PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
Okolí:
Nový Hamr 0.4km
Věrtele 1.4km
Velký Jindřichov 1.7km
Stanglův mlýn 1.8km
Hermannschlagerský Dvůr 1.9km
Klepná 2.2km
Schürerův mlýn 2.6km
Hartauer 2.6km
Jitronice 2.7km
Černé Údolí 2.7km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Pavel Beran 11.7.2005] 
Třebíčko  (Sankt Gabriela)

Kategorie: Obec   
Okres: Český Krumlov
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Nespecifikováno

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  48.71666 14.64666 dle mapy - centroid místa Pavel Beran 1.1.2006  

 Historie a jiné články
Historie lokality  [Michal Kurz 9.8.2008]
Na pozemku patřícím Německému Benešovu (dnes Benešov n. Černou) založil r.1770 nizozemský podnikatel Adrian Battista železářskou huť Trzebiczker Eisenwerk (místní název Třebíčko byl specificky český a nikdy neměl německý ekvivalent) s nejstarší vysokou dřevouhelnou pecí na území jižních Čech (výška cca 10m, rozpora cca 2m). O deset let později koupil tuto huť Jindřich John, přistěhovalec z německého Hannoverska usazený v Blansku u Kaplice, kde vlastnil papírnu, odkoupenou r.1769 od hraběcího rodu Buquoyů. Když r.1790 John zemřel, převzala provoz papírny a nejspíš i huti vdova Cecílie, které byl nápomocen dílovedoucí Josef Vogel.
V r.1804 odk... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní
 letecký snímek

Komentáře a upřesňující informace k místu


Nesprávná kategorie [Michal Kurz 12.8.2008 12:08] | Reagovat
Svatá Gabriela nebyla nikdy obcí, vždy pouze osadou náležející pod Německý Benešov (Benešov n.Černou), a to ještě dosti malou - r.1890 zde bylo 7 domů a 44 obyvatel, Chytil pak uvádí rovněž jen skupinu chalup.
Současný stav [Michal Kurz 26.7.2009 16:11] | Reagovat
Kromě ruiny někdejší pily, vedle níž stojí obývaný původní dům, se dnes na území dřívějšího Třebíčka nachází už pouze stylová, mírně přestavěná budova hájovny. Východně od ní, podél řeky Černé, stojí výrazně mladší chaty a rekreační domky, které s původní osadou nemají nic společného.
Gabriela [Vlastimil Štukavec 19.6.2011 18:53] | Reagovat
Vážení,

2. a 3. historický snímek určitě není Gabriela!
Přeji příjemný den,

vlastimil štukavec
Re: Gabriela [Dvořák Stanislav 25.11.2011 13:46] | Reagovat
Taky si myslím, že snímky 2 a 3 určitě nejsou pila Gabriela. Ale odkud to je to netuším. vytisknu a popátrám. SD
Re: Gabriela [Michal Kurz 13.9.2012 18:18] | Reagovat
Myslím, že snímky by mohly zachycovat část zástavby východně od pily, tedy ve vlastní osadě Gabriela-Třebíčko, kde se kromě několika domů nacházel i hostinec. Zajímavé pohlednice k Třebíčku, z nichž některé sem zčásti upravené vložil p. Klusák, lze nalézt v šumavské databance, např.:
http://www.bwb-ooe.at/dbh2//view_single_cz.php?picdetail=895
Gabriela [Vlastimil Štukavec 12.9.2012 17:23] | Reagovat
Vážený pane Kurzi,

děkuji za nové obsáhlé informace o huti Gabriela. Pokud jde o založení, pak bych chtěl pouze upřesnit, že název "Německý" (Deutsche) získal Benešov až v roce 1881 při příležitosti povýšení na město. Huť byla opravdu pojmenována Gabriela na počest manželky Buquoye.
Trochu mi ale nesedí lokace. Píšete, že byla cca 1 km výše po proudu od pily. Možné to je, ale nedovedu si představit, kde? Vím že se i pile říkalo a říká Gabriela. A vždy se uvádělo, že je to přestavěná huť, o čemž by mohl svědčit i reliéf (kováků?) na obvodové zdi pily. Tato, pokud vím, nevyhořela.
Jsem současný majitel Gabriely a proto mne její historie zajímá. Myslíte, že bych mohl použít Váš článek, samozřejmě s odkazem, kdo je autor, a tento přepsat na nějakou informační tabuli, kterou bych rád nechal vyhotovit a umístnit před objektem? Děkuji.

Re: Gabriela [Michal Kurz 13.9.2012 17:50] | Reagovat
Dobrý den,

děkuji za doplnění, upravil jsem ještě několik údajů ke Gabriele i do článku samotného. Pokud jde o lokaci původní huti, možná jsem se v článku nevyjádřil úplně srozumitelně - podle mě dostupných informací měla ležet cca 1 km východně, tedy proti proudu Černé, zhruba v místech, kde se dnes nachází chatová osada. Máte pravdu, že informace o huti přestavěné na pilu se v literatuře objevuje velice často a je přebírána v mnoha průvodcích, ale myslím, že není správná. Především porovnáním starých map lze zjistit, že osada i huť skutečně ležely východněji než současná pila. K tomuto účelu doporučuji zejména http://historickemapy.cuzk.cz/ Na císařském otisku stabilního katastru z r. 1826 není na místě pily ještě zakreslena žádná budova, zatímco východně od ní je poblíž říčky poměrně hustá zástavba označená jako "Schmeltzhütte", tedy tavicí železářská huť. Zdá se mi pravděpodobné, že tradiční název Gabriela se pouze po zániku huti přenesl na nedalekou novou pilu (kromě toho se užíval i šířeji pro celou drobnou osadu). Koho zobrazuje reliéf na stěně pily a jaké je jeho stáří, si nejsem jistý, je možné, že byl na fasádu doplněn až druhotně (pro názornost přidávám jeho snímek). Informaci, že pila zčásti vyhořela, mám "z druhé ruky" a předpokládám, že Vy jako majitel budete jistě informován lépe - údaj v článku tedy opravím.
Jen tak na okraj k názvu Gabriela - je zajímavé, že v místopisných adresářích je zpravidla doplněn přívlastkem "Svatá", byť upomíná na členku hraběcí rodiny - jestli tato změna vznikla nepochopením, resp. zkomolením původního názvu nebo záměrně, je pro mě otázkou. Název Třebíčko jsem v oficiálních soupisech a mapách zaznamenal až v době 1. republiky, patrně jako součást potřeby nového státu vytvořit pro administrativní účely české ekvivalenty dosud pouze německy označovaných míst.
Případná infotabule by mohla být užitečná, takže Váš záměr s využitím článku mi rozhodně nevadí, naopak myslím, že jakákoli další popularizace místům v tomhle krásném kraji jen a jen prospěje.
Re: Gabriela [V.Štukavec 24.9.2012 16:34] | Reagovat
Děkuji za udělení souhlasu. Ještě se snažím získat někde nějaké fotografie. Kamarád v Č.Krumlově má ve správě seidlův archiv, tak snad tam něco objevím. Pokud jde o pilu, tak ta nevyhořela. Prostě se zřítila část střechy, která tam ještě byla, pod tíhou sněhu. Ačkoli jsem vše podepřel a sanžil se zabezpečit. Současný stav mne mrzí, ale nic s ním nenadělám. Již více jak 15 let se snažím získat stavební povolení ...
Re: Re: Gabriela [Michal Kurz 24.9.2012 17:44] | Reagovat
Tak Seidlův archiv to je jeden velký poklad a myslím, že je dost velká šance na nějaký ten nález, přece jen Seidelové měli široký pracovní záběr a na Novohradsku fotili poměrně často. Takže přeji hodně štěstí při dalším pátrání.
Vývoj počtu obyvatel a domů [Michal Kurz 13.9.2012 17:11] | Reagovat
Orts-Repertorium für das Königreich Böhmen, 1878: 4 domy, 41 obyvatel
Seznam míst v Království Českém, 1893: Sv. Gabriela - 7 domů, 44 obyvatel
Batovcův příruční místopis zemí Koruny české, 1907 (na základě sčítání lidu z r. 1900): Svatá Gabriela - skupina domů
Chytilův místopis - stav k r. 1921: Třebíčko (Sankt Gabriela) - skupina chalup obce Německý Benešov
Statistický lexikon obcí v Čechách, 1923: Třebíčko (Sankt Gabriela) - 9 domů, počet obyv. neuveden
Orientierungslexikon der Tschechoslowakischen Republik, 1927: St. Gabriela - Weiler (= samota, drobná osada)
Statistický lexikon obcí v Zemi české, 1934 (na základě sčítání z r. 1930): 9 domů, 49 obyvatel
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 94 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist