PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[Pavel Beran 1.4.2005] 
Pohraniční  (Reizenhain)   také: Reizenhan, Böhmisch Reizenhan, Raizenhain, Reizenhein, Dreezenhan, Dreizenhan, Drezerthoh

Kategorie: Obec   
Okres: Chomutov
Důvod zániku: Postupně vysídleno po 1945 -
Období zániku: 1950-1960  (rok: 1955)
Současný stav: Zničena zcela - zbyly 4 domy a kaplička

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.56712 13.23305 dle mapy - centroid místa Pavel Beran 1.1.2006  
  50.55839 13.22733 dle historické mapy Vladimír Studecký 2.4.2008  

 Historie a jiné články
Historie  [Zdena Binterová 15.4.2005]
Ves Pohraniční, dříve Reizenhain, ležela těsně u saských hranic, na pravém břehu potoka Černá, nazývaného také Černý potok a německy Pokau. Nadmořská výška byla kolem 760 m. Na protilehlém levém břehu stojí dodnes saský Reitzenhain. Pro naší ves se někdy pro lepší rozlišení používal název Bömisch Reizenhain. Český název se začal používal až po 2. světové válce a byl odvozen z polohy vesnice.
Od Hory Svatého Šebestiána bylo Pohraniční vzdáleno 6 km SSZ směrem a jeho katastr měl 1306 ha. Význam zemědělství zde byl zanedbatelný, tvrdé klimatické podmínky, nadmořská výška a málo úrodná půda poskytovaly jen nejnutnější obživu, hlavním zdroj... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Rok186918801890190019101921193019501961[zdroje údajů]
Počet obyvatel224243252235200199223260
Počet domů25293131323235303

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní
 letecký snímek
 Odkazy
Na kole po Krušných horách a Zaniklých místech
http://www.komotau.de/reizenhain.htm
MODRÁ HŘEBENOVKA - Blauer Kammweg

Komentáře a upřesňující informace k místu


Reizenhain nebo Reitzenhain [vsives 11.4.2009 01:04] | Reagovat
na maps.google.com jsem našel "t" navíc - co je správně?
Re: Reizenhain nebo Reitzenhain [grtsch k. 11.4.2009 18:58] | Reagovat
Je v tom zmatek, i Oblastní muzeum v Chomutově, v publikaci Jana Kadlece

ZANIKLÁ ŽELEZNIČNÍ TRAŤ
KŘÍMOV - REITZENHAIM

uvádí oba názvy, čert ví proč.

Úryvek z publikace

Zastávka Reitzenhaim v Čechách (Pohraniční) - km 35,6 - nástupiště bylo vlevo ve směru trati. Strážní domek, který je tam dodnes, byl spojen s nástupištěm lávkou. Zastávka byla uvedena do provozu 15.5.1930.
Zastávka byla občany Reizenhainu v Čechách využívána a měla důležitý význam pro obyvatele. Před zřízením zastávky, pokud chtěli cestovat do Čech museli přejít do Německa a nastoupit do vlaku v Reitzenhaimu - nádraží. Zde údajně docházelo s pohraničními orgány občas k nějakým nesrovnalostem a proto si občané českého Reizenhaimu vymohli zřízení zastávky na českém území....
Re: Re: Reizenhain nebo Reitzenhain [Zdeněk Pechar 13.4.2009 10:32] | Reagovat
Zmatek jenom zdánlivě. Na německé straně s "t" a na české se píše bez "t".
Re: Re: Re: Reizenhain nebo Reitzenhain [grtsch k. 13.4.2009 10:44] | Reagovat
Ale néé - původně jsem si to myslel taky, ale pan Kadlec ve své publikaci jednou uvádí: zastávka Reitzenhaim v Čechách (Pohraniční) a podruhé zase Reizenhainu v Čechách. Proč ?? To samé máte i na dobových pohledech.
Re: Re: Re: Re: Reizenhain nebo Reitzenhain [Zdeněk Pechar 13.4.2009 18:41] | Reagovat
Obojí je správně. Želzniční trať č.Z19, Křímov - Reitzenhain v Čechách. Byla rozdělena na dva úseky. 1) Křímov - Reizenhain v Čechách. 2) Reizenhain v Čechách - Reitzenhain v Čechách (státní hranice), zde to byl tak zvaný "pohraniční úsek" o délce 239 metrů. (Doba ofic. trvání celé tratě 23.8.1875 - ? 1975).
Zdevastovaný hřbitov [grtsch k. 11.4.2009 11:54] | Reagovat
v Reitzenhainu jsem poprvé navštívil v r. 1978. Ještě se na poničených hrobech daly přečíst veškeré údaje. Divil jsen se věku ( 80 až 90 let) kterého se tamější obyvatelé dožívali. Někteří byli déle na tomto světě, nežli jim bylo dovoleno být legálně na světě onom!!!
Video ( 12 MB ) [grtsch k. 12.4.2009 17:17] | Reagovat
Prohlédněte si video - o zaniklé železniční traťi Křimov - Reitzenhain po které od 23.8.1875 až do 9.5.1948 jezdily osobní a především nákladní vlaky.

http://www.zeleznice.vanovi.net/index.html
Re: Zdevastovaný hřbitov [grtsch k. 15.10.2010 00:20] | Reagovat
Po delší době jsem navštívil Pohraniční - Reizenhain. Na místním hřbitově se nic nezměnilo, viz. foto. Jen tak mně napadlo, jakej by to byl asi kravál, jednat se o židovský hřbitov, zrušený před dvě stě lety – protesty židovských obcí, Izraele i USA.
Zde se však jedná jen o nějaké Sudeťáky. Ti, co to mají na svědomí, sem v r. 1945 vtrhli jako vichřice, na rukávech rudé pásky, místo černého pavouka tam měli černá písmena RG. Ještě dnes je poznáte – podle nenávistných řečí a nevyřízených restitučních nároků.
Re: Re: Zdevastovaný hřbitov [Pavel Frýda 7.11.2010 21:51] | Reagovat
Myslím, že Vám dnes nic nebrání zorganizovat nějaké opravy hřbitova, já a moji kamarádi to průběžně děláme na jednom ze zapomenutých židovských hřbitůvků. Pokud by židovské obce, Izrael a USA měly protestovat kvůli každámu zdevastovanému židovskému hřbitovu, tak by se musely ukřičet. Asi se jedná o omyl, protesty vyvolává, pokud se při dnešní stavební činnosti narazí na zapomenuté židovské pohřebiště (naposledy se tak stalo v r.2006 v Plzni) a investor chce ostatky přemístit. Judaizmus narozdíl od křesťanství prosazuje nenarušitelnost hrobů. Prozatím vždy došlo na nějaký kompromis, místo se překrylo betonovou deskou a stavělo se dál.
Nicméně, když už píšu, chci toho využít a chtěl bych se na Vás pane grtschi k. obrátit s otázkou. I když jste fakticky anonym, tak zřejmě pocházíte ze sudetoněmecké rodiny, uvádíte, že leccos pamatujete, něco Vám vyprávěli rodiče apod. Proč vlastně Němci (i sudetští) tak nenáviděli Židy, proč došlo ke genocidě židovského obyvatelstva, co jim Židé udělali? Vždy se nějak mluví anonymně o nacistech. Pro mě je to stále nepochopitelné, ačkoliv jsem se tou otázkou zabýval, nikdo mě vlastně uspokojivě nedokázal nic vysvětlit. Zkuste to Vy pane.
Re: Re: Re: Zdevastovaný hřbitov [grtsch k. 8.11.2010 04:54] | Reagovat
Vážený pane, stejně jako Vy si myslíte, že jsem anonym, tak ten samí dojem mám i já o Vás. Ale k věci, Vy nevíte o čem mluvíte! Zde se nejedná o jeden zrušený hřbitov, ale buldozerem zplanýrovaná pohřebiště. V Pohraniční je z bývalé márnice chata /čert ji vem/ ale na bývalém hřbitově si soukromý vlastník udělal zahradu a náhrobními kameny ji vyzdobil ... /viz. foto/ naproti tomu, když si herec Jandák ozdobil zahradu židovským náhrobkem – tak rabínské synedrium „šulem, šulem“ psalo, - a bylo to hotové pozdvižení, v novinách i televizi -11. srpna 2007.
A není to ojedinělý případ, myslím "Sudetské hřbitovy" najděte si na těchto stránkách obec Nakléřov, tam jsem vyfotil místo kde byl zlikvidován hřbitov - lidské kostí se volně se povalují po zemi. Negativ mám doma schovanej. A další tři hřbitovy, dnes v Ústí n.L. - Skorotický, Všebořický a ten třetí na Střížovickém vrchu - všechny zplanýrované buldozerem. Na jednom z nich byli pohřbeni mí prarodiče. A jenom nám přišlo oznámení, že je hřbitov zrušen, víc ani „Ň“
Pro upřesnění, jsem bezvěrec a nějaké nesmyslné uctívání něčeho co zavání jakýmkoliv božím nařízením ve mně vyvolává přinejmenším úsměv. Ale hanobení lidských ostatků jsem dalek.

Proč si myslíte, že já Vám odpovím na otázku, „Proč vlastně Němci (i sudetští) tak nenáviděli Židy, proč došlo ke genocidě židovského obyvatelstva, co jim Židé udělali?“ když jste na to, i přes usilovné bádaní nepřišel ani Vy? A proč si myslíte, že je to Německý vynález? Pokud vím, základ slova pogrom není ani z jednoho z germánských jazyků! a byl provozován už ve středověku!

Ale stačí mi odpověď na otázku, – kdo poštval Čechy proti sudetským Němcům, kdo nařídil jejich vraždění v Ústí, Postoloprtech atd.atd. A když jste tak pátral, zjistil jste, proč se za protektorátu nejvíc udavačů rekrutovalo z Čechů ? Víte kdo to byl Karel Čurda… Mě bylo koncem války sedm let, když si dám dnes vše dohromady je mi jasné, že . . .

Na konec text k obrázku z Britských listů - "tak mě napadá, že tenkrát v době holocaustu, leželi židé nám demokratům na srdci stejně málo, jako nyní kosovští Srbové …" /a dodávám – předtím Sudetští němci/
Re: Re: Re: Re: Zdevastovaný hřbitov [Pavel Frýda 10.11.2010 20:28] | Reagovat
Nevěděl jsem, že hřbitov v Pohraniční je dnes soukromým pozemkem a tedy nebudou možné nějaké opravy, toto potkalo i židovské hřbitovy např. v Rožmberku, Údlicích a jinde. Je mi upřímně líto, že hřbitovy, kde odpočívají Vaši předci byly zplanýrovány buldozerem, opravdu, právě takové věci jsou dílem lidí bez B-ha. Stejný osud potkal i židovské pohřebiště např. v Plzni, Sokolově atd. i hřbitov např.v Lidicích. Vždy píšu u snímků vchodu na hřbitovy-pohřebiště, ať již jakékoliv, by mělo být předmětem úcty každé civilizované společnosti a kulturního člověka...Kauza stély na Jandákově zahradě byla vyvolána novináři zřejmě z politických pohnutek, židovské obce a instituce věc nevyvolaly a ani se v ní neangažovaly, není v tradiční povaze Židů jít do sporu s vládnoucími elitami pro málo zavážné věci. Máte pravdu, slovem pogrom obohatila světový slovník ruština po r.1882 a v Čechách se stal davový pogrom naposledy v r.1389. Tyto neblahé události však měly do WW II. jeden společný rys-vládnoucí vrstvy měly snahu je potlačit, odsuzovaly je, v horším případě jen netečně přihlížely (Rusko), zatímco nejhorší lidské ponížení a téměř "průmyslové" vraždění v plynových komorách bylo do detailů promyšleno německo-nacistickým státem, něco takového nemělo v dějinách obdoby. Přes všechnu snahu je to pro mě stále nepochopitelné, vždyť podle pamětníků byly v ČSR vztahy mezi etniky do r.1937 celkem dobré, vše se prý změnilo takřka "přes noc".
Čechy nemusel nikdo proti sudetským Němců nijak zvlášť poštvávat, sama skutečnost nejhorších zážitků z brutální německé okupace udělala své. Kolaborace a udavačství bylo přítomno všude, kam se němečtí okupanti dostali, např. ve Francii a v Norsku bylo na 100 tis.obyvatel víc poválečných procesů s kolaboranty než v ČSR. Nevím proč se Češi sami na sebe nedívají v lepším světle, nemusí se přinejmenším nijak výrazně stydět, vždyť mnoho jich bojovalo se zbraní v ruce a v odboji, nebo odbojářům, parašutistům a partyzánům pomáhalo, málo jsou známy obce Tršice, Nechanice, kde byli schováváni židovští občané aniž to někdo udal. Němcům se zde nepodařilo nikdy postavit žádnou frontovou kolaborantskou jednotku, zatímco v jiných okupovaných zemích navlékly německé uniformy desetitisíce dobrovolníků a vedly si v boji dobře.... Zdvořile Vás žádám pane, abyste se více zahleděl na historii jinam a nedotýkal se cti Čechů....
Škoda, tak od Vás se nic nedozvím. Jedině z formulací příspěvků Vašich a ještě pana A.W. je cítit reziduum staré záště a pamětníků ubývá....
pokora a úcta nám chybí [waketai 22.4.2014 13:23] | Reagovat
jinak to neumím popsat.V okolí v lesích lze najít náhrobky a ostatky mrtvých...to se děje i dnes...proč?
I ty jsi prach člověče a jen ten kámen je otisk Tvůj ,proto neber ho ostatním.
Pohraniční [Zdeněk Šmída 2.9.2016 16:56] | Reagovat
Docela mě zaujalo české jméno této obce - Pohraniční. U státních hranic jsou obce s notorickými názvy jako Hraničky, Hraničná, Pomezí. Název Pohraniční takto slyším prvně. Samozřejmě to nikterak nezpochybňuji, beru to jako zajímavost.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 76 do následujícího políčka:

   


Processing time: 353 msec.
IP address = 18.217.110.0
desktop version