PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[Antonín Žampach 16.3.2006] 
Maříž - zámek  (Maires - Schloss)

Kategorie: Hrad, zámek, tvrz   (správní obec: Maříž)
Okres: Jindřichův Hradec
Důvod zániku: Hraniční pásmo -
Období zániku: 1950-1960
Současný stav: Zničena zcela - Zůstal nepatrný zbytek zdi.

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  48.98459 15.32069 Dle mapy. Antonín Žampach 16.3.2006  

 Historie a jiné články
Trochu historie.  [Antonín Žampach 16.3.2006]
Zámek v obci Maříž byl z roku 1717. Postavil jej Matyáš Jindřich Butz z Rolsperku na místě původní tvrze připomínané v roce 1372. V 19. století byl upravován, bourán začal být v 50. letech 20. století, definitivní konec nastal v 80. letech 20. století, kdy byla stržena věž a zbytek zámku byl rozebrán na stavební materiál. Obec Maříž byla určena k likvidaci, a proto byla obehnána kolem dokola dráty tzv. železné opony. Z většiny domů zde byly na počátku 90. let dvacátého století pouze ruiny. Dnes jsou domy znovu postaveny a zrekonstruovány a do obce se postupně vrátil a dále vrací život. Zámek však zmizel definitivně.
Zánik zámku  [Pavel Beran 23.3.2006]
Osudy vsi se zámkem po roce 1945 určila jejich poloha na hranici Východu se Západem. Vlastní existence Maříže však byla ohrožena již dříve vysídlením německých obyvatel. Zámek přežil válku bez úhony a byl převeden do majetku státu. Snahu o jeho využití nejprve projevil místní národní výbor, který v něm umístil kulturní zařízení. Po zřízení hraničního pásma však nebylo ani komu kulturu poskytovat. Katastrální obec Maříž byla navíc sloučena se Slavonicemi a zámek vyrabován a opuštěn. Po postupné destrukci z něho zůstala stát velká věž se starší částí. Věž, vystavená z cihel, byla okolními obyvateli záhy rozebrána na materiál, kdežto s likvidací... [více]

z hozhovoru s panem Františkem Duškem z Maříže  [Marian a Jakub Khandl - Stare Mesto pod Landstejnem 2.3.2007]
Dle informací v zámku po osvobození byla ruská armáda.Pak v zámku sídlil na čas finanční úřad.Po válce se v sále konali zábavy a divadelná představení( místní ochotníci z Maříže - 2 představení ročně ).Do roku 1968 sloužil zámek jako letní pionýrský tábor pro děti z Prahy( poslední 1968 z Dolních Počernic ).Pak zámek padl do rukám statku.První zásah bylo probourání střechy v kapli z které zřídili garáž.Do zámku začalo zatékat a začal chátrat.V ostatních částech se skladovali hnojiva.Časem se propadli stropy.Zámek byl použit pro natočení scén k válečnému filmu ( byl potřen hořlavou látkou a zapálen ).Zámek byl postupem času rozebíran na staveb... [více]

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní
 letecký snímek
 Odkazy
Česká Kanada na pohlednicích ze sbírky J.a M.K. - pohlednice obcí i zaniklých ( soudního okresu Nová Bystřice a Slavonice )

Komentáře a upřesňující informace k místu


současný stav [Pavel Beran 20.3.2006 16:53] | Reagovat
Popis současného stavu se mi nějak nezdá. Na http://www.hrady.cz/index.php?OID=1904 jsou uvedeny současné fotografie, které dokládájí, že je to zřícenina s poměrně patrnými zdmi včetně původnách omítek.
Re: současný stav [Lukáš Smola 20.3.2006 23:09] | Reagovat
Do Maříže jsem se poprvé a naposledy dostal zhruba před 15 lety, kdy se právě zpřístupňovalo bývalé hraniční pásmo a obec byla neobývaná. Jestli si pamatuji dobře, ze zámku zbylo pouze torzo, snad jen část křídla. Na zmiňovaných fotkách bohužel (nebo naštěstí?) celkový rozsah tohoto torza není znát.
Re: Re: současný stav [zombux 9.8.2007 17:55] | Reagovat
zachován je pouze kus křídla, doplním na hrady.cz nějakou fotku pokud ji najdu. odhadem jsou víceméně zachovány zdi 2x2x2 "okna", samozřejmě bez stropů.
držím palce [Tonda Suk 21.3.2006 20:44] | Reagovat
Všem,kteří jakoukoliv obec v pohraničí revitalizují,dr-žím palce.V Maříži jsem byl 2x,v r.2000 a 2004 a myslím,že i za tak krátkou dobu viditelně ožívá.Doporučuji všem slušným lidem,turistům pěším,motorizovaným i cyklistům,aby se na tomto velmi zajímavém místě zastavili.Nádherná atmosféra okolo keramické prodejny a dílny, stejně jako restaurované statky jsou povzbuzujícím zážitkem pro člověka,který fandí životu. Držím Vám palce,pionýři z Maříže!
Dobová pohlednice s popiskou [Vladislav Sotona 18.10.2006 20:01] | Reagovat
Jsem častým návštěvníkem těchto velmi pěkných webových stránek. Chtěl bych upřesnit pouze text na pohlednici Maříže č.3. a popisku pod ní uvedenou. Zkratka uvedená na pohlednici, R.A.D. Lager in Maires bei Zlabings N.D. neznamená, že na zámku byl umístněn zajatecký tábor, ale byl zde dislokován tábor Reichs Arbeits Dienst, čili tábor říšské pracovní služby v Maříži u Slavonic, N.D. označuje župu /kraj/ Dolní Dunaj, kam bylo území Slavonicka, po anšlusu Rakouska po odtržení pohraničních území Československé republiky na základě Mnichovské dohody jako území německé říše připojeno. Reformou dobrovolné pracovní služby na základě zákona z roku 1935 byla pro všechny říšské německé mladé muže stanovena všeobecná povinnost pracovní služby v RAD, pokud nebyli vojáky nebo nestudovali. Proto také mladí rakušané a čeští němci, kteří se stali říšskými příslušníky, byli nuceni nastoupit službu v RAD. Dalším z takových táborů RAD byl například nedaleko situovaný tábor u rybníku Osika u Nové Bystřice. Muži z jednotek, skupin a oddílů RAD na Slavonicku a Novobystřicku byly řízeny z XXXV. Arbeitsgau Niederdonau se sídlem ve Vídni.
Re: Dobová pohlednice s popiskou [Marian a Jakub Khandl - Stare Mesto pod Landstejnem 19.10.2006 10:48] | Reagovat
děkuji.Opraveno.Zdravím pane Sotona .Marian z UV Landštejn
Kde je zřícenina zámku v Maříži? [Oldřich Coufal 9.7.2007 16:28] | Reagovat
Před týdnem jsem byl v Maříži a že je tam zřícenina zámku jsem se dověděl až později. Nějakou zříceninu jsem viděl mezi rybníkem a pilou, v jedné
řadě s kostelem a školou (domnívám se,že to byla škola). Můj dotaz je:
"Viděl jsem zříceninu zámku, nebo zřícenina zámku je jinde?"
Za odpověď děkuji.
Re: Kde je zřícenina zámku v Maříži? [Arkey 16.7.2007 08:13] | Reagovat
Zřícenina zámku je v lese směrem na Zámecký rybník. K němu vedou dvě souběžné cesty, tak se dejte tou jižní a asi sto metrů po vstupu do lesa uvidíte na levé straně zřízeninu. Přiznám se, že mě příliš nezaujala :-( škoda ji. O trochu více se mi li líbila zřejmě příjezdová cesta s alejí k zámku z druhé strany, od rybníků. Chcete-li se na ní dostat, stačí minout zámek a popojít kousek dále.
DOTAZ [Macek 31.12.2007 04:54] | Reagovat
Zdravím všechny zúčastněné. Zajímalo by mě jak to bylo s Maříží doopravdy. V jednom odstavci se píše o poválečné postupné likvidaci zámku (v 50tých letech by to měl mít částečně za sebou) v dalším odstavci tam jezdili do r. 68 děti na tábor - což se mi, vzhledem k tomu, že obec byla za dráty a vstup jen na propustku, opravdu nezdá... V 68 se nám klima lehce uvolnilo, ale že by až takhle?? :-) Díky za jakékoliv info do mařížské mozaiky!
Re: DOTAZ [Štorkán 31.12.2007 11:46] | Reagovat
Stačí, když si zadáte "zámek Maříž" a zjistíte, že podle webových stránek byl již v roce 1951 zbořen. Také se někdy divím, kam v době internetu chodí někteří přispěvatelé pro podklady, které pak ukládají na zaniklé. Musíte se zeptat přímo autora.
odpoved [Jarda 15.9.2008 23:34] | Reagovat
Zdravim, nahodou jsem narazil na odkaz kterymu jsem se dostal az sem.Diky snaze lidem nezapomenem jak to tenkrat vypadalo nejen v pohranici ale i jinde.Co vim tak po valce v Marizskym zamku melo nejakou zemedelskou techniku zemedelsky druzstvo myslim ze Slavonic, ale nejsem si jisty.A co se stalo se zamkem?Nejdriv mely statky jako ulozny prostory na prasky apod. aby to slo rychleji pryc (asi) a kdyz to moc neslo tak tomu pomohly dva sikovni ... (funkcionari) z Dacic kde si z materialu ze zamku odvezly potrebny material na svoje domky.To vite, doba byla kruta tak si musely nekde nakrast material a zamek v Marizi byl vhod.Pak se nedivme ze dopadl takto.
Maříž+hraniční pásmo [kakov 9.1.2010 00:32] | Reagovat
sice s velkým zpožděním, ale upřesním jak "byla" Maříž za dráty, ŽTZ (tedy ten plot z ostnatého drátu, který byl na hranicich) se různě měnil, v letech 50. bylo ŽTZ vybudováno těsně za hraniční čárou (na Šumavě dokonce i na vrcholech kopců 1300 m.n.m.) a na zacatku 70. let, kdy už PS honila jen emigranty směrem na západ (agenti ze západu začali jezdit "legálně" přes hraniční přechody) bylo ŽTZ posunuto poměrně hodně do vnitrozemí, proto pokud se píše 1968.... byla Maříž ještě před dráty, za dráty se ocitla až po přestavbě ŽTZ v 70. letech .....
tedy abych byl přesný ŽTZ vedlo kolem dokola celé Maříže a přes den byl přístup otevřenou branou po silnici (ale kdo tam chtěl jít musel mít propustku do hraničního pásma), brána se na noc uzavírala

ještě k hraničnímu pásmu začínalo už před dráty a k ŽTZ nebyl normálně přístup (mimo několika obcí kde ŽTZ vedl těsně vedle nich)
zaniklá část [kamil 13.1.2010 17:47] | Reagovat
Žiju 30 km severně od obce a setra žije ve Slavonicích a ani jsem se za těch 19 let co jsem se narodil nevěděl že tam něco existovalo a to jsem v Maříži byl asi 2x za život.Je to celkem smutný osud zámku.
zámek Maříž [jk 21.1.2011 23:52] | Reagovat
V roce 1968 jsem pracoval jako začínající geodet v tehdejším ústavu geodézie v Č.Bu. Zámek v Maříži jsme měřili pro dokumentaci památkařů. V té době stála věž a západní křídlo zámku. Vše bylo značně zdevastované, objekt už byl bez oken a dveří, na střeše ještě byla celkem zachovalá krytina.Dráty byly mezi rybníčkem u zámku a obcí. Byla ještě rozeznatelná cesta s alejí vedoucí do Rakous. Ve vsi byly zhruba čtyři domy obydlené v jednom fungoval krámek se smíšeným zbožím. Děti na tábor... těžko. Plány objektu které jsme vyrobili se musí nacházet někde v archivech památkové péče. Objektů které jsme zaměřili pro dokumentační účely byly desítky. Jednalo se o přesné geodetické měření, většinou v měřítku 1:50.
Někdy v roce 95-96 jsem Maříž navštívil a nebyla skoro k poznání... J.K.
Zámek a park [Pavel B. 13.8.2013 02:24] | Reagovat
Navštívili jsme Maříž 8/2013. Park sice doznal mírnou snahu o údržbu asi z dotací EU, nicméně blízké okolí Mařížského potoka mezi Janovým rybníkem Zámeckým rybníkem, břehy Zámeckého potoka a zbytky zámku vypadají dosti hrozně, všude houštinu tvořící několikaleté náletové dřeviny. Obyvatelé stěží udržují blízké okolí obydlí, přístup k Zámeckému rybníku je prakticky pár metrů na hrázi. Občas cesta po obou březích Zámeckého rybníku přehraznéhá polomy velkých stromů, které tam leží již nějaký měsíc. Copak se nemůže město Slavonice nebo pár nadšenců vzít motorové pily a vrátit parku a okolí někdejší podobu odstraněním 20letých a mladších dřevin?
Zbytek zámku je oplocen, vše prorostlé náletovými dřevinami, pouze torzo fontány před zámkem je mírně rekonstruováno a dno vystláno oblázky.
Celkově místo a obec kolem potoka působí depresivně a neudržovaně i v létě.
neví někdo o zdejší modřínové aleji ? [waketai 4.2.2014 12:35] | Reagovat
Zajímal by mne počet stromů - modřínů v této aleji .Děkuji.napiš prosím na můj meil.
http://www.wallpapersbites.com/category/funny-jokes/ [funny images 21.2.2014 15:42] | Reagovat
Humans have this great desire to see amusing and funny images. It entertains them a lot, and they make them laugh.
<a href="http://www.wallpapersbites.com/category/funny-jokes/">funny images</a>
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 64 do následujícího políčka:

   


Processing time: 417 msec.
IP address = 35.174.62.162
desktop version