PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Okolí:
Berghaus 1.7km
Weisenmeister 1.9km
Pfeiferhaus 2.3km
Zeiselhause 2.3km
Ludabrunn 2.4km
Wöllnerhäuser 2.5km
Bärnhaus 2.6km
Liščí Vrch 2.7km
Schindelberg 2.7km
Löhrlhaus 2.8km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Michal Urban 28.1.2008] 
Waldschenke  (Waldschänke)

Kategorie: Hotel, hostinec, chata   (správní obec: Luby (Schönbach))
Okres: Cheb
Důvod zániku: Postupně vysídleno po 1945 -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.28399 12.37147 odečteno z mapy Michal Urban 28.1.2008  

 Historie a jiné články
Sláva a úpadek Schönbašské hraniční osady  [Radim Hettner 29.4.2008]
Na základě vzpomínek paní A. Focke volně přeložil Jan Kreuzinger a s jeho laskavým svolením zde použil Radim Hettner
Schönbašská hraniční osada se skládala z historické restaurace "Waldschenke", z české celnice s jedním obytným domem, dále z hotelu "Reichsgrenze" a čtyř dalších obytných domů.
Hotel Reichsgrenze byl postaven kolem roku 1930. Sponzorem byl pivovar Kuttenplan, hoteliér pan Robert Ferdinand Wanka. Budova byla nejhezčí v okolí. Měla velký a malý sál, pokoje pro hosty, sklepní restauraci, zahradní restauraci s hudebním pavilonem a patřilo k ní několik hospodářských budov. Hotel byl místem setkání hostů z obou stran hranice.
O... [více]

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


okres Cheb ne Sokolov [Radim Hettner 18.4.2008 15:50] | Reagovat
Waldschänke leží v takzvaném Lubském újezdu, který historicky přináležel Waldsassenskému klášteru, později spadal pod chebský okres.
zajímavost k tomuto místu [Radim Hettner 18.4.2008 15:56] | Reagovat
Někdy v sedmdesátých letech pro pěkné a čisté životní prostředí si zde přímo na hranici chtěly tehdejší nomenklaturní špičky vybudovat společný komplex budov spolu se soudruhy z NDR. Ti to na rozdíl od nás realizovali a téměř k české státní hranici se z nedaleké vesnice Wernitzgrün táhne několik budov postavených v alpském stylu. Místní tomu příznačně říkají "Honeckerova vila."

Na české straně slávu tehdejšího Wankova hotelu připomínají již jen zbytky zarostlých schodů do lesa.
Hotel Wanka - Hotel Reichsgrenze [Jan Kreuzinger 28.5.2009 18:49] | Reagovat
Na fotografiích (hotel a interiér) není hotel Wanka, ale Hotel Reichsgrenze, pan Wanka byl hoteliér. Přikládám článek, který jsem zveřejnil v Lubském zpravodaji (duben 2006).
Hotel Reichsgrenze

V letošním roce (2006) oslavíme již 11. Hraniční slavnost a budeme se pohybovat v prostředí nám již důvěrně známém. Neplatí to ale až tak úplně. Známe sice jeho současnost, kdo ale zná minulost tohoto místa a blízkého okolí? Bezpochyby starousedlíci, kterých ale pomalu a jistě ubývá. Pro nás mladší proto nabízím volný překlad článku, který napsala paní A. Focke.

Schönbašská hraniční osada se skládala z historické restaurace "Waldschenke", z české celnice s jedním obytným domem, dále z hotelu "Reichsgrenze" a čtyř dalších obytných domů.
Hotel Reichsgrenze byl postaven kolem roku 1930. Sponzorem byl pivovar Kuttenplan, hoteliér pan Wanka. Budova byla nejhezčí v okolí. Měla velký a malý sál, pokoje pro hosty, sklepní restauraci, zahradní restauraci s hudebním pavilonem a patřilo k ní několik hospodářských budov. Hotel byl místem setkání hostů z obou stran hranice.
Oblíbené byly koncerty a taneční zábavy. Výborná kuchyně společně s kulturním prostředím se postaraly o přízeň hostů a nezapomenutelné vzpomínky. Maloobchodníci nabízeli na svých pultících, které měly upevněné na těle, různé zboží. Šlo především o tabákové výrobky, z nichž mnohé byly jistě pašované přes hranice.
V roce 1939 začala 2. světová válka a pohodový život a obchodování skončilo. Hotel Reichsgrenze musel být k dispozici pro uprchlíky. Jednoho dne přijela velká kolona s koňskými povozy, domácími zvířaty, hospodářskými nástroji a vybavením domácnosti. Byli to Němci z Bukoviny, historické země v Rumunsku. Po několika týdnech pokračovali v jejich obtížné cestě do nového domova, kterým se mělo stát Slezsko a Polsko. I tato místa ale musely brzo opustit. Stala se válečným prostorem.
Mezitím byla v hotelu zřízena zbrojní provozovna na výrobu leteckých součástek. Hlavním sídlem byly letecké závody v Chebu. Německé ženy z Schönbachu a z Wernitzgrünu, jakož i dívky z Ukrajiny, byly dány na nucené práce. Tato nebyla až tak jednoduchá. Všichni měly strach udělat něco špatně, to se mohlo vykládat jako sabotáž.
V roce 1945 válka skončila. Na podzim hotel obsadili členové tzv. Revoluční gardy, kteří u německých občanů prováděly velice časté domovní prohlídky. Následně začal odsun sudetských Němců, pohraničí bylo vylidněno. Nedlouho na to byly slyšet silné detonace. Češi celou hraniční osadu, včetně hotelu Reichsgrenze, vyhodili do vzduchu.
Již dávno vyrostl na těchto místech les. Z hotelu zbylo pouze několik schodů, pokrytých mechem. Zůstaly jen vzpomínky!
Re: Hotel Wanka - Hotel Reichsgrenze [Jan Kreuzinger 29.5.2009 21:56] | Reagovat
Omlouvám se - chybička se vloudila. Správně musí být uvedeno: Lubský zpravodaj duben 2005, rovněž 11. Hraniční slavnosti byly 2005. Kde se mi tam ta šestka vzala .....
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 54 do následujícího políčka:

   


Processing time: 140 msec.
IP address = 3.145.50.206
desktop version