EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Adlerhütte (Samoty) - Stručná historie osady a skelné huti Samoty (Röhrenberger - Hütte) u Horní Vltavice.

Beigetragen: Alexandr Debnar

Ves vzdálená 14 km jjz. od Vimperka postupně vznikala v 18. století u hory Röhrenberku (1310 m), podle níž byla pojmenována. U pravděpodobně již existující vsi, pojmenované podle blízké hory, vznikla po r. 1754 (konkrétně r. 1755) skelná hu, vzdálená cca 1,5 km záp. od vsi Röhrenberku (místní část místní obce Horní Vltavice). Založil ji majitel nově nabytých pozemků, zámožný TobiᚠAdler. Byl nájemcem hutí v Dobříši a v Rožmitále. Je prokázáno (viz předchozí příspěvky, komentáře a dodatky), že r. 1754 se zajímal o stavbu nové huti v lesích u Strážného v nepatrné vzdálenosti od zemských hranic. Jeho žádosti majitel vimperského panství kníže Josef Adam ze Schwarzenberku vyhověl a r. 1755 mu přidělil poblíž hradu Kunžvart (Strážný) les, pole, louky a pastviny a povolil mu pro jeho potřebu postavit pilu a sklářskou pec pro výrobu všech druhů skla. Hu pod vedením majitele prosperovala až do r. 1759, kdy ji převzal jeho syn František Antonín Adler. Tehdy začal její úpadek. Bylo zde zaměstnáno 8 dělníků, 2 učedníci a 10 pomocníků. Vyrábělo se zde křídové a páteříkové sklo. Dvě třetiny výrobků se prodávaly v Čechách, jedna třetina se vyvážela do Turecka.
Úpadek skelné hutě byl dovršen ztrátou trhů za válečných střetnutí v 90. letech 18. století. Po prodeji hutě Michalu Müllerovi z Kašperských Hor v r. 1798 kníže již novou kupní smlouvu nepotvrdil a hu sám vyplatil. Krátce na to byla výroba skla zastavena a hu zrušena. O huti samé a o obchodu s jejími případnými pozdějšími výrobky pod vedením majitele panství nemáme dalších zpráv. TobiᚠAdler zemřel ve věku 71 let, dne 26.8.1810 ve skelné huti na Kvildě, čímž je potvrzena i existence další Adlerovy skelné hutě v lokalitě Kvilda. Pozoruhodné je, že namísto pouhé obce se zde v r. 1840 a r. 1854 místo stále v místopisné literatuře označuje jako hu, snad ze setrvačnosti.
Zpracoval: Alexandr Debnar

Eingegeben: 20.3.2011Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 46 do následujícího políčka:

   


Processing time: 13 msec.
IP address = 34.236.191.0
desktop version