PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Aero, továrna letadel (Aero, továrna letadel)

Popis: VZLÚ a kovy s pamětí
Výzkumný a zkušební letecký ústav
----------------------------------------
Výzkumný a zkušební letecký ústav je národním centrem pro výzkum, vývoj, inovace a zkušebnictví pro letecký a kosmický průmysl. Je součástí evropské sítě leteckých (EREA) a kosmických (ESRE) výzkumných organizací.

Dnem 1. května 1922 byl ministerstvem obrany založen Vojenský vzduchoplavecký studijní ústav. Oddělení aerodynamiky například provozovalo vzduchový tunel o průměru 1,8 m, který byl dovezen z Francie, který ovšem bylo potřeba poněkud modifikovat. V leteckém ústavu se především testovaly modely letadel nebo jejich části pro leteckou továrnu AERO.

Letecký zkušební ústav s různě pozměňovaným názvem byl asi po roční přestávce v roce 1990 de facto znovu založen - a zakladatelem byla továrna Aero již restruktualizovaná jako holding. VZLÚ ovšem řadu zakázek - především zkoušek materiálů nebo měření vykonává i pro jiná průmyslová odvětví než letectví.


kovy s pamětí
----------------

Specialisté i se o obor kovů s paměťovým efektem teprve v roce 1963, kdy byl tento jev pozorován na slitině NiTi (nitinol). Paměťový efekt byl později objeven i v dalších slitinách: Cu3Al, Cu3Zn (běžná mosaz, tvarová paměť se objevuje až v nízkých teplotách), Cu-Al-Ni, Cu-Al-Mn, Ni-Ti-Cu, Ni-Ti-Hf a mnoho dalších. Existuje celá řada dalších kovů, u kterých se tento jev vyskytuje, ale ty nejsou moc využívány, protože mají jen slabý efekt nebo jsou nestabilní. Všechny tyto slitiny patří do skupiny intermetalik, což jsou sloučeniny dvou a více kovů, které mají uspořádanou krystalickou strukturu.

/nitinolový motorek a hystereze - odkaz k ČKD zde na stránkách/

Datum:

Autor: JT koláž na podkladě ABC
Přispěl: Jan TomášekVloženo: 1.11.2021

Processing time: 16 msec.
IP address = 44.192.48.196
desktop version