Brno - firma Iron Radio (Brno - firma Iron Radio)Popis:
dvojitá krystalka s laděnímLADĚNÍ ROZHLASOVÝCH STANIC
Obvyklá činnost - která se u rádiopřijímačů provádí - je ladění stanic...
Ladění u radiopřijímačů funguje zpravidla na bázi LC obvodů. LC obvody svým způsobem v sobě zahrnují všechny tři atributy - které charakterizují elektrický obvod jako takový - tedy rezistanci - neboli odpor ale hlavně kapacitanci - neboli schopnost koncentrovat náboj - a indukčnost - čili schopnost náboj předávat.
LC obvod je tedy tvořen kondenzátorem "C" a cívkou "L" - přičemž právě kondenzátor je z této dvojice tím regulačním členem, je tedy nezbytné použít kondenzátor s regulací. Regulováním kondenzátoru se mění jeho kapacita - nebo spíše nastavení kapacity. Z kondenzátoru proud pokračuje do cívky - odkud je indukován na principu transformátoru dále do obvodu.
Z kondenzátor ovšem proud pokračuje na cívku jen za určitých podmínek - jinak je odveden do uzemnění. Touto podmínkou je - že se v kondenzátoru musí vytvořit taková kapacita - aby se vytvořila taková frekvence proudu - která by rezonovala s cívkou - neboli takzvaná resonanční frekvence.
A nyní je okamžik - kde při jisté pozornosti by bylo možno se zarazit...
Jak se se mění rozhlasové stanice - když resonanční frekvence je jenom jedna?
Je třeba mít na zřeteli - že "krystalky" fungují na střeních vlnách - neboli v amplitudové modulaci. Z čehož vyplývá - že při různých frekvencích může mít střídavý proud stejnou amplitudu. Možná opět názorněji - změnou frekvence se mění pouze nosný vysokofrekvenční proud - kdežto nízkofrekvenční proud - kde je namodulován vlastní zvuk rozhlasové přijímače - zůstává beze změny!
ZDVOJENÍ DIOD DEMODULÁTORŮ
Aby se využila i záporná perioda sínusového průběhu elektrického proudu - kterou hrotová dioda eleminuje - elektrický obvod je možno zdvojit - a zapojit ještě druhou diodu - ovšem v opačném směru - která propouští i opačnou periodu proudu.
Datum:
Autor: JT
Přispěl:
Jan Tomášek
Vloženo: 15.7.2020