PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
[Miloš Miličevič 11.4.2008] 
Ústí nad Labem - Schaffnerova vila  (Aussig - Schaffners Villa)

Kategorie: Jiný   (správní obec: Ústí nad Labem)
Okres: Ústí nad Labem
Důvod zániku: Nespecifikováno - Stavba Kulturního domu
Období zániku: 1950-1960  (rok: 1959)
Současný stav: Zničena zcela - Na místě stojí Kulturní dům

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.66247 14.03947 dle mapy.cz Miloš Miličevič 11.4.2008  

 Historie a jiné články
V krátkosti  [Zdeněk Pechar 1.11.2008]
Vilu nechal postavit v letech 1874 až 1876, Max Schaffner (1830 – 1906) ředitel chemičky. Byla to novogotická stavba reprezentativního stylu. V roce 1939 ji „koupil“ tehdejší oberbürgermeister Tauche. V uvozovkách proto že se jednalo o židovský majetek ( Schaffnerova vnučka měla za manžela žida). Od té doby byla používána jako tzv. třetí Ústecká radnice. O její likvidaci rozhodl 8.6.1954 KNV Ústí nad Labem. A to v souvislosti se stavbou kulturního domu. Odstřel budovy byl proveden 25.9.1959.

 Dobové obrázky/pohlednice
 60.léta
 Novodobé obrázky
Žádný záznam

 Ostatní
Žádný záznam


Komentáře a upřesňující informace k místu


Perlička ze stavby KD [Jiřik 23.9.2009 11:49] | Reagovat
Když se v 60. letech stavěl onen kulturní dům, byl jedním z vedoucích pracovníků stavby také mladičký inženýr Freiberg (pozdější ředitel bukovské Linety). A ten mi vyprávěl, jak se KD dodělával v kalupu, aby se stihlo nějaké výročí, tak ještě do noci se dokončovaly parketové podlahy, někdy v půl jedenácté se dostal domů, navečeřel a šel spát - a krátce po půlnoci ho burcoval telefon "Proboha okamžitě přijeďte, ten barák se nám hejbe!". Když tam dorazil, skutečně už byly hezky popraskané stěny velkého sálu... A proč? Protože páni parketáři odvedli sice skvělou práci, jenomže ve špatném čase. Přesně osazené parkety do sebe během pár hodin natáhly vlhkost ze stěn a z betonů, tím pádem se roztáhly, a protože zámečkový systém parketových podlah neumožňoval jejich pohyb, tak uprostřed sálu vyletěla boule asi do dvoumetrové výšky (!) a dál to nešlo, takže podlaha začala klínovat a roztahovat zdi. Hlídač stavby na to koukal jako zjara, inženýr letěl pro krumpáč a museli kolem všech stěn vytrhávat dvě řady parket. Otevření se samozřejmě muselo odložit a novotou vonící dům opravovat.
Holt takové už je Ústí :-)
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 38 do následujícího políčka:

   


Processing time: 84 msec.
IP address = 44.220.44.148
desktop version