EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Wünschendorf (Srbská)

Beschreibung: Ves Srbská - příběh z Lužice

VES SRBSKÁ - PŘÍBĚH Z LUŽICE

Místo vzniklo v raném středověku jako Wendish osada. Windischendorf byl poprvé zmíněn písemně v roce 1482. Současný název Srbská je také odvozen od této formy jména a znamená něco jako „ lužickosrbská vesnice“. Přestože byl Windischendorf od 15. století feudální vesnicí pod vládou Friedländerů, obyvatelé zde nevykonávali robotu.

Až do roku 1633 byl Windischdorf přifařen k městu Marklissa (nyní polská Leœna) v hornolužické oblasti Queiskreis (vyslovitelněji možná jménem polské řeky Kwisa). Vesnicí také vedla obchodní cesta z Frýdlantu do Marklissy.

Ves Windischendorf byla od 1415 ve vlastnictví šlechtického rodu Debschitz, se kterým byl poměrně dlouho úzce spojena. V průběhu času se název místa mírně změnil na Wünschendorf . Po vymření rodu po meči zœkal léno jejich příbuzný Heinrich Griessel.Z dalších vlastníků je významná držba frýdlantským panstvím. Za zmínku stojí nepříliš úspěšný pokus o rekatolizaci od držitele Frýdlantu Christoph Strauch von Blumenthal, kdy roku 1651 byli do Wünschendorfu vysláni jezuité , jejichž slyšení se zůčastnilo 78 usedlíků.

Protireformační komise zřízená za vlády hraběte z Gallas vedla ve většině vesnic k masové emigraci protestantů do Horní Lužice. Wünschendorf - pozdější ves Srbská měla poněkud vyjímečné postavení. Ves byla byl jedním z míst, jehož obyvatelé z velké části zůstali. Dokonce ani exulanti se neusadili daleko - za hranice založili vyhnanci osady Petersgemeinde (Baranów) a Murowaniec (po česku Cihlové domy) na saském území.
V roce 1655 obdržel panství bývalý tajemník hraběte Matyáše Gallase, Johann von Püchler. Püchler nesledoval protireformaci na svém panství protireformační linii příliš důsledně nedodržoval, toleroval zbývající protestanty, kteří se účastnili bohoslužeb v saském Marklisse, zatímco katolíci byli farní v Bärnsdorfu neboli Horní Řasnici.

Obyvatelé žili ze zemědělství a tkaní domů, což byla rostoucí vedlejší práce. Za zmínku stojí nepokoje v roce 1706 a zatýkání jejich předáků.

V 18. století byla většina populace stále protestantská a správa se snížit jejich podíl příděly půdy ve Wünschendorfu katolíkům.

Škola s učitelem byla protestantská a jak se od roku 1689 zvyšoval počet katolických osadníků zvyšoval, žádali rodiče pro své děti katolického učitele. Wünschendorfu zřízena samostatná katolická škola. Toto oddělení skončilo v roce 1808, kdy byla otevřena nová škola pro děti obou denominací. V roce 1830 žilo ve vesnických 139 domech 699 lidí. V roce 1832 byl Wünschendorf přifařen do Heinersdorfu - neboli Jindfřichova.

Po zrušení dědické vlády byla v roce 1850 ve čtvrti Friedland založena politická obec Wünschendorf . Na místě bylo sídlo celního úřadu a daňového úřadu. Někteří obyvatelé pracovali v továrnách na vlněné zboží v Jindřichově, které ve 30. letech zkrachovaly. V roce 1930 žilo ve Wünschendorfu 539 lidí. Ve vesnici žila česká menšina asi 20 lidí, složená z celních a daňových úředníků.

Z tragických okamžiků lze zmínit i přepadení celnice z německé strany v roce 1938 - ostatně s tímto obdobím se poměrně složitě vyrovnávali i Lužičtí Srbové v pozdější NDR. Zde usedlí německy mluvící obyvatelé v roce 1945 ves pochopitelně opouštěli.

Datum:

Autor: JT (koláž)
Beigetragen: Jan Tomášek



Eingegeben: 22.11.2020





Processing time: 58 msec.
IP address = 3.147.6.10
desktop version