PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
[Jan Tomášek 23.3.2017] 
Brno - kolonie v ulici Nezamyslova   také: kolonie v ulici Hálkova, Vagónová kolonie, Vagónka

Kategorie: Osada   (správní obec: Brno)
Okres: Brno-město
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.19104 16.64368 přesné místo kolonie není známo Jan Tomášek 23.3.2017  

 Historie a jiné články
Vagónová kolonie   [Jan Tomášek 21.3.2019]
Vagónová kolonie - "Vagónka" - byla řádka domků v pokračování ulice Nezamyslovy v Brně - Židenicích. Ulice končila klenutým malým podjezdem pod kolejovým drážním tělesem jednokolejné tehdy tratě, která běžela od Komárova severním směrem, úrovňovou křižovatkou s ulicí Táborskou, k židenickému nádraží. Za podjezdem pokračovala nezpevněná cesta, na jejíž severní straně stálo asi 10 domků, vybudovaných skutečně z železničních vagonů, různě obezděných a přistavovaných.
Před domky byl pás malých předzahrádek, které byly oplocené dřevěným laťkovým plotem. Kolonie stála na pozemku, který zřejmě byl drážním majetkem, kterým je až dodnes. Na katast... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


Upřesňující informace k místu [Eva Mattušová 28.2.2018 21:20] | Reagovat
Vagónová kolonie"Vagónka" byla řádka domků v pokračování ulice Nezamyslovy v Brně - Židenicích. Ulice končila klenutým malým podjezdem pod kolejovým drážním tělesem jednokolejné tehdy tratě, která běžela od Komárova severním směrem, úrovňovou křižovatkou s ulicí Táborskou, k židenickému nádraží. Za podjezdem pokračovala nezpevněná cesta, na jejíž severní straně stálo asi 10 domků, vybudovaných skutečně z železničních vagonů, různě obezděných a přistavovaných. Před domky byl pás malých předzahrádek, které byly oplocené dřevěným laťkovým plotem. Kolonie stála na pozemku, který zřejmě byl drážním majetkem, kterým je až dodnes. Na katastrálním plánu z roku 1887 již je dráha i pozemek zaznamenány. Kolonie mohla vziknout asi na počátku 1. republiky, možná v období krize, patrně v době, kdy byla současně zastavěna nájemnými domy i severní část ulice před podjezdem. Ulice Nezamyslova se v té době jmenovala Hálkova. Na počátku 2. sv. války se začala budovat nová železniční kolej, vedle dosavadní tratě rostly pilíře pro umístění nového ocelového mostu, ale stavba byla přerušená, protože začala válka. V té době byly asi dva první domky pro novou trasu trati zbourány, ale ty ostatní tam vydržely zhruba do zač. padesátých let 20 stol. Na východním konci byla malá dřevěná bouda, asi původně nějaký obchod, ve které bydlel starý pán, který se zabýval letováním hrnců, drátováním a drobnými zámečnickými opravami. V kolonii bydleli původně spořádaní obyvatelé. Bydlela tam na př. Marie Čermáková, studentka tehdy Reálného gymnazia na Křenové ul., která byla přebornicí ve skocích do vody, později trenérkou československých reprezentantů.
Domky byly později opuštěny a zbourány všechny, protože tato plocha byla dráhou využita na stavbu další trasy, takže nyní tam jsou mosty dva, ale původní projekt byl zřejmě přepracován, západní trasa vede v jiné poloze. Avšak původní rozestavěný pilíř, z lícové strany krásně vyzděný kamennými bosovanými kvádry, zůstal na místě. Ulicí nyní projíždí tramvaj směrem ke Stránské skále.
Malá faktická oprava [Eva Mattušová 1.3.2018 08:47] | Reagovat
K tomu zámečnictví na konci ulice: děravé hrnce se flikovaly, nikoliv letovaly. To tak jenom třeba plechové konve na zalívání. Flikování byl proces, kdy z obou stran hrnce se k děravému místu přiložila plechová podložka s dirkou, a ty se stloukly k sobě nýtem.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 79 do následujícího políčka:

   


Processing time: 234 msec.
IP address = 100.28.0.143
desktop version