PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
[Ondřej Dedek 30.9.2008] 
Ostrava - ortodoxní synagoga

Kategorie: Synagoga   (správní obec: Moravská Ostrava)
Okres: Ostrava-město
Důvod zániku: Zničeno nacistickým Německem -
Období zániku: Před 1945  (rok: 1939)
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.83894 18.28244 dle mapy.cz Ondřej Dedek 1.10.2008  

 Historie a jiné články
Ortodoxní synagoga na Žerotínově ulici  [Ondřej Dedek 2.10.2008]
O určení místa pro výstavbu další synagogy požádala ŽNO v r1923, žádné nabídnuté místo však nevyhovovalo.V roce 1925 byla proto zakoupena budova Žofinských lázní v bezprostřední blízkosti Polského domu. Přestavba byla ukončena kolaudací v r. 1927.
Synagogou se tak stala budova o třech patrech v běžné městské zástavbě.Její kapacita byla asi 500 mužských a 300 ženských sedadel. Vsuterénu pak bylo 6 vanových lázní a jedna rituální lázeň.
budova byla nacisty vypálena v noci z 12. na 13.6.1939, trosky odstraněny v zimě .
Zdroj:
Klenovský, J.: Židovské památky Ostravy, Moravskoslezské nakladatelství Ostrava, 1998

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní
Žádný záznam

 Odkazy
Kresby synagog - kehila Ostrava

Komentáře a upřesňující informace k místu


Rozdíl [Miloš Miličevič 3.10.2008 20:48] | Reagovat
Mohu se zeptat jaký je rozdíl mezi ortodoxní a "normální" synagogou? Jedná se o svatyni nějaké židovské ortodoxní sekty? Děkuji za upřesnění!
Re: Rozdíl [Pavel Frýda 5.10.2008 19:02] | Reagovat
Judaizmus existoval téměř osmnáct století jako jedno učení. Nikdy v něm nepůsobila žádná centrální náboženská autorita, která by dohlížela a usměrňovala jednotlivá náboženská centra působící v národních státech. V 18.století, v době osvícenství, se i v judaizmu začal projevovat reformní směr tzv.haskala. Jeho cílem bylo potlačit vše, co bránilo Židům v integraci do společnosti, náboženský život se omezil pouze na psaný Zákon, ostatní co bylo obtížně slučitelné s moderním životem se omezovalo-hebrejština byla nahrazena v bohoslužbách němčinou (později i češtinou), v synagogách se začalo hrát na varhany, sborově se zpívalo, lavice v synagogách byly uspořádány podobně jako v kostelích, později bylo i zrušeno oddělování mužů a žen při bohoslužbě, zmírněny byly zákazy různých činností o šábesu, který se stal pouhým dnem odpočinku, rušily se i přísné předpisy "košer" stravy atd.
Ortodoxní judaizmu vznikl také v 18.století na Litvě a v Polsku jako odpověď na reformní proud. Ortodoxie kladla důraz na zbožnost, modlitbu (zejména chasidismus),tradici, studium a znalost textů Zákona.
V předválečných Čechách a na Moravě sdíleli čeští Židé náboženskou vlažnost většinového obyvatelstva, mluvili česky, nebo německy a od ostatního obyvatelstva se příliš nelišili, většinou se přikláněli k reformnímu proudu. Např. v Praze byl mezi desítkami členů rady žid.náboženské obce pouhý jeden zástupce ortodoxního směru, kterému ostatní zastupitelé neustále vyčítali nákladnost vydržování košer řezníka-šocheta. Jiná situace byla na východním Slovensku a Podkarpatské Rusi, kde fungovaly ortodoxní náboženské obce, zdejší Židé ve svých tradičních oděvech (kaftany, klobouky, vousy a pejzy) byli odlišní na první pohled a většinou hovořili v jidiš atd.
Ortodoxní synagoga zřejmě sloužila zejména Židům, kteří se do Ostravy přistěhovali z ortodoxních obcí z východu tehdejší republiky, popř.sem přišli z Polska. V Polsku byla ortodoxie velmi rozšířená a židovská populace byla v této zemi velmi početná. Např.Varšava (v té době co do velikosti a významu srovnatelná s Prahou) měla téměř 300 tis. židovských obyvatel a většinou ortodoxních, což byl počet jaký měla židovských občanů celá ČSR (včetně Podkarpatské Rusi) !
Ortodoxní synagoga M.Ostrava [Milan Horák 16.3.2011 19:03] | Reagovat
Na místě které ukazují současné fotografie Ortodoxní synagoga nestála.
Re: Ortodoxní synagoga M.Ostrava [Ondřej Dedek 20.7.2012 08:58] | Reagovat
Umístění opraveno. Nynější je správné
Dotaz [Viktor 7.11.2017 18:57] | Reagovat
Dobry den, zajimalo by me jestli pri vypaleni synagogy nekdo zemrel. Dekuji za odpoved.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 85 do následujícího políčka:

   


Processing time: 96 msec.
IP address = 44.220.44.148
desktop version