PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[1 23.12.2006] 
Mohelnice  (Müglitz)

Kategorie: Obec   
Okres: Teplice
Důvod zániku: Hraniční pásmo -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.73692 13.86244 z www.mapy.cz 1 25.12.2006  

 Historie a jiné články
O místě  [Milan Gruber Bouška 12.12.2008]
MOHELNICE v r. 1869-1910 osada obce Voitsdorf v okr. Teplice, v r. 1921-1930 osada obce Fojtovice v okr. Teplice-Šanov, v r. 1950 osada obce Horní Krupka v okr. Teplice, v dalších letech se jako osada neuvádí (součást obce Krupka v okr. Teplice)
Mohelnice (Müglitz) - 1477 Moglicz. Na osadu bylo přeneseno jméno potoka Mohelnice (z Mogylnica). Toto jméno je odvozeno příponou -ica od tvaru pro rod ženský přídavného jména MOGYLNÁ (rozuměj voda) - k MOGYLA (pahorek) = tekoucí mezi pahorky.
Historie: Srbský kmen Mogelinů, který jako jiné slovanské kmeny polabské dávno v moři zapomnění utonul, nechal po sobě památku ve jméně vsi Mohelnice a říčc... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


Okres Teplice? [1 23.12.2006 22:45] | Reagovat
Byla tato obec v okresu Teplice? Umístění se neshoduje s mapou, navíc Mohelnici u TP neznám, i když je to možné...
Re: Okres Teplice? [1 24.12.2006 15:11] | Reagovat
Jistě byla jako součást obce Fojtovice severně od Krupky.
Název osady [Milan Horák Ostrava 30.10.2011 01:48] | Reagovat
Chtěl jsem se zeptat na Váš názor - platí pro více názvů osad, vesnic i měst.Oficiální název - Mohelnice (německy Müglitz) i podle Chytilova místopisu. Osada leží u státních hranic za kterými je osada nebo vesnice stejného názvu - Müglitz. Vydavatelé většiny pohlednic vesnice Mohelnice na české straně uvádějí název Böhmisch Müglitz (Česká Mohelnice). Proč tento název není i oficiálním názvem (např. uvedeným v mapách, plánech, databázích, průvodcích apod.) Název Mohelnice má v ČR více obcí, ale jen jedna má v oficiálním názvu dodatek pro rozlišení a identifikaci od jiných. Navíc v konkrétně této vesnici nebo osadě(Mohelnice) žilo podle Chytila přes 90% Němců, tak lze předpokládat, že používali pro běžnou mluvu hlavně německý název obce. Jak tedy odlišovali obě vesnice ležící vedle sebe oddělné jen státní hranicí? Navíc si myslím, že s názvem musela mít ve své době problémy jak česká tak německá pošta. Vesnice Mohelnice leží v katastrálním území Mohelnice u Krupky, ktezé je na rozíl od vesnice zachováno. V ČR nenajdete katastrální území stejného názvu, proč tomu tak není u názvů osad, vesnic nebo měst? Předem děkuji za odpověď, Milan Horák
Mohelnice z německé strany hranice(dobová fotografie) [1 14.2.2013 11:20] | Reagovat
Tento pohled není z německé strany nýbrž z české a je vidět Německo.
Mohelnice z německé strany [Miloš Bešta 14.2.2013 16:44] | Reagovat
Nezlobte se, ale nesouhlasím toto je foceno z německé strany. Tudíž les nad domy je (byl) na české straně.
Re: Mohelnice z německé strany [1 20.2.2013 18:11] | Reagovat
Dobrý den.
Opravdu nemáte pravdu. Všimněte si na jaké straně teče potůček a navíc, v tom esíčku tenkrát točil pan Kachyňa film Počítaní oveček a bylo na můstku,který je vyfocen jako rozvalina.Vím to přesně,protože po téhle cestě, jsem se něco najezdil jako místní traktorista. A les nebo lesíček je na německé straně stále.
Pěkný den.
Vilém Kempf.
Re: Re: Mohelnice z německé strany [Klier.V 10.7.2014 17:26] | Reagovat
Ve filmu počítání oveček tam hrál muj synovec Kája Dick co převáděl ovečky přes mustek a foukal na flétnu
Je čas na omluvu. [1 18.3.2013 10:12] | Reagovat
Předem se omlouvám pane Bešto, za chybný popis pohlednice.
Po dlouhém zkoumání, jsem došel k závěru, že Jste měl pravdu ve všech bodech. Území Mohelnice-Müglitz se nacházela v pásu podél potoka téhož názvu, kterým prochází státní hranice. Z toho důvodu se pohlednice nemohla vyobrazit v místě, kterou jsem popsal v minulém příspěvku, protože můj popis patří do Dolních Fojtovic-Nieder Voitsdorf.
Zmátlo mě to krásné esíčko, které se také nachází v Mohelnici-Müglitz, těsně u bývaleho hraničního přechodu, kde dodnes stojí hraniční hospoda Gaststätte Grenz-Schänke.
Nyní pokrýva z osmdesáti procent Mohelnici-Müglitz les, od bývalé pily, až po bývalý hraniční přechod.
Pár domů se nacházelo i pod tzv.Mohelnickými pruhy, ale nevím s přesností jestli nespadaly pod Habartice-Ebersdorf. Některé novodobé fotografie patří do již zmiňovaných Dolních Fojtovic-Nieder Voitsdorf.
Mám na tyto místa určitou slabost, protože jsem v těchto lokalitách pracoval 10 let a rád. V roce 1994 jsem opustil Fojtovice-Voitsdorf, kvůli zaměstnání. Dodnes rád vzpomínám na léta, které jsem tam prožil.
Jednoho, ale lituji, že jsem neviděl, těch spoustu domů, které byly zbourány ve všech třech velmi vyspělých vesnicích, které byli prakticky spojeny a z vyprávění, zde bylo 17 hospod.
Mějte hezký den.
V.Kempf
Re: Re: FOJTOVICE TP [Vilém Klier 10.7.2014 17:44] | Reagovat
CHystám se tam na hledačku s detektorem kovu s kamarády a mám smíšený pocit když zaspomínám na občany kteří už nejsou mezy námi včetně mých rodiču , kteří tam pracovali ve statku a já
prožíval krásné dětství a prolejzali vřemi ruinami a chodil na pastvu
a zdravil se s němci co bydleli u potoka a dali pár slov.t.720565856
Celnice [Miloš 10.1.2016 21:35] | Reagovat
Nevíte někdo kde stála v r.1938 celnice v Mohelnici?
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 70 do následujícího políčka: