PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
Okolí:
Špinavá Putika 0.7km
Hammermühle 1.0km
Pila 1.1km
Grundzienerhäuser 1.2km
Smolné Pece 1.3km
Glashütten 1.4km
Bretmühl 2.2km
Na Strašidlech 2.2km
Pískovec 2.7km
Köllerhauser 2.8km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Michal Urban 4.6.2006] 
Stráň  (Ziegenschacht)

Kategorie: Osada   (správní obec: Potůčky)
Okres: Karlovy Vary
Důvod zániku: Postupně vysídleno po 1945 -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Zničena částečně

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.41785 12.74256 odečteno z mapy, mostek přes Kozí potok Michal Urban 4.6.2006  

 Historie a jiné články
Trocha historie  [Michal Urban 19.2.2007]
Osada Stráň leží v nadmořské výšce 750-800 metrů v krásném údolí Kozího potoka, pramenícího na svazích Blatenského kopce těsně pod Horní Blatnou a ústícího v Potůčkách do říčky Černá. Před druhou světovou válku zde žilo přes 200 lidí ve 27 domech roztroušených kolem potoka a zejména ve stráni na jeho pravém břehu. Dodneška se dochovala zhruba třetina objektů, které slouží převážně k rekreačnímu bydlení. Český název osady se začal používat v roce 1948, do té doby se jmenovala Ziegenschacht.
Ziegenschacht znamená v němčině Kozí šachta a tento termín se objevoval v minulosti i na starších českých mapách a přežívá částečně i ve jménu Kozího potů... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Rok18471869189019101921193019501970[zdroje údajů]
Počet obyvatel1481501642662202128849
Počet domů1820242726272311

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní

 Odkazy
Na kole po Krušných horách a Zaniklích místech

Komentáře a upřesňující informace k místu


Přišlo emailem [Milan Gruber Bouška 12.6.2008 08:07] | Reagovat
Dobrý den pane Bouška. Chtěl bych Vám jen říct , že historické snímky z tabule naučné stesky na Stráni, nepocházejí z osady Ziegenschacht. Velice se zajímám o historii této osady a vlastním mnoho historických materialů a fotografie rodáků z této osady,ale tyto snímky sem vůbec nepatří.To co je na snímkách jsou Nové Hamry. Je smutné, že tyto tabule naučné stesky obrazně klamou turisty tohoto krásného kraje.
S pozdravem Fráňa Jan
Pan Fráňa nemá docela pravdu. [Ing Jan Popelář 2.2.2010 11:55] | Reagovat
Druhé historické foto nahoře zleva je skutečně Stráň u Potůčků.V roce 1967 jsem zakoupil chalupu č.12(viz Stráň -mapka).Chalupa č. 11 v té době patřila p.Kašákovi.Je smutné,že to pan Fráňa nepoznal.
Re: Pan Fráňa nemá docela pravdu. [Fráňa jan 11.2.2010 12:54] | Reagovat
Dobrý den pane Popelář.Máte pravdu,že druhé historické foto je skutečně osada Stráň.Myslel jsem fotky z informační tabule naučné stezky,které jsou označeny na těchto stránkách jako,,obec,,.Ty na tyto stránky popisující a znázorňující osadu Stráň opravdu nepatří.S pozdravem Fráňa Jan
Re: Pan Fráňa nemá docela pravdu. [Ing. Jarmila Pěčová 28.3.2010 18:28] | Reagovat
Dobrý den vážený pane inženýre,
s velkou radostí jsem si přečetla Vaši reakci k fotografiím zaniklé obce Ziegenschacht ( Stráň ). Asi se divíte, proč píši, že s velkou radostí, ale dovolte mi hned objasnit tuto mou formulaci.
V roce 2007 jsme koupili od paní Koudelové chalupu právě na Stráni a jak jsem si přečetla ve Vašem příspěvku , byl jste i Vy jedním z jejích majitelů. Vyvozuji to z mapky, která je přiložena na těchto stránkách. Naproti nám přes cestu opravdu bydlel pan Kašák s rodinou ( tuto informaci máme již bohužel jen z doslechu ), a tak se domnívám, že omyl je vyloučen.
My jsme několik let hledali chalupu dle našich představ a když jsme se dostali na Stráň, byla to láska na první pohled. Od té doby se snažím o získání všech dostupných informací, které se týkají naší chalupy, či celé obce Stráň. Vzhledem k historickým okolnostem to není jednoduché, ale snažím se.
Chtěla bych Vás tedy požádat, pokud by Vás to neobtěžovalo, zda by bylo možné mi napsat Vaše vzpomínky na toto místo, a pokud byste vlastnil nějaké fotografie, moc bych o ně prosila ( oskenováním ).
Již jsem byla v kontaktu s p. Urbanem, který byl tak moc hodný a poslal mi několik oskenovaných fotografií obce Stráň a přidal i informace, které mi velmi pomohly.
Snad se nezlobíte, že jsem se na Vás obrátila, ale myslím si, že toto místo si zaslouží, aby člověk, který se s ním sváže, o něm věděl co možná nejvíce. Mějte se moc hezky,

Jarmila Pěčová
Dobrý den paní Pěčová [Ing Jan Popelář 29.3.2010 07:12] | Reagovat
I mne zajímá osud chalupy, proto mne Váš zájem potěšil. Rád Vám odpovím na Vaše otázky a fota po dohledání naskenuji (jsou ale černobílá či diapozitivy). Můj email je j.popelar@atlas.cz tel.353233171, 776240723 Zdraví J. Popelář
Dobrý den [Petra Kavalírová 22.10.2010 20:02] | Reagovat
s portěšením jsem si prohlédla a přečetla Vaše stránky.Spolu s příbuznými vlastním chalupu u zastávky, která je pod novodobými fotkami označena jako statek, je to chalupa u železniční zastávky a na mapce nemá číslo, ale je tam zakreslena. Chalupu koupili rodiče asi před 40 lety, ale o její historii, jsme se toho zatím moc nedozvěděli.Bohužel.Proto bych Vás chtěla poprosit, pokud máte nějaké fotky, případně jiné materiály, o jejich zaslání.
Musím souhlasit s paní Péčovou,že je to moc krásné místo a bylo by hezké více poznat historii.
Děkuje a zdraví
Petra Kavalírová
Re: Dobrý den [Martin Klíma 12.10.2016 09:19] | Reagovat
Dobrý den paní Petro , já osobně nikoho z Obce neznám , jsem pouze amatérský nadšenec pro krušnohoří , ale tento váš dům lze často zahlédnout na pohlednicích věnovaných slavnému hostinci Draakschenk , co jsem tak zahlédl a není jich málo .

O majítelích se lze dočíst ve starých matrikách , ale chce to bohužel trochu více trpělivosti , času a také mít dobrého překladatele , neboť starý erzgebirgiš a k tomu švabach psace , se opravdu blbě čte .
http://www.portafontium.eu/searching/all?field_doc_place_field_doc_place_name=Ziegenschacht&search_api_views_fulltext=&search_api_aggregation_3=&field_doc_dates_field_doc_dates_from=

s pozdravem Martin Klíma z Karlových Varů
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 29 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist