PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Okolí:
Thunovská lesovna 0.6km
Tscherlaken 1.0km
Přerov 1.díl 1.3km
Stará Homole 1.6km
Buková hora - Altánek 2.1km
Skrytín 2.3km
Grundrand 2.4km
Wokerdolen 2.6km
Velké Stínky 2.7km
Frážská bouda 3.1km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Pavel Beran 30.5.2006] 
Vitín  (Wittine)

Kategorie: Obec   
Okres: Ústí nad Labem
Důvod zániku: Postupně vysídleno po 1945 -
Období zániku: 1950-1960
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.67472 14.19889 odvozeno z mapy Miloš Miličevič 28.6.2006  
  50.67500 14.19917 Zaměřeno u chráněného dubu. Zaměřeno GPS. Milan Gruber Bouška 7.1.2007  

 Historie a jiné články
Historie  [Milan Fred Pištěk 30.5.2006]
Okrouhlice z 10. století se zmiňuje 1397. Písemná zpráva je z roku 1408. Patřívala k Vartě. Rozdělením salhausenského panství 1568 přešla pod Tašov a jako majetek Radslava Vchynského z Vchynic (později Kinští, lépe se vyslovovali) zůstala u panství Záhořany do roku 1848. Po skončení války a odsunu německých obyvatel byla ves osídlena vojáky ze zahraničních jednotek. Nepodařila se výstavba silnice, a tak po roce 1950 byl Vitín opouštěn. Kaple z 1. poloviny 18. století se rozpadla asi v roce 1970. I z vesnice zůstaly trosky, nejdéle odolává bývalý hostinec Frohe Aussicht. Nápis je dodnes čitelný. Do hostince se vozilo pivo z Velkého Března. Žel... [více]

Počet obyvatel  [Vladimír Kraus 2.12.2008]
1930 - 18 domů, 96 obyvatel (Chytil)

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní

 Odkazy
Exkursion in das un tergegangen Dorf (tschechisch) mit einigen Bildern
Idnes.cz - Vitín je na prodej
Krátké video - Příběh staré fotografie

Komentáře a upřesňující informace k místu


Smutné místo.. [martin lazor 1.12.2008 21:40] | Reagovat
Zdravím,sám jsem toto místo několikrát navštívil a vždycky mě běhal mráz na zádech.Je to snad největší vesnice co jsem objevil..je škoda,že všechny měli stejný osud,ještě chci dodat,že je to tak 2 roky co jsem se dočetl v novinách o akci Usteckých studentu.Měli z načesaného ovoce z Vitína vyrábět džus nebo kořalku...ani nevím jak to dopadlo...
Smutný kraj [Vladimír Kraus 2.12.2008 08:55] | Reagovat
Obecně se dá říci, že oblast okolí Bukové hory je na takovéto lokality velmi bohatá. Místa kdysi obydlená tam najdeme na každém kroku - vedle Vitína je to Stará Homole, Horní Šebířov, samoty Mauerschin a Wokerdolen, oboje Stínky, Starosti (Sorge) a další.
Truchlový obraz je působen také tím, že některé obce byly tak odlehlé, že se ani nikdo nenamáhal je zbourat a byly ponechány působení zubu času (Vitín, H. Šebířov, Starosti).
Pamatuji si, jak jakýsi pošmourný podzimní den někdy okolo r. 1981 jsme procházeli okolí Verneřic a z mlhy se začaly nořit ponuré obrysy opuštěných domů bez střech a oken, tehdy ještě mnohem vetších než dnes. Byla to zaniklá osada Starosti u Velkých Louček. Tenkrát mě to ještě nic neříkalo, ale dnes je patrné, jaká targédie se nejen v tomto kraji odehrála.
Zajímavé je, že o této osadě jsem se nikde nedočetl ani řádek.
Pouze v Bílém Kostelci na pomníku, zřejmně původně padlým z 1. světové války je uvedeno cosi ve smyslu, že obyvatelé B. Kostelce, Pohorska a Starostí zdraví revoluci r. 1945.
Smutné místo... pokračování [Katka Niklova 5.1.2009 13:43] | Reagovat
Přeji hezký den, po sobotním výletu na Bukovou horu a návštěvě obce Vitín se musím přidat k diskuzi, že tak smutné místo jsem dlouho neviděla. S přítelem jsme asi hodinu procházeli po rozbořených domech. Přišlo mi skoro neskutečné, že před cca. 50 lety zde měli lidé svůj domov, kam se rádi vraceli. Tak mne napadlo, nemohli bychom s tímto místem a dalšími podobnými něco udělat. Vyčistit od náletů, dát pár fotografií a tabuli s informacemi přímo do Vitína. Prostě vdechnout místu trochu života?!
Smutné místo ....???? [Tomáš Čadek 5.1.2009 23:07] | Reagovat
..Ano máte zřejmě pravdu - smutně zde je. Ale když si člověk představí Vítín před těmi (dejme tomu) 80-ti lety, muselo to zde vypadat moc pěkně. Osada, kterých bylo v okolí vícero a všechny měly svůj vlastní vnitřní řád a život.........
Mám kamaráda, který před několika málo lety koupil pozemek s naprostou ruinou domu - bývalou hospodou - v naprosté divočině, kde mu ani dnes nejsou schopni páni od "OU-TUUUU" nabídnout možnost připojení k telefonní lince natož potom k internetu :8), a on zde postavil podle dochovaných fotografií a skic z městského archivu v Děčíně dům, ve kterém bydlí. Člověk by řekl, že je to husarský kousek zrealizovat obnovu "padlého" domu v takové "pustině" - ale když tam přijdete a vidíte TO - tak jak to asi vypadalo před těmi 80-ti lety v originálu, musíte se jenom zasnít a přát místům, jako je například Vitín alespoň trošku, trošičku podobný osud. Je to jenom v lidech. Fandím každému, kdo projeví alespoň mikroskopickou snahu o uchování vzpomínek, statků , míst a historie, která je s námi na každém kroku.

Jen se lidi koukněte kolem sebe..............
Zaniklé obce pod Bukovou horou [fl 12.5.2009 15:36] | Reagovat
Turistická stezka po zaniklých obcích pod Bukovou Horou
http://ff.ujep.cz/zanikleobce/
Re: Zaniklé obce pod Bukovou horou [Karel Singer 27.7.2010 18:01] | Reagovat
Všechna čest pedagogům a studentům FF UJEP, kteří se na vytvoření této stezky podíleli. Je to skvělá historická procházka, sic trochu pietní a nostalgická.
Působivý [vlčoun 9.11.2009 13:16] | Reagovat
Já to před pár lety v červnu objevil náhodou cestou z Bukový hory "do civilizace". V mapě KČT značka "rozv" u louky mi nějak sugerovala lehlej kravín a pod. a najednou na mně v lewse jukly štíty baráků tamo zarostlých.... Nutno ale říct že to byla z hlediska dostupnosti děsná díra a v době kdy i v okolních městečkách jako Verneřice bylo prázdnejch baráků plno se není co divit že tam nikdo nevydržel.
28.3 2011 [MICHL JIŘÍ 31.3.2011 09:46] | Reagovat
Už několik let fotím obce na litoměřicku,několikrát jsem se vydal hledat zaniklé obce,objevil jsem H.Šebířov,St. Homoli a až 28.3 jsem našel V. Stínky,vždy jsem se vydal z Knínic směr Buková h.,tyto místa jsem prošel několikrát,ale teď jsem zjistil,že zde vede tur.zn. zelená, která není ani v mé mapě a právě po ní jsem našel Stínky. Dozvídám se zde, že je tam mnoho míst k objevení. Musím se tam vydat znova. Michl jiří. www.michljirilitomericko.rajce.net
Re: 28.3 2011 [Vladimír Kraus 31.3.2011 15:13] | Reagovat
Ze Zubrnic vede naučná stezka po zaniklých obcích. St. Homole a V. Stínky (a další) na ni přímo leží, jsou od sebe nedaleko. Odkaz (už jsem ho na ZO někde viděl) http://ff.ujep.cz/zanikleobce/historie-obci.php
Jak to nejlíp najít [vlčoun1 1.4.2011 14:10] | Reagovat
Inu - proložit si letecký snímky z 50-tejch do současnejch fotomap a vedle mít ještě klasickou "turistickou". My šli z Knínic - Šebířov - V. Stínky - Homole - Vitín a vše najito na první pokus. Překvapily nás V.Stínky kde jsme toho dle těchto stránek čekali míň.
Cesta..? [Majaa 2.4.2011 13:17] | Reagovat
Zdravím. Chtěla jsem se zeptat na cestu, když pojedu od Malého Března.. Děkuji M.
Když půjdu:-) [vlčoun 3.4.2011 19:02] | Reagovat
Ne že by to nešlo vyjet na kole, ale z M. Března to je za trest. Je to krpál jak do střechy a ještě dost probranej od vody. Jinak Vitínem vede modrá značka. Mimo značky je už akorát Horní Šebířov a Starosti nad Loučkama.
Díky :) [Májaaa 4.4.2011 11:06] | Reagovat
Pojedu autem.. Dá se tam nějak dojet?? Nebo je poblíž něco kde se doptám? :))
Autem:-) [vlčoun 4.4.2011 11:44] | Reagovat
No leda hodně dobrým ofroudem:-))
Nejblíž je zahoditi auto v Malém Březně na návsi u hospody. Dále po modré tur. značce. Resp. ještě by šlo po tý modrý kus jet po silnici směr Děčín a poté co v louce odbočí vpravo do louky k chatám tak to nechat někde u těch chat... Ostatně jeden z důvodů zániku Vitína bývá uváděno že tam nikdy nevedla silnice:-))
Vitín [MPIK 5.5.2012 23:39] | Reagovat
Protože jsem původně z Vitína u Českých Budějovic, nemohl jsem si toto nechat ujít, když jsem v tomto kraji byl. Pokusím se ještě nějak porovnat své fotky s katastrálkou a ortofotkami z 50. let na Cenii, něco uvidím. Není někde ještě nějaký plánek mimo toho, co je zde na webu?
Vzpomínka [Dana Kafkova 15.6.2012 14:06] | Reagovat
Bydlím ve Znojmě, ale na dětství v Přerově nemohu zapomenout. S dědečkem jsem chodívala na Vitín. Po válce se s rodinou přestěhoval z Prahy do Přerova.Přestože uplynulo dobrých 30 let, vzpomínám.
Jezdila jsem i na Skrytín, znám Vrabinec, Těchlovice s nádechem německého původu. Opravdu smutná místa.
Jsem ale ráda, že je lidé navštěvují.Kafková
Kouzelný Vitín [Hanka 12.10.2012 16:54] | Reagovat
Vitín jsme navštívili s rodinou už několikrát a stále je co objevovat. Také jsme tu tábořili a rozhodně místo nepůsobí opuštěně a smutně. Částečně za to může okolní příroda, která jaksi vše upravuje po svém ( strom vyrůstající z okna atd). Ve mě osobně Vitín probouzí fantazii a neustále se v myšlenkách na ta místa vracím.
Mám konkrétní dotaz. Dočítám se o Vitíně, že nejdéle odolává místní hostinec a nápis je dosud patrný ale mě nějak uniká. Pokud někdo ví, o které čp jde, ráda se to dozvím. Zdravím Hanka
Re: Kouzelný Vitín [Exner 18.1.2014 12:15] | Reagovat
Hostinec se jmenoval FROHE AUSSICHT
Vitín je na prodej [Vladimír Kraus 18.1.2014 11:24] | Reagovat
Viz odkazy.
Tak i tady se naše nejmenovaná politická strana přičinila o likvidaci této obce
Re: Vitín je na prodej [Katka Niklová 5.2.2014 11:33] | Reagovat
Přeji krásný den,
jen krátký komentář k prodeji... nelenila jsem a do výběrové řízení na prodej Vitína jsem se přihlásila, aby zůstal zachovaný i budoucím generacím. Bohužel nabídka nebyla nejvyšší. Takže Vitín získal místní zemědělec. Jenom se teď obávám, že místo bude v krátké době srovnáno se zemí a na krásu Vitína budeme moct pouze vzpomínat. KN
Re: Re: Vitín je na prodej [V. Kraus 5.2.2014 14:16] | Reagovat
Je sympatické, že jste chtěla koupit Vitín (co byste s ním dělala?). Jak už tu zaznělo, je to mimořádně smutné místo, domy by se určitě dále rozpadaly a za X let by zde byly jen hromady kamení zarostlé v křoví.
Otázka je, zda nebude lepší, když se toto místo vrátí přírodě a budou tu pastviny či les....
To je věc názoru...
Vitín (Wittine) [Petr Zatloukal 14.4.2014 15:09] | Reagovat
Byl jsem na Vitíně 13.4.2014 tj. po zhruba 40 letech a opravdu je to místo hodně romantické. Domy dostávají sice zabrat, ale stále to má úžasnou atmosféru. Prolezli jsme zbytky domů i sklepů a obdivovali tehdejší řemeslnou práci. Nemusíte se bát, že nový kupec nechá domy pobořit, ale nebude je ani obnovovat, protože to není od CHKO schváleno. Jenom doufáme, že to nebude rozebráno občany toužícími po pískovcových kvádrech... Nafotil jsem si moc hezkých snímků na mobil a čtu si o tomto místě co se dá.
Re: Vitín (Wittine) [V. Kraus 14.4.2014 19:42] | Reagovat
Nejsem geolog a ani tomu nerozumím, ale řekl bych, že tam se z pískovce nestavělo (lomy moc daleko), spíš bych řekl čedič a snad i opuka.
Re: Re: Vitín (Wittine) [Petr Zatloukal 15.4.2014 07:04] | Reagovat
Tak asi máte pravdu, zmátla podobnost kamenů - v tom případě opuka - žlutý kámen v řezu - čediče tam použity nejsou.
Pískovec ve Vitíně [Hanka 18.8.2014 18:07] | Reagovat
Geolog také nejsem, ale překlady u dveří, nebo obruby oken z pískovce určitě jsou. Zřejmě ho na povozech přivezli ze směru od Č. Lípy, protože tam už se vyskytuje.Opuka je spíš na Lounsku.No a čedič se používal na stavbu, asi proto, že je ho ve Středohoří hafo.
Vitín [Vladimír Jirmus 18.6.2015 14:34] | Reagovat
Jelikož jsem vyrůstal v Leštině, chodili jsme si celá parta kluků hrát na Vitín, později jsme podnikali i několikadenní výlety, kdy jsme hledali "poklady". Těch porcelánových dóziček popsaných švabachem, které jsme tam rozmlátili (blbci, já vím, ale doma to nikdo právě pro ty německé nápisy nechtěl). Spánek pod dekami (kdeže spacáky!) kolem ohně patří dodnes k mým nejsilnějším zážitkům. Dnes je mi ze všeho už jenom smutno...
Re: Vitín [Petr Karlíček 6.9.2017 14:58] | Reagovat
Dobrý den,

jako tvůrci turistické stezky po zaniklých obcích pod Bukovkou plánujeme vydat brožurku o Vitíně a jeho okolí. Nepodělil byste se s námi o svých klukovských zážitcích? Velmi bychom o ně stáli.

Děkuj a zdravím

Petr Karlíček
Příběh staré fotografie -final [h.reiter 20.2.2017 17:53] | Reagovat
Tak tato fotka je opravdu špicová. To se vám podařilo:-)
Stará fotka [V. Kraus 20.2.2017 20:08] | Reagovat
Myslím, že ty domy vzadu by mohla být Stará Homole.
Re: Stará fotka [Milan Gruber Bouška 22.2.2017 16:30] | Reagovat
Dobrý den
Pane Kraus je hodně pravděpodobné nebojím se říct že to hraničí s jistotou že baráky v pozadí je stavení které je označeno 138 na leteckém snímkováním z roku 1954 viz 2 skeny které jsem přidal do snímků "Ostatní". Pozdravuji a děkuji za spolupráci. Milan Bouška.
Re: Re: Stará fotka [V. Kraus 22.2.2017 17:28] | Reagovat
Budete mít pravdu, na S. Homoli moc blízko, k té asi patří ona pole ve svahu v dáli.
Mohlo by to tedy snad být čp. 16, kousek za dolíkem s pramenem.
Vitin [Gerlinda 22.8.2020 13:11] | Reagovat
Chce se mi brečet.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 11 do následujícího políčka:

   


Processing time: 371 msec.
IP address = 3.239.11.178
desktop version