PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Okolí:
Ryžovna - kostel sv. Václava 0.4km
Kopeček 1.0km
Sejfský Mlýn 1.8km
Scherbrovy Domky 1.9km
Bludná 2.1km
Myslivny 2.4km
Háje 2.7km
Hřebečná 3.0km
Lesík 3.2km
Mrlina 3.4km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Pavel Beran 1.4.2005] 
Sejfy  (Seifen)   také: Rýžovna

Kategorie: Obec   
Okres: Karlovy Vary
Důvod zániku: Postupně vysídleno po 1945 -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Zničena částečně

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.40666 12.83722 dle mapy - centroid místa Pavel Beran 1.1.2006  

 Historie a jiné články
Historie  [Michal Urban 6.1.2007]
Oblast dnešní osady Ryžovna (v běžné výslovnosti Rýžovna) byla zřejmě osídlena v prvních desetiletích 16. století, nejpozději kolem roku 1530, a to v souvislosti s rýžováním (odtud i německý název Seifen – rýžovat, sejpy) cínovce a těžbou rud cínu, stříbra a kobaltu. Až do roku 1546 bylo okolí Ryžovny součástí schwarzenberského panství a patřilo tak k Sasku. Po zabrání jižní části schwarzenberského panství králem Ferdinandem I. v souvislosti se šmalkaldskými válkami připadla Ryžovna, stejně jako města Horní Blatná, Boží Dar a řada okolních hornických osad, českému království a byla pak po tři století součástí Jáchymovského lesního panství.
S... [více]

Jak přišel Vogeldorf ke svému názvu (volný překlad)  [Daniel Čabrada 25.11.2008]
Když tak jednou lidé u Mysliven borkovali rašelinu, začal vyprávět starý Bochlawa (č.p.37): "Když jsem ráno zatápěl v peci, vyletěl z ní pták." Na to odpověděl starý Keizl Wenzala:" Dobře, že jsi to řekl, teď máme konečně také jméno pro naší vísku. Bude to Vogeldorf." A tak se stalo, místo je skutečně pod tímto názvem zapsáno v obení mapě.

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Rok1921[zdroje údajů]
Počet obyvatel837
Počet domů114

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


nesmyslný název [L.Huml 21.7.2006 08:28] | Reagovat
Dnes se osada nazývá Ryžovna. Sejfy jsou jinde:-)
Re: nesmyslný název [Jana 25.7.2006 14:30] | Reagovat
Samozřejmě, Sejfy jsou zastávka Nové Hamry na trati KV - Potůčky. Leží pod Tisovským vrchem a jde rovněž o jednu z lokalit zaniklých po roce 1945. Do konce 90. let z toho oblíbeného výletního místa, které bylo za první republiky hojně navštěvováno (z KV se o sobotách a nedělích dokonce vypravovaly zvláštní spoje), zbyla pouze secesní hájovna. Ta vyhořela poté, co byla opatřena novou střechou, ani její zbytky se kupodivu na spáleništi nenašly... U trati je ještě zbořený pomníček padlým z 1. sv. války. Ještě v 80. letech minulého století stála budova nádraží. Sejfy - sejpy - sýpy je místní označení pro lokalitu, v níž jsou zavážky po důlní činnosti a je tedy logické , že se opakuje v různých místech Krušných hor, ale obecně vžité Sejfy jsou především tyto
upřesnění současného názvu [libross 25.7.2006 22:38] | Reagovat
ano Sejfy jsou jinde, lekl jsem se, že snímky mylně označujete za Sejfy nad Hamrama.
Po válce název Rýžovna, který v překladu kopíruje název německý.
Re: Re: nesmyslný název [Věra tenčlová 3.1.2013 15:23] | Reagovat
Samotřejmě souhlasím, jedná se Sejfy se zastávkou a bývalou hájovnou na trati Nové Hamry - Potůčky. V této hájovně bydleli moji rodiče od roku 1947 - 1953. Můj otec zde v těchto letech byl lesním.

Věra Tenčlová
Re: nesmyslný název [Administrátor 25.7.2006 19:51] | Reagovat
Chytilův místopis v roce 1929 uvádí obec Seifen (u Jáchymova), česky Sejfy. Po válce se začal užívat výraz Rýžovny. Mimochodem Sejfy (u Nových Hamrů) se německy nazývaly Saifenhausel.
Re: nesmyslný název [Jaroslav Štorkán, Hroznětín 2.10.2007 16:15] | Reagovat
Dnes jsem přiložil výřez ze starší mapy bývalého okresu Nejdek, ze které je patrné, že Sejfy byly skutečně na křižovatce silnic ve směrech Hřebečná, Boží Dar, Horní Blatná, Potůčky.
Pro lepší orientaci ve výše citovaném problému jsem pro Sejfy (Saifenhäusel) u Nových Hamrů (Tisové) založil samostatnou stránku.
Re: nesmyslný název [Daniel Čabrada 18.11.2008 13:49] | Reagovat
Nevím, ale myslím si, že by se zde měly zobrazovat současné české názvy a pak eventuelně starší. Bohužel se v tom jinak někdo méně zasvěcený těžko vyzná a tyto stránky podle mého názoru slouží hlavně k tomu, aby se lidé dozvěděli něco z minulosti současných míst. V této době zná každý Ryžovnu jako Ryžovnu a němci jako Seifen. Pod těmito názvy je i lidé budou hledat. Výčet historických názvů patří spíše do článků dějin místa.
Re: Re: nesmyslný název [Jaroslav Štorkán 25.11.2008 20:31] | Reagovat
Mám dotaz - odkdy podle vás začíná "současnost" pro správný název obce? Zkuste sbírat pohlednice a nestačíte se divit a jen někdy vám pomůže internet nebo slovník.
Re: Re: Re: nesmyslný název [Daniel Čabrada 26.11.2008 08:43] | Reagovat
Možná, že bych vyměnil slovo současný za sousloví aktuálně platný název. Zopakuji myšlenku, kterou jsem chtěl vyjádřit. Myslím si, že tyto stránky jsou výborné pro lidi, kteří se něco chtějí dozvědět o historii míst, kde žijí, nebo které navštěvují. Pokud hledají na těchto stránkách lidé, kteří se příliš ve starých názvech nevyznají (můžou to být třeba i turisté), tak se jim velice těžko spojí název Sejfy s Ryžovnou. A je pro mě otázkou, proč zrovna použít název obce Sejfy, který může část lidí zmást? Chápu, že pro sběratele pohlednic to může být v určitém okamžiku zajímavé, ale ostatní lidé to asi již těžko ocení. Zkuste třeba zajít na Ryžovnu a do jejího okolí a zeptat se místních lidí, kde jsou Sejfy a uvidíte, kam Vás pošlou. A jinak moc dobře vím, co to znamená sbírat střípky z historie v Sudetech, nemyslete si, že jen sbírat pohlednice je obtížná věc.:)
Re: Re: Re: Re: nesmyslný název [Tomas Magna 24.2.2014 20:30] | Reagovat
souhlasim, treba prave Ryzovna je tu uvedena pod jmenem Sejfy, coz je vyslovene otrocka transkripce nemeckeho jmena do cestiny...nicmene, odtazeno od techto slovnich hricek, osobne povazuji tyhle stranky a jejich informacni hodnotu za spicku...a rozhodne zrovna Krusnohori je tu zpracovano misty velmi podrobne, protoze u spousty jinych mist, ktera treba znam osobne, jsem nenasel mapu obci s cisly popisnymi, natoz obsirny historicky mistopis...proste a jednoduse, skvela prace...
Re: Re: nesmyslný název [Jaroslav Štorkán 25.11.2008 20:38] | Reagovat
Ještě jeden detail - Němci se píší s velkým "N". Jinak se v tom už vůbec nevyznáme! Jen na okraj - i název Hroznětín, Nejdek a další používají dvě rozdílné obce. Jak to vyřešíte?
Re: Re: Re: nesmyslný název [Daniel Čabrada 26.11.2008 08:44] | Reagovat
Díky za upozornění:)
Re: Re: Re: nesmyslný název [Daniel Čabrada 26.11.2008 08:55] | Reagovat
A myslím si, že to chce trochu klidu a nadhledu.:)Odpovím Vám otázkou. A jak vy chcete třeba vyřešit, že existují další Sejfy a další Seifen a tak dále? Ani historické názvy (jak české, tak německé) nejsou jednoznačné.
Re: Re: Re: nesmyslný název [Jaroslav Štorkán 29.11.2011 12:11] | Reagovat
O existenci dalšího Hroznětína i Nejdku vím. Navíc je ještě Hroznatín. Navíc i Nejdek a Hroznětím prošly v minulosti různými úpravami názvu (Nýdek a pod.), ale to bychom se nikam nedostali. Při dnešním otevření "Zaniklých" jsem našel snímek z Oldříše. Jeden máme za kopcem, ale není to on. Stéjné je to s
Ruprechtovem, Bystřicí, Smolnou Pecí a dalšími místy. Dnes jsou vodítkem pouze souřadnice a zobrazení na mapce v pravém horním rohu.
Re: Re: Re: Re: nesmyslný název [Zdeněk Pechar 29.11.2011 19:04] | Reagovat
Myslím si to samé, kdo chce tak se v tom vyzná. Větší množství názvů je dobré, usnadní to konkrétní hledání na stránkách. Co se týká GPS, bez nich už si umístění ani nedovedu představit.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 36 do následujícího políčka:

   


Processing time: 323 msec.
IP address = 34.204.198.73
desktop version