obce jsou největší nejvýše položené lípy v českých zemích. Pro tyto dvě mohutné lípy se vžil název Popovské lípy.

Horní popovská lípa (lípa srdčitá, Tilia cordata ) měla obvod ve výčetní výšce (1,3m) O1,3 = 905 cm (r.1999) a výšku v = 25 m. Od zániku obce Popov pravděpodobně nebylo o lípu postaráno a původně ořezávaná lípa obrostla mohutnými větvemi, které zatížily dutou vyhnívající skořepinu kmene. Ta před několika lety poprvé povolila a k zemi se snesla nejmohutnější z větví.

Dolní popovská lípa (lípa obecná, Tilia cordata x platyphyllos ) svým obvodem O1,3 = 1004 cm (r.1999) předčila svou sousedku, ale rostoucí větve rozdělily strom na dvě samostatné poloviny a vykloněné, dnes již samostatné stromy, se pod tíhou svých větví neustále oddalují.
Zdroj - STARE A PAMATNE STROMY
Popovský jasan [Lucie Plzáková 17.2.2007 15:48] | Reagovat
Popovský jasan úplně pozornosti neuniká : v roce 2002 zvítězil mezi 140 navrženými stromy v celostátní anketě Nadace Partnerství a stal se Stromem roku 2002. V časopise Cykloturistika vyšel asi před třemi lety článek s výletem k Popovskémá jasanu.
Život v obci před druhou světovou válkou a snad i před prvou. [Jaroslav Ochec 9.7.2007 21:50] | Reagovat
Následující informaci mám z vyprávění zesnulého jáchymovského rodáka pana Modese, který po válce skončil v americké okupační zóně a do Jáchymova se již nevrátil.
Obec Pfaffengruen byla malá, avšak bohatá obec nedaleko Jáchymova. Proč bohatá? Vesničané měli ve všech chalupách kozy a podle jen jim známého receptu vyráběli speciální, velice delikatesní a žádané kozí sýry. Dokázali se však dohodnout a sjednotit na prodeji. V tržnici v Karlových Varech měli svůj stánek, kde prodávali tyto sýry a kozí mléko pro všechny. A tak bohatla celá obec.
Re: Život v obci před druhou světovou válkou a snad i před prvou. [Martin Klíma 24.11.2011 04:50] | Reagovat
o tom jejich krámku v karlových Varech jsem slyšel z dědovo vyprávění , ale díky za cenné informace
ruiny [Martin Klíma 24.11.2011 04:52] | Reagovat
Prosím vás , nevíte někdo kde se nacházejí rujny domů ? Byl jsem v Popově snad tisíckrát ale žádné zbytky původních domů (krom kapličky) jsem nikdy nenašel.díky , Martin
Re: ruiny [Radek Petrovič 24.11.2011 08:24] | Reagovat
Ruiny domů se nacházejí v Dolním Popově.Od kapličky směrem dolů po cestě.V Horním Popově krom zbytků kapličky a zbytku oplocení již nic neni,dle informací byly domy v Horním Popově rozebrány při těžbě uranu a spolu s vytěženým materialem odvezeny do tehdejšího SSSR
Re: Re: ruiny [Martin Klíma 24.11.2011 20:05] | Reagovat
díky moc za odpověď , je pravdou že pod kapličkou jsem nikdy nebyl .
Re: Re: Re: ruiny [Radek Petrovič 24.11.2011 20:25] | Reagovat
V Dolním Popově jsou zbytky asi 5 stavení vč bývalé hospody a rybníček,v horní části je památný Jasan který roste na základech starého domu.
Re: Re: Re: Re: ruiny [Martin Klíma 25.11.2011 08:15] | Reagovat
děkuji. Možná by nebylo od věci kdyby se našel někdo kdo neví co s prachama , a chtěl by kapličku opravit , jako tomu je například v Nových Hamrech , tam taky stála taková hrozná ruina a dneska mají krásnou kapličku . Ikdyž pochybuju že se to někdy stane .
Re: Re: Re: Re: Re: ruiny [Michal Krul 26.8.2013 10:09] | Reagovat
Dobrý den, kapličku se pokusíme zachránit (OS Naděje ..). Bohužel času a nás je málo. Děláme vše ve volném čase a za vlastní peníze. Letos je vše kolem kapličky posekáno a snad stihnem kapličku zajistit proti další devastaci než přijde zima :(.
Dotaz [Vladimír kříž 21.3.2014 15:50] | Reagovat
Dobrý den. Prací u kapličky jsem si všimnul . Udělaly jste obrovský kus práce a patří vám za to velikánský dík. Můžete mi prosím zaslat více informací o opravě a vaší organizaci. Zveřejnil bych vše na stránkách https://www.facebook.com/OstrovskoVceraADnes a snad se najdou podobní lidé kteří vás podpoří. Přeji hodně sil do dalších projektů a děkuji za Ostrovsko a okolí. Kříž
Vzpomínky na Popov [Reinhold ISER 5.6.2014 09:52] | Reagovat
Dobrý den. Jako rodák z Merklína, bydlící již řadu let v Č.Krumlově, jsem po objevení této stránky proprdl nostalgickým vzpomínkám. S rodiči jsme pokud to počasí povolilo chodili každou neděli z Merklína přes obec Oldříš na Popovský špičík na nedělní výlet spojený s opékáním buřtů. Bylo mi tenkrát okolo 10 let (1965) a mám na tyto dny jen ty nejlepší vzpomínky. Jekmile pojedu k rodičům do Merklína, podívám se po nějakých dobových fotkách a že jich nebylo málo. Jistě něco zajímavého najdu. Mimochodem, pamatuji si ještě jak jsme s bratrem prolézali ruiny domů, větvemi lípy, stála tam ještě nefunkční trafostanice, zbytky vysokonapěťových sloupů. Jako již dospělý jsem se Popovem proháněl Jeepem Willysem a zase krkolomnými cestami lesem přes Oldříš do Merklína. Přeji všem obnovovatelům Popova moc úspěchů a děkuji za vše, co již udělali.
Re: Vzpomínky na Popov [Semtex 24.10.2020 22:14] | Reagovat
Dobrý večer ,moc děkujeme za tip na krásnej výlet .Dnes jsme zdolali krkolomné cesty z Oldrise na Popov .Nikdy bych nevěřila ,že z Hroznětína dojdu lesem skoro do Jáchymova.Nevim jestli jsme šli stejnou cestou dost cest je zaniklých ,ale i tak to bylo super .Nachodili jsme 14 km ,tam a zpět .Málokteré dítě by to dnes ušlo 😉
Dnešní výlet na Popov [Jiku 11.4.2015 21:41] | Reagovat
Dobrý den. Mám otázku. A sice ví někdo od kud byly fotografovány zde zveřejněné historické pohlednice? Jde mi o to, že dnes jsem byl dole na Popově a nejzachovalejší ruina vypadá přesně tak jako na pohlednici. Je tam i patrný rybníček, ale i kdyby tam nebylo stromů tak mi to prostě nesedí. Fotografie jsou nejspíš všechny horního Popova a dole je budova jen podobná hospodě. No pokud by někdo znalý byl schopen udělat fotografie ze stejných míst bylo by to zajímavé. Popříkladu vyznačit kde stál fotograf před skoro sto lety :-) díky a přeji Vám všem krásný den Jirka
Re: Dnešní výlet na Popov [Jiku 6.5.2019 14:56] | Reagovat
ano fotografie nesedi proto, proto že jsou zrcadlove obracene. Dřív to tak bylo. Už jsem si toho všiml i na fotografiich mist které znám moc dobře takže asi tak.
Jirka
Re: Dnešní výlet na Popov [Sha 21.3.2021 19:12] | Reagovat
Obrázky jsou v pořádku. Pokud si vezměte na pomoc katastrální mapu, která je jako poslední příloha , tak se snadno zorientujete 😂😁
Zaniklá obec [Pavel M. 9.7.2015 17:17] | Reagovat
Tady najdete stránky s informacemi a novinkami o Popově. http://www.zaniklaobecpopov.cz/
Kamenný milník(hraniční kámen?) v těsné blízkosti Popova [Pavel Svoboda 6.3.2016 13:56] | Reagovat
Dobrý den,

objevil jsem informaci,že se v bezprostřední blízkosti zaniklé obce Popov má dodnes nacházet kamenný milník nebo hraniční patník v podobě velkého balvanu (menhiroidního tvaru)... Nemá někdo přesnější informaci o jeho přesné poloze?

Děkuji předem za informaci.

Pavel Svoboda
stránky o Popově [Pavla 18.2.2020 19:50] | Reagovat
Dobrý den, stránky http://www.zaniklaobecpopov.cz/ mi nefungují. Existují ještě? Případně nějaké jiné místo nich? Předem děkuji za odpověď. Pavla Amlerová
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 22 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist