EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Okresní hospodářská záložna Sedlčany (Okresní hospodářská záložna Sedlčany)

Beschreibung: Městská spořitelna Sedlčany 1940
Měská spořitelna sedlčany

Na hlavní sedlčanské náměstí právě přijíždí černé auto z táborské služebny gestapa. Vystupují dva muži v kožených kabátech a spěchají po schodech do úřadovny spořitelny.

Lidé k nim poděšeně otáčejí pohled s otázkou v němých ústech: Pro koho si zase jdou? Na novináchv jejich rukou si všimnemeletopočtu 1940.

Zanedlouho se na schodišti rozléhají těžké kroky znovu, ale už ve trojici. Gestapáci mají mezi sebouředitele městské spořitelny. Automobil ho rychle odváží do Tábora k výslechu. Odbojář Karel Vystyd se již do Sedlčan nikdy nevrátí...

Po vyhlášení protektorátu 16. března 1939 se také na Sedlčansku začal rodit odpor proti německé okupaci. V Sedlčanech byla založena odbočka významné odbojové organizace Obrana národa. Vedli ji okresní pomolog, tj. odborník v ovocnářství Cyril Buzek a Karel Vystyd, který nebyljen úředníkem spořitelny, ale i funkcionářem Sokola a zakladatelem sedlčanského tenisového a hokejového oddílu. Byl rovněž hlavním budovatelem tenisových dvorců a jedním z prvních hokejistů v Sedlčanech.

S jeho jménem spojená Městská spořitelna, dříve nazývaná Záložna občanská, je nejstarším sedlčanským peněžním ústavem. Záložna vznikla v roce 1863 a o čtyřicet let později našla reprezentativní sídlo v budově nové radnice.

Počátkem roku 1902 se totiž dohodli starosta Sedlčan Vilém Holoubek a doktor Vilém Chodounský, člen městské rady a předseda občanské záložny, že novou radnici postaví společným nákladem města a záložny s tím, že budova bude sloužit městu i bance. Stavba postupovala velmi rychle. Od jejího zahájení 18. srpna 1902 uplynul pouhý rok a uprostřed západní strany náměstí vyrostla nová dominanta města - dvoupatrová novorenesanční radnice.

Spořitelně bylo vyhrazeno první patro, kde vedle úřadovny byla kancelář ředitele a archiv, zatímco přízemí sloužilo kancelářím starosty a tajemníka.

Druhé patro poskytlo důstojný prostor k zasedáním zastupitelstva i výboru spořitelny. Zadní trakt budovy byl využit k výstavbě bytů.

Tehdy ještě nikdo netušil, že za necelých čtyřicet let zažije jeden ze zaměstnanců zdejší spořitelny osobní tragédii. Za krátkou dobu po zatčení byl Karel Vystyd uvězněn v koncentračním táboře Mauthausen, kde vězeňským útrapám roku 1941 podlehl.

Petr Ryšlavý (upraveno, zkráceno)


Datum:

Autor: JT (koláž)
Beigetragen: Jan Tomášek



Eingegeben: 3.6.2020





Processing time: 114 msec.
IP address = 18.216.216.240
desktop version