PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
[Bohumil Freisleben 8.10.2013] 
Nové Heřminovy  (Neu Erbersdorf)

Kategorie: Obec   
Okres: Bruntál
Důvod zániku: Nespecifikováno - Vodní nádrž Nové Heřminovy
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Zničena částečně - V říjnu 2013 zahájilo Povodí Odry demolici prvních domů.

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.02854 17.55921 přibližný střed zatopené oblasti Bohumil Freisleben 8.10.2013  

 Historie a jiné články
Historie  [Fanda Podzimek 9.10.2013]
Založení Nových Heřminov
Kolem roku 1220 začali lidé osidlovat oblast dnešního Zátora a Nových Heřminov. Přitahovaly je zde hlavně doly na železnou rudu. Celý kraj byl tehdy pokryt hustými lesy, půda zde byla neúrodná.
Zatímco na úrodnější rovině z Krnova směrem na Opavu už v té době hospodařili zemědělci, ve výše položených oblastech pokrytých pralesy se lidé živili dolováním rud. Tato téměř neobydlená území byla v té době osidlována kolonisty. Kromě slovanského obyvatelstva sem přicházeli i kolonisté z okolních, relativně přelidněných zemí, zejména ze Saska a Dolního Slezska. Kolonizaci území vedl z Moravy markrabě Vladislav Jindřich a po... [více]

Natvrdo  [Jiří Hemmer 11.5.2020]
Dnes stát oznámil veřejně politickou podporu stavby přehrad, která se úzce dotýká i území obce Nové Heřminovy.
Stát neuvádí z jakých prostředků bude výstavba financována, neuvádí ani jiná zásadní čísla na podporu svého rozhodnutí.
Pouze vymezuje území ke stavbě přehrad a tudíž jsou taková místa stavebně uzavřena. Nikdo si nepostaví dům v obci, která
je podobným rozhodnutím v krajně nejisté situaci.
Prohlášení chybí podpora čísel např. kolik vody odebere průmysl, zemědělství či domácnosti, v případě, že voda bude upravená
ke spotřebě. Podobná absence čísel chybí i u stávajících přehrad. V čem je tedy výstavba přehrad tak důležitá? V množs... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní

 Odkazy
idnes.cz - Povodí Odry zboří kvůli přehradě první dům. Je to nátlak, říká starosta
http://www.noveherminovy.eu - Plno dobových fotografií a onformací
idnes.cz - Demolice domů kvůli přehradě začíná, Nové Heřminovy nesouhlasí
idnes.cz - Hlasujme znovu o přehradě, vyzývají někteří lidé z Nových Heřminov
idnes.cz - Další, nepřímá oběť povodní: obec starou 800 let zatopí přehrada

Komentáře a upřesňující informace k místu


Počet obyvatel [Fanda Podzimek 9.10.2013 00:05] | Reagovat
http://cs.m.wikipedia.org/wiki/Nové_Heřminovy
Historie
Začíná demolice domů, které stojí v cestě heřminovské přehradě [Fanda Podzimek 9.10.2013 00:35] | Reagovat
4. 10. 2013 13:31 , autor: ČT24


http://m.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/244779-zacina-demolice-domu-ktere-stoji-v-ceste-herminovske-prehrade/
Demolice domů [Jiří Hemmer 10.10.2013 18:11] | Reagovat
Proti stavbě přehrady proběhla úspěšná petice. Lidé přehradu nechtěli a podpořili obec. Přesto je tlak na stavbu velmi silný. V Evropě se všechny podobné monstrprojekty zastavily. Kdo bude platit výkup domů a jejich likvidaci???
Re: Demolice domů [Bohumil Freisleben 11.10.2013 12:40] | Reagovat
Domy v části, která má být zaplavena (tedy část podél silnice od obce Zátor k odbočce na Milotice nad Opavou), jsou v současné době již údajně z 90% vykoupeny a jsou ve vlastnictví Povodí Odry. Likvidaci tedy zřejmě bude platit majitel. A jelikož Povodí Odry je státní podnik, tak se to všechno platí z peněz daňových poplatníků.
Demolice domů [Jiří Hemmer 14.10.2013 16:32] | Reagovat
Osobně nechápu k čemu by jim taková stavba byla. V dnešní době je lepší 100 mlýnů než jedna přehrada. Lidem to nic nepřinese a řeka se dá regulovat i jinak. Když se tu trochu rozkoukám po republice a vidím za co všechno se za režimu vyhodily peníze a dneska to chátrá a nikdo neví co s tím a jenom to hyzdí okolí.
Re: Demolice domů [Bohumil Freisleben 14.10.2013 16:55] | Reagovat
Oficiálním důvodem je ochrana Krnova před povodněmi. Osobně se mi taky příliš výstavba dalších takovýchto staveb nelíbí.
Demolice domů [Jiří Hemmer 14.10.2013 18:56] | Reagovat
Tady už byly různé mánie - panelákomannie kdy se stavělo levné bydlení zatímco domy v pohraničí likvidovaly buldozery, chatománie kdy lidé z paneláků když vydělali nějaké peníze, investovali je do stavby chat v přírodě místo aby za ty peníze založili novou existenci a třeba si vzali statek a začali hospodařit, také přehradománie kdy některé přehrady stavěli snad jenom proto, aby mohli zlikvidovat obce, které neměl kdo osídlit. Užitečnost takových přehrad je sporná. Nehledě k tomu, že v případě stavby se naruší komunikace a jednotlivé strany jsou od sebe komunikačně odříznuty. To už pak nikdo neřeší a nikdo nezaplatí obcím nové mosty. Podívejte se třeba na Lipno. Takových "proti" k výstavbám přehrad je spousta. Celkově se vytrácí úroveň a všechno jenom chudne. Ke škodě všech. Takže proč vyhazovat peníze za nesmyslné stavby?
Nové Heřminovy [Ludvík Drobný 14.3.2014 12:40] | Reagovat
Dobrý den.
Zařazení Nových Heřminov mezi zaniklé obce mi připadá jako porcování mědvěda, který ještě běhá po lese. Rozhodnutí o stavbě přehrady ještě zdaleka nemá vzhráno a odpor vůči ní sílí. Nedávné propagační demolice byly jen psychologickým nátlakem na občany.
Mimochodem - tzv. novodobé obrázky jsou poněkud mimo. Na tom posledním je evidentně zámek v Branticích a další dva snímky nejsem schopen identifikovat, přestože zde žiju 55 let (č. 4 a 5).
S pozdravem Ludvík Drobný
Re: Nové Heřminovy Ludvík Drobný [Kroupa Bohumil 6.12.2014 01:41] | Reagovat
Dobrý den.
Pane Drobný, máte naprostou pravdu, že poslední snímek sem nepatří. Je to opravdu zámek v Branticích. Nevím, kdo sem dává takové nesmysly.Já jsem sice z Bruntálu, ( asi od r. 1946 ) ale okolí docela dobře znám.
( jen tak mimochodem, jestli je váš syn Jan Drobný, vyučený malíř pokojů v OSP Bruntál, tak se spolu dobře známe Jsem tam také vyučený
jako malíř pokojů ). Nebo jste nejspíš asi bratři. Nevím, znám jen jeho. On může být asi o tři roky starší než já. Já mám 69.
Zdravím a mějte se fajn.
Re: Re: Nové Heřminovy Ludvík Drobný [Ludvík Drobný 11.1.2015 14:09] | Reagovat
Dobrý den.
Je to opravdu můj bratr.
S pozdravem L. Drobný
Re: Re: Re: Nové Heřminovy Ludvík Drobný [Kroupa Bohumil _ Bruntál 11.1.2015 19:05] | Reagovat
Pane Drobný dobrý den
a děkluji za odpověď. Pokud by byl s vaší strany zájem, mohli by jsme se třeba z jara, nebo v létě spolu sejít. Jezdívám občas přes N. Heřmínovy na kole. Můžete odpovědět třeba na e-mail. Ale rozhodnutí je samozřejmě na vaší straně.S Honzou, vaším bratem se někdy v Bruntále potkáme, ale už jsme se delší dobu neviděli.
A když už vám odepisuju, tak při té příležitosti bych vám rád popřál v Novém roce hodně štěstí a hlavně zdraví a k tomu osobní pohodu a spokojenost.
Ještě jednou zdravím a přeju pěkný den. Kroupa Bohumil.
Re: Re: Re: Nové Heřminovy Ludvík Drobný [Kroupa Bohumil _ Bruntál 12.1.2015 12:17] | Reagovat
Dobrý den pane Drobný.
Reagoval jsem na vaši odpověď asi do rubriky upřesnění informací k tomuto místu, tak snad přišla správně.
Ještě jednou zdravím a mějte pěikný den.
Kroupa Bohumil
Přehrada [Jiří Hemmer 6.12.2014 18:51] | Reagovat
Zřejmě je stavba této nepotřebné přehrady obrovskou příležitostí pro určité lidi, aby se napakovali. Je zvláštní, že vláda, která odložila spoustu důležitých a přínosných projektů, schválila projekt nepotřebné přehrady. Začíná se psát podobný scénář jako u Šancí, nikoho kdo to má v hlavě jenom trochu v pořádku by totiž nenapadlo zatopit hlavní údolí, mimochodem jedno z nejkrásnějších v Beskydech, a zničit tak nejenom železnici, která převážela více cestujících a nákladu než leckterá hlavní trať ale i omezit rozvoj obcí Ostravice, Staré Hamry a Bílá.
GPS [Zdeněk Pechar 7.3.2015 21:44] | Reagovat
Přesně na této gps, stál dnes již zaniklý Schreiberův mlýn. Měl čp.25 / st. 37.
Co je nového? [Jiří Hemmer 18.10.2020 11:08] | Reagovat
Povodí Odry vykupuje pozemky a nemovitosti, které následně bourá. Jistě může, protože za stavbou plánovanou v roce 1953, stojí ministr zemědělství, který si pomýlil století. Záplavy byl vždycky, dnes jsou pouze umocněné změnami v obhospodařování krajiny. A tak se balík peněz, místo do nápravy
stavu, přesune do stavby přehrady. Lidem investované peníze do stavby nijak
nijak nepomůžou a ve stavbě přehrady zajisté nebudou prostředky na optimalizaci železnice z Bruntálu a Vrbna po Pradědem což by kraji velmi pomohlo. Někdy se říká: Nechte hloupé se mýlit. Nic proti tomu, pokud by ty omyly platili z vlastní kapsy a pokud by ty omyly netrvaly už 80 let. Doplácet na omyly státu 30 let po revoluci, jenom proto, že se nezměnil zavedený komunistický systém či se mění jenom pomalu a nesmírně neochotně a na lidi,
kteří bez jakéhokoliv rozhledu a zkušenosti řídí stát stále stejným způsobem,
se nám nemůže než vrátit v celkovém úpadku. Zdá se, že ani tak dlouhá doba
ekonomického rozvratu, nestačila k poučení. Další generace tento "omyl" už velmi silně pocítí.
Vždycky si v takovýchto chvílích vzpomenu na Františka Kovaříka, když s roztomilým úsměvem říkal:"Je ještě někdo téhož názoru? Ano, ano, ale tak tomu není. Předně
neříkáme hrdobec, ale hrdobce. A pak ten Váš výklad je poněkud svérázný". Bože to byl pan herec.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 61 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist