PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[1 18.2.2006] 
Chudobín

Kategorie: Obec   
Okres: Žďár nad Sázavou
Důvod zániku: Vodní nádrž Vír -
Období zániku: 1950-1960
Současný stav: Zničena zcela - Zaplaveno vodou přehrady Vír na Svratce.

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.57292 16.26761 střed obce - dle mapy Pavel Beran 19.2.2006  

 Historie a jiné články
Žádný záznam

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky
Žádný záznam

 Ostatní
 letecký snímek
 Odkazy
Chudobín - obec zaniklá před 50 léty - Na webové stránce se nachází upoutávka na výstavu fotografií obce Chudobín (konaná v r. 2003) včetně odkazu, na němž se nachází ukázky fotografií.

Komentáře a upřesňující informace k místu


Nádrž Vír. [1 26.2.2006 23:09] | Reagovat
Chudobín zanikl vybudováním nádrže na pitnou vodu Vír.
Re: Nádrž Vír. [1 27.2.2006 00:27] | Reagovat
Důvod zániku doplněn. Díky.
Kniha o Chudobínu [Radka Slezáková 10.4.2006 13:09] | Reagovat
Dne 6. května 2006 bude pokřtěna nová kniha, která se zabývá historií a zánikem obce Chudobín. Křest se uskuteční v rámci akce Vírské výlety Františka Šťastného.
Informace o křtu knihy „CHUDOBÍN – HISTORIE ZANIKLÉ OBCE [Ladislav Stalmach 25.4.2006 23:08] | Reagovat
Zhruba před padesáti zanikla obec Chudobín, svérázná horácká obec ležící v údolí Svratky mezi obcemi Vír a Dalečín (dnes okres Žďár n. Sázavou) a to v důsledku výstavby Vírské údolní nádrže a zatopení této části Svrateckého údolí. Chudobín byl proslulý svoji přírodní krásou, ve starších turistických průvodcích byl označován například jako „krajinářská perla na Svratce“, „jediný volný divoký park v širé přírodě“ nebo jako „Českomoravské Švýcarsko“ a byl velmi hojně navštěvován turisty a sportovci, zejména lyžaři.
Při příležitosti tohoto výročí byla v roce 2004 uskutečněna v Dalečíně a ve Víře dokumentační výstava fotografií. Její úspěch inicioval vznik knihy s výše uvedeným titulem, obsahující na 204 stranách zasvěcené texty celkem od 12 spoluautorů a téměř 300 fotografií. Editorem knihy je Milan Peňáz. Kniha vyšla s podporou Fondu Vysočiny a obcí Vír, Dalečín a Korouhvice a vydala ji Obec Vír.
Dne 6. května 2006 dopoledne se v rámci populární akce „Vírské výlety“ uskuteční křest knihy a to přímo poblíže místa, kde Chudobín kdysi stával – na pravobřežní komunikaci podél Vírské přehrady, v místě vyústění Písečského potoka asi 3 km pod obcí Dalečín. Účast na této akci přislíbil profesor Radovan Lukavský, hejtman kraje Vysočina Dr Miloš Vystrčil, poslanci a senátoři, autoři knihy, umělecké soubory žáků základních škol v Dalečíně a ve Víře a Lidové školy umění v Bystřici n. Pernšt. Hlavní část programu se křtem knihy by měl proběhnout v době mezi 10 – 11 hod.
Protože na pravobřežní komunikaci není povolen provoz motorových vozidel, bude přeprava účastníků organizována z Víru na hráz přehrady kyvadlově autobusem a odsud na místo konání akce koňskými bryčkami.

Kontakt na pořadatele akce:
Obec Vír – starosta Mgr. Ladislav Stalmach, Vír 178, telefon 566 575 121, e-mail: ouvir@bluetone.cz; webové stránky: www.vir.wz.cz.
Doplňující informace o obci Chudobín [1 9.5.2006 20:30] | Reagovat
Chudobín.
Žlutá značka: Malou brankou – Ždánice – Chudobín – 6 km.

Letovisko Chudobín leží na levém břehu řeky Svratky v hluboké kotlině, chráněné sráznými, zalesněnými vrchy. Čítá dvacet domovních čísel. Je zde mlýn, továrna na umělou vlnu a hostinec „U Juříků“ se stinnou zahradou, osázenou lipami. Zde jest možno levně a dobře se stravovati. V obci zařízeno jest 25 světnic pro letní hosty. Všechny potraviny jsou v místě k dostání. Čtvrt hodiny od obce jest zastávka autobusové linky Bystřice-Jimramov.
Řeka, která teče úzkým chudinským údolím, jest přepažena za vesnicí vysokou lávkou, za níž je kus louky, obětované letním hostům pro slunění. Právě v tom místě je v řece pěkné, slunné koupaliště. Vykoupat se v bystře tekoucí Svratce je požitek, jemuž se leccos nevyrovná. To vědí letní hosté, kteří sem z Prahy a Brna jezdívají na prázdniny. Jsou mezi nimi rodiny, které vyhledávají malebný Chudobín třebas 25 let za sebou.
Pod Chudobínem jest jeskyně „Padovská“, památná tím, že zde byli zdejší obyvatelé schováni před „Prajzi“.
Nejkrásnější partie z údolí Svratky je cesta od Chudobína k Víru. Nejvýše položené místo jsou „jedle“ u Veselí, odkud lze viděti 30 vesnic v okolí a za pěkného počasí jest rozhled až k Tišnovu. Pro lyžaře tu jest nádherný terén. - Chudobín jest kolem dokola obklopen lesy, v nichž jest hojnost hub, malin, jahod a .zvěře.

Strana37 – 38

HORÁCKO
BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM A OKOLÍ
INFORMAČNÍ PŘÍRUČKA
NÁKLADEM SPORTOVNÍHO KLUBU BYSTŘICE N.P.
1935
Tiskárna TUČEK HOLEŠOV Litografie
Statistika [1 13.9.2008 21:06] | Reagovat
Dle údajů ze stavby bylo z této obce kvůli stavbě přehrady vystěhováno 143 obyvatel.
Chudobín [Freisleben 18.6.2010 20:26] | Reagovat
Už nějakou dobu se zabývám oblastí zvanou Zubří země, kam spadal i Chudobín. Nevíte, jestli se dá ještě někde sehnat publikace CHUDOBÍN – HISTORIE ZANIKLÉ OBCE?
Pamětníci zmizelé obce [Kratochvílová Petra 3.9.2013 20:08] | Reagovat
Dobrý den, pro svoji diplomovou práci (UK FHS) hledám pamětníky, kteří bydleli v Chudobínu/Korouhvici a byli z obce vystěhováni v souvislosti s výstavbou přehrady. Pokud by někdo měl o spolupráci zájem a chtěl se se mnou o svoje vzpomínky podělit, budu velice ráda. Ozvěte se mi na email nebo tel. cislo 775 645 111.
Kratochvílová Petra
Wikipedie [Karel Lejska 24.1.2017 11:09] | Reagovat
Pokud máte další informace, editujte prosím tento článek na Wikipedii: https://cs.wikipedia.org/wiki/Chudob%C3%ADn_u_Dale%C4%8D%C3%ADna
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 23 do následujícího políčka: