PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Okolí:
Am Hammel 1.7km
Kolonie Hahnemannova 2.1km
Lísková 2.1km
Habartov 2.6km
Kytlice 2.6km
Bukovany 3.0km
Fischerův Důl 3.0km
Haselhöfe 3.1km
Aussenhof 3.1km
Hřebeny - pivovar 3.3km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Pavel Beran 1.4.2005] 
Čistá - obec  (Lauterbach Dorf)

Kategorie: Osada   (správní obec: Krásno)
Okres: Sokolov
Důvod zániku: Těžba hnědého uhlí - Sokolov -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.19291 12.59318 dle mapy - centroid místa Pavel Beran 1.1.2006  

 Historie a jiné články
Žádný záznam

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Rok19211950[zdroje údajů]
Počet obyvatel129268
Počet domů2167

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky
Žádný záznam

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


Čistá (Leuterbach, Litrbachy) [Miroslav Landa 18.2.2006 10:43] | Reagovat
Posílám Vám doplňující informace k obci. Obec nezanikla těžbou uhlí, ve Slavkovském dř. Císařském lese se uhlí netěží, těžili se zde hlavně rudy a převážně cín a později uran.
V prvních desetiletích 16.století, v době vlády Pluhů z Rabštejna na bečovském panství, dochází k velkému rozmachu těžby cínu.
20. 6. 1551 byla Čistá povýšena na město, bylo jí uděleno právo užívat svou vlastní značku k označení zde vyrobeného cínu a mohla používat svoji pečeť a městský znak. Toto období bylo obdobím největšího rozkvětu. Byl postaven kostel, město mělo svůj vlastní pivovar, sladovnu, lázně, jatka a městský vodovod. Po třcetileté válce město upadalo a lidé se přeorientovali na zamědělství. V roce 1772 postihl město katastrofální požár, ve kterém shořel kromě mnoha domů i původní kostel, radnice a s ní i většina písemností. Nový kostel, zasvěcený archandělovi Michaelovi byl na stejném místě postaven v letech 1774 - 1775. Nedlouho po požáru byla kvůli úpadku hornické činnosti zrušena horní a městská práva. Od roku 1784 až do svého zrušení, spravoval Čistou Krajský úřad v Lokti. V roce 1843 tady bydlelo 2082 obyvatel v 274 domech. Dne 8. května 1945 vstoupily do města oddíly 3. americké armády generála Pattona a v letech 1946-47 byl proveden odsun německého obyvatelstva. Tím se Čistá téměř vylidnila. Protože měl být Slavkovský les vyhlášen za vojenský újezd, nebalo město znovu osídleno a brzy poté, v roce 1948 ji po nácviku bojových akcí zcela zničila dělostřelecká palba, při natáčení insruktážního snímku "Boj o osadu", štábem tehdejšího ministerstva národní obrany.
Re: Čistá (Leuterbach, Litrbachy) [Administrátor 18.2.2006 15:07] | Reagovat
Dobrý děkuji za informace. Asi ale došlo k menšímu nedorozumění, vy hovoříte o Městě Čistá, zatímco toto je vesnice, která byla původně cca 3km SV od Habartova. Velmi by mě zajímal ten instruktážní film ... nemáte k němu náhodou přístup? Váš text jsem přesunul do samostného článku Historie po obcí Čistá Město.
Re: Re: Čistá (Leuterbach, Litrbachy) [libor huml 15.8.2006 15:05] | Reagovat
v tom případě jistě nebyla správní obec Krásno, a tak i město Litrbachy je zde mylně:-)
Re: Re: Čistá (Leuterbach, Litrbachy) [Kokna 2.2.2018 16:12] | Reagovat
https://youtu.be/fZMG2ICG_hY film boj o osadu
Období zániku - upřesnění [Miroslav Landa 22.2.2006 15:46] | Reagovat
1948
Re: Období zániku - upřesnění [Dieter Pohl 8.5.2007 07:44] | Reagovat
Kdyz udavate zanik rokem 1948, jak je mozne, ze 1950 tam bydlilo jeste 268 obyvatel? Nylo by krome toho mozne, premistit udaje na Čistá - mesto (Lauterbach-Stadt )?
Čistá (Leuterbach, Litrbachy) [Miroslav Landa 8.5.2007 10:36] | Reagovat
Všechny údaje, která jsem zde uvedl se vztahují k městu Čistá - Lauterbach Stadt (u Krásna) a ne k obci Čistá -Lauterbach Dorf (u Sokolova). Omlouvám se za chybné umístění.
Město Leuterbach--Čistá [Miloslav Veverka 22.10.2007 10:37] | Reagovat
GPS : N 50° 05.980´ E 12° 43.800´
Město Leuterbach--Čistá [Miloslav Veverka 22.10.2007 10:39] | Reagovat
Bývalé Město Litrbachy leželo na obou stranách staré cesty z Bečova do Sokolova ( dnes křižovatka Krásno - Prameny - Sokolov ). Název dostalo podle potoka Luterbach, který tudy tekl a v jehož povodí se od první poloviny 14. století začalo s rýžováním cínu. Nejdříve se jmenovalo Lauterbach Stadt, v období první republiky počeštěně Město Litrbachy a od 5. 2. 1948 byl jeho název oficiálně stanoven na Město Čistá, který nejvíce odpovídal původnímu německému názvu. První písemné zprávy o Čisté pocházejí z roku 1370, kdy je uvedena v seznamu leuchtenberských lén. V 16. století již patřila do soustavy lén, patřících hradu Lokti, spravovaného Šliky.
V prvních desetiletích 16.století, v době vlády Pluhů z Rabštejna na bečovském panství, dochází k velkému rozmachu těžby cínu.
Re: Město Leuterbach--Čistá [Luděk Jaša 24.3.2009 08:57] | Reagovat
Jak zde bylo již zmíněno, tato obec je Lauterbach-Dorf a vy zde dokola uvádíte údaje o Lauterbach-Stadt ležící na druhé straně okresu. A nejen to. Vaše informace o vzniku jména Lauterbach-Stadt podle jakéhosi potoku jsou zcela mylné a zavádějící. Městem Lauternach - Stadt nikdy žádný potok netekl (kam by ho také přenesli?(Tato lživá informace se stále opakuje ač se nezakládá na pravdě.) Naopak. podle potoku dostala jméno Lauterbach-Dorf. Zde opravdu jméno vzniklo podle potoku, který obcí protéká. Pokud chcete vědět jak vzniklo jméno Lauterbach-Stad, doporučuji knihu L. Jaša - Krudum, historie bájné hory a jejího okolí
Re: Re: Město Leuterbach--Čistá [Lukáš Smola 26.3.2009 10:08] | Reagovat
Ano, tento další plagiát pana Jaši skutečně stojí za pozornost... Jen tak dál, pane Jašo!
Re: Re: Re: Město Leuterbach--Čistá [Luděk Jaša 26.3.2009 10:19] | Reagovat
Smím vědět v čem je kniha plagiát? Pokud máte na mysli onen lživý a obejdnaný článek z novin, tak neodpovídá skutečnosti. Pokud máte vlastní povědomí, žte je na ní něco plagiátem, dejte mi vědět. A pokud víte, že informace o potoku je jinak, rovněž mi dejte vědět, ale také kde jste k ní přišel.Já ty mé mám od německých historiků - jak ve své knize píši. Ale rád se nechám poučit.
Re: Re: Re: Re: Město Leuterbach--Čistá [Lukáš Smola 26.3.2009 10:42] | Reagovat
Těch článků bylo přece víc - už u vaší první knihy. Ostatně nění nic jednoduššího, než otevřít vaše knihy a porovnat s pracemi jiných autorů. A proč ty německé historiky neuvádíte v seznamu literatury? Proč neuvádíte autory fotografií, které jste si "vypůjčil"? Docela slušný byznys s minimem vynaloženého úsilí...
Re: Re: Re: Re: Re: Město Leuterbach--Čistá [Luděk JAša 26.3.2009 10:59] | Reagovat
Takže jste zase jen napsal fráze, nic konkrétního. Protože věci v novinách nejsou pravdivé a chtějí větší vysvětlení, mohu vám je kdykoliv poskytnout, nebudu je zde ventilovat. Ke knize .- pokud vím, nikdo o místech co jsem psal dosud nic tak obsáhlého nevydal. A protože je to souhrn všech dostupných informací, objevují se tam informace z mnoha zdrojů, jsou vždy uvedené!!! jak musí udělat každý kdo chce referovat obsáhle. Když si přečtete zdroje, jsou historici uvedení jmény pod textem jako dosud neuveřejněné informace. Když pod fotem není uveden autor, jedná se o foto z mé sbírky, jak je v knize uvedeno. A že se někdo jiný hlásí k tomu, že má stejnou fotku doma také a tím pádem ta v nize musí být právě ta jeho, je jiný problém.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město Leuterbach--Čistá [hugo 11.9.2011 14:01] | Reagovat
Doporučuji všem zájemcům o publikace pana Jaši tyto zajímavé články:
O knize Luďka Jaši. Sokolovský deník 10.06.2002.
Jsou pověsti Krudumu a okolí částečným plagiátem? Sokolovský deník 01.07.2002.
Opsal Krudum? Některé části si asi "vypůjčil". Mladá fronta Dnes (KV) 05.10.2007.
Názor na věc ať si udělá kažý sám.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město Leuterbach--Čistá [Kamil Peterka 12.9.2011 08:14] | Reagovat
Pane Josefe Brtku, nyní tedy alias Hugo. Všechny tři uvedené tituly mají jedno společné. Jste autorem vy a váš kamarád pseudonovinář. Snažíte se v nich bez důkazů poškodit člověka, který na rozdíl od vás něco znamená a něco vykonal, což vy jste nikdy nedokázal a tak se snažíte jen špinit a škodit. Jste tím vyhlášený všude,kde jste pracoval a odkud vás museli vyhodit. Ve všech zaměstnání jste známý tím, že pomlouváte a v novinách špiníte všechny své spolupracovníky, z nichž vám dnes nikdo nemůže přijít na jméno. Snažíte se poškodit jmenovaného za to, že měl se sou knihou úspěch, když po té vaší neštěkl pes. Je zajímavé, že všichni lidé, které ve svých pamfletech jmenujete se od vás distancující a nechtějí s tím mít nic společného. Každý si udělá obrázek , jak jste zlý a nenávistný člověk, za kterým není nic jen pomluvy a žádná práce.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město Leuterbach--Čistá [hugo 12.9.2011 21:37] | Reagovat
Vážený pane Peterko (nebo Jašo?), pokud tady někdo očerňuje, tak jste to Vy. Pouze jsem zde upozornil na tři novinové články od třech různých lidí (historik, pedagog, novinář), nic víc, nic míň. Útokem na nevinného člověka zde se jen maskuje přisvojení jeho dlouholeté práce a autorova neznalost práce historika.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město Leuterbach--Čistá [Ondřej Veselý 29.9.2011 00:14] | Reagovat
Jsem ochotný věřit, že to je Brtkovo dílo. Všichni kdo Brtka známe tak víme, že je duševně nemocný, to je všeobecně známo. Také to, že rád píše na různé lidi do časopisů pomluvy, zvláště těch, co dokázali víc jak on. Pamatuji, když byl u nás v muzeu v Mariánkách, jaké s ní byly problémy. Na všechny si stěžoval, na všechny psal hanlivé dopisy, až ho museli rychle vyhodit. Jaša dokázal napsat pořádnou knih, která byla daleko lepší než ta jeho a to mu nezapomněl. proto dal taky dohromady ty lidi a napsal ty články. Všechno, co se týká věcí kolem Brtka zavání nemocí toho člověka. Také lidé, na které rád ve svých pracech odvolává s ní nechtějí mít nic společného. Myslím, že jeho zákeřnost potvrzuje i tento jeho příspěvek.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Město Leuterbach--Čistá [hugo 30.9.2011 00:27] | Reagovat
Nuže a jaká je kvalifikace pana Jaši pro práci historika? Studium na hnojárně a praxe recepčního v penziónu? Mimochodem z jeho textů je zřejmé, že mu náplň práce historika není zcela jasná a často historika zaměňuje za archeologa. Kdyby slovutný pan Jaša vydával své pseudopublikace na počátku 90. let v nějakém místním muzeu a ne po roce 2000 v reklamní agentuře, také by neměly velký úspěch, neboť by jim chyběly obrazové přílohy v patřičné kvalitě i kýčovitá grafika.
VVT Prameny. [Tomíček Rudolf 1.11.2007 13:04] | Reagovat
Téměř vše o zániku města Čistá se dovíte z publikace "Historie vojenského újezdu Prameny"
OM v Sokolově, 2006
Město Litrbachy [Jan Kruliš, Praha 6.11.2007 10:40] | Reagovat
Možná jste si nevšimllil, ale na těchto stránkách je samostatně uváděno Město Litrbachy. Vaše příspěvky k dějinám by měly být směrovány i tam.
Čistá [Václav Hrázský 24.7.2010 23:12] | Reagovat
Teprve nyní jsem se podíval na tyto nesmyslné debaty. Proto říkám definitivně: město Litrbachy leželo nedaleko Krásna a bylozničeno vojenskou činností,neboť patřilo do bývalého voj. prostoru Prameny! Ves Čistá (Lauterbach)se nacházelá na druhé straně sokolovského okresu na stejnojmenném potoce a zaniklá v důsledku těžby uhlí! Ještě v r.1958 jsem si v této vesnici kupoval svačiny,neboť jsem měl v tomto rajonu na starosti údržbu telefonních linek a vedla tudy také silnice do Habartova. Kdo tvrdí něco jiného,nemá o bývalém Sokolovsku ani potuchy! Václav Hrázský-Andělská Hora.
Re: Čistá [Lukáš Strnad 14.11.2010 19:50] | Reagovat
Dobrý den. V současné době době bydlím v Kluči, ale dřive toto území prý patřilo k obci čistá. Také jsem se doslech, že na můj pozemek zasahovaly budovy nějakého statku čemuž odpovídají nálezy při kopání elektrické přípojky. Já scháním katastrální mapu z období 1. republiky, nebo těsně po valce. děkuji Strnad
Re: Re: Čistá [Lukáš Smola 22.3.2011 10:49] | Reagovat
Kluč patřila vždy k Habartovu.
Čistá [Vopat František 5.7.2011 18:41] | Reagovat
Se zájmem jsem si přečetl články o Čisté a mám do-
jem,že někteří nevěděli o čem píší.Plnou pravdu má
pan Hrázný. Na lístě Čisté -Litrbach jsem byl v minulém roce při putování Slavkovským Lesem. Jsem také z Čisté,ale u Rakovníka a turistika je mím
koníčkem. Letos jsem psel do místního zpravodaje,
kolik je obcí a lokalit s názvem Čistá v republice a
došel jsem k počtu šest a nyní jsem zjistil,že jsem
ještě zapoměl na lokalitu bývalá Čisté u Habartova,
která se vytratila i z různých enciklopedií.
Pro Administrátor [Václav Kuželka 17.11.2011 18:18] | Reagovat
Pokud se Vám ještě nepodařilo sehnat film Boj o osadu natáčený v Městě Čistá mohu Vám ho poskytnot.
Oprava chyby [Věra Peřinová 12.11.2019 18:53] | Reagovat
1. Opravte prosím německý překlad obce v závorce na "Lauterbach Stadt
2. Důvodů zániku skomírajícího města"bylo několik...Odlehlost od větších osad, značná nadmořská výška a s tím spojené obtížné pěstování obilnin či zeleniny, těžká obživa, utlumená báňská činnost, vysídlení německy mluvících obyvatel a v neposlední řadě úmysl zabrat území jako vojenský prostor. Prostě všechno odstřelili, Jako mladá jsem v těch místech pásla jalovice, bydleli jsme kousek odtud na Podstrání, a v době, kdy se krávy pásly, jsme si prohlíželi okolí. Ještě se dalo podle zplanělých ovocných stromů soudit, že se pohybujeme v místech kdysi obydlených. Na jednom místě jsem našla krásný hrneček s portrétem císaře Franze Josefa. Nevzala jsem si ho, jen jsem přemýšlela, kdo tu asi bydlel, na ztracené vartě...Tenksát jsem neměla takové znalosti o místní historii, ale vzpomínám na pana učitele Němce, kronikáře Sokolova, který toho hodně věděll. Škoda, že jsem se nestačila ptát.
dotaz [Sojka Petr 12.11.2019 21:28] | Reagovat
Kdy jste tam bydlela? Petr
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 36 do následujícího políčka:

   


Processing time: 282 msec.
IP address = 3.238.227.73
desktop version